SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tanítsd meg közlekedni!

Gombos Beáta [cikkei] - 2009-02-17
Közlekedni tudni kell, gyalogosan és járművel is. Ha belegondolsz, nem is annyira egyszerű. Ha szeretnéd, hogy a gyerek ne a rutint lássa, és biztonságosan közlekedjen, hívd fel a figyelmét, tanítsd, gyakoroljatok!

Gyakran elsuhanunk az adódó lehetőségek mellett. Mert ott van például a zöld meg a piros lámpa: színtanulásnak sem rossz, de ha még el is magyarázod, már a kétéves is felfogja a logikai összefüggést. Igen, ilyen apróságokkal kezdődik.

Mutasd meg!
Akár autóval, akár gyalog közlekedsz, akár busszal utaztok, minden nap van lehetőség arra, hogy egy-két érdekességet fedezzetek fel az úton. Nézzétek meg együtt a zebrát, a járművek helyét, a gyalogosokét. Azt is, hogyan működik a forgalom, milyen járműveket láthattok az utcán, ezek milyen színűek, a nagyobbakkal meg is beszélheted, ezek hogyan működnek. Ha lehetőségetek van rá, nézzétek meg néha felülről is az utcát, nagyon érdekes lehet az emeleti ablakból vagy egy hegyről.

Tudatosíts!
Ha a séták során beszélgettek, feltétlenül tanítsd meg a kicsinek, hogy a gyalogosok helye a járdán van, "vendégségben" vagyunk csak az úttesten, az az autók, a buszok, a villamosok részére épült. Fontos, hogy tudja, hogyan kell körülnézni (bal-jobb-bal), és hogy kivétel nélkül mindig körül kell nézni, még akkor is, ha fogod a kezét. Ne légy ilyenben engedékeny, a kisgyerekek villámgyorsak, egy pillanat alatt kiszaladnak az úttestre.

(Ha nem emlékszel pontosan, inkább ismételd át a kresz-szabályokat, vagy ha nem vezetsz, akkor vedd elő a kresz-könyvet, nem árt pontosan tudni. A gyerekkel közlekedni mindig más, és nem mindegy, mit tanítasz neki.)

Látni és látszani
Ezt is érdemes tudnia a kicsinek, mielőtt önállóan közlekedni kezd: attól, hogy ő látja az autót, még nem biztos, hogy a vezető is ugyanúgy érzékeli a gyereket. Ha a busz előtt, után szalad át az úttesten, vagy a labda után rohan, netán a barátját látja meg a túloldalon, mind hatalmas veszélyhelyzetet hordoz magában. Vedd ezt már az elején komolyan, magyarázz el neki minden ok-okozati összefüggést. Értse meg, hogy nem azért kell odafigyelni, mert különben megszidod, hanem azért, mert különben nagy baja eshet. Szerezz be felvarrható vagy ragasztható fényvisszaverős csíkokat, és a táskáját, kabátját, cipőjét "díszítsd" ki vele, pláne, ha kivilágítatlan utakon kell hazáig gyalogolnia.

Az autó adta lehetőség
Amikor a dugóban ültök, ne dühöngj, nagyon sok lehetőség van az idő hasznos eltöltésére. Például ilyenkor beszélgethettek a közlekedési szabályokról. Játsszatok játékokat: mondja meg ő, mikor indulhatsz el, melyik tábla mit jelent, milyen sebességgel szabad épp menni. A gyerekek nagyon fogékonyak erre, szeretik megjegyezni a közlekedési jelzések jelentését, sokan még sportot is űznek belőle.

Mutass példát, és mint autós is közlekedj mindig helyesen. Sajnos meg kell arra is tanítani a gyerekeket, hogy az egyirányú utcából néha jöhetnek szembe is, ha elsőbbséged van, nem biztos, hogy megadják, ha az egyik sor autó megállt, hogy átengedje a zebrán, nem biztos, hogy a mellette levő is meg fogja tenni!



Tömegközlekedés etikett
Bár megfelelő kultúránk általában ehhez sincs (tisztelet a kivételnek), de azért nem árt, ha tudja a kicsi a viselkedés alapszabályait:
- A tömegközlekedési eszközökön halkabban beszélünk
- Jegyet vagy bérletet kell váltani a közlekedéshez
- Átadjuk a helyünket az időseknek, kismamáknak, mozgásukban korlátozottaknak, kisgyerekeseknek
- Kapaszkodni kell a járműveken
- Leszállás előtt jelezni kell, és nem nyomkodjuk feleslegesen a leszállásjelzőt
- Nagy tömegben udvariasan kell már jó előre mondani, ha le akarsz szállni
- Vigyázni kell az értékekre, táskára, ne vegye elő a telefont, vagy pénztárcát, ha egyedül közlekedik
- Nem szabad fel/leszállni, ha a vezető elkezdi becsukni az ajtót,

A végső próba
Mielőtt a gyereked végleg egyedül közlekedne, érdemes végigjárni vele együtt az útvonalat, minden veszélyhelyzetet megmutatni neki. Második körben megbeszélni, hogy ő úgy megy, mintha nem lennél ott, de azért a sarkában legyél, kövesd, és ha elbizonytalanodik, fogd meg a kezét! Ha már nagyon biztosnak érzed, engedd, hogy egyedül közlekedjen - talán az első egy-két alkalomkor érdemes még messzebbről ellenőrizned - no nem bizalmatlanságból, hanem hogy tudd, valóban mindenre felkészült. Menet közben úgyis rájössz, ha valamit kifelejtettél a "leckéből".

Forrás: www.ma.hu
Kép: wikimedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja