SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Farsang a legkisebbeknek

Gombos Beáta [cikkei] - 2009-02-06
Ma már a bölcsiben is farsangolunk, sok helyen a beöltözés is szokássá vált. De vajon örülnek-e ennek a picik? És hogy feleljen meg a kreatív kihívásnak egy anyuka?

Nagyon helyes volt az a nagyjából 3 hónapos kisbaba, akit anyukája - a nagyobb testvér ünnepsége alkalmából - beöltöztetett macinak. De mi újság a 2-4 évesekkel? Ők hogyan értékelik a sok rémisztő kalóz-arcot vagy sárkány-jelmezt?


Más bőrébe bújni

Ki ne szeretett volna kislány korában hercegnő, pillangó, tündér vagy az épp aktuális mesehősnő lenni? Vagy kisfiúként pókember vagy rendőr-jelmezt ölteni? Ilyenkor a gyerek egy kis időre másik szerepet vehet fel, viselkedhet egy kicsit másként is. Hisz már a legkisebbek is tudják, hogy hogyan kell illegetni magukat egy táncosnő-jelmezben... A pszichológusok szerint jó hatással lehet a gyerekek személyiségfejlődésére, ha időnként más szerepeket is használhatnak, és erre kiválóan alkalmas a farsang. A hétköznapokra pedig hasznos, ha az ovikban sok szerepjátékra alkalmas öltözék, eszköz található.


Hasznos tippek

Ha jelmezben gondolkodsz, természetesen beszéld meg a gyerekkel, mi szeretne lenni - a legtöbb esetben azért irányítható a kicsi elképzelése. Gondolj arra is, hogy jól tudjon a jelmezben mozogni, jól érezze magát benne, ne legyen nagyon melege, és ne is fázzon meg. Ha valamilyen eszközt adsz a kezébe, nem csak illegetheti magát, hanem hasznos résztvevője lehet a farsangi partinak (orvos a vizsgáló eszközeivel, tündér vagy varázsló a varázspálcájával...)


Pizsi-parti

A legkisebbek bizony megijedhetnek a rémisztő álarcoktól. Nagyon kedves és feltétlenül (pedagógiailag is) dicséretes ötlet, ha az óvónénik javaslatára megállapodnak a szülők: a picik - pláne az első évben - tartsanak inkább pizsama-partit. A beöltözés, a "másmilyen nap" érzése így is meglesz, ijedelem és sírás nélkül. Felvehetitek a leghelyesebb hálóöltözéket, esetleg hálósipkával, ha a kicsi megtűri a fején. Elengedhetetlen tartozék a vastag zokni, mamusz vagy cuki papucs. Vigyétek magatokkal a kedvenc alvós állatát, babáját, így lesz teljes a "jelmez"!


Venni, készíteni vagy bérelni?

Az biztos, hogy a méregdrágán bérelhető jelmezek csodálatosak és nagyon profik, de talán nem annyira egyediek. Már 2-3 ezer forintért is kapni - általában nem túl jó minőségű - farsangi öltözékeket. Jól nézd át a varrásokat, próbáljátok fel a nagy nap előtt is, érdemes tesztelni, nehogy a bulin hagyja cserben a ruha a gyerekedet! Ha van időd, sokkal értékesebb darabokat is készíthetsz, és a nagyobbakat be is vonhatod a készülődésbe.
Ha nem tudod, pontosan hogyan is néz ki egy triceratopsz, vagy Szörnyella de Frász, vagy Csingiling, keressetek ki együtt a könyvekből néhány képet, ahonnan lekoppinthatod a "fazont". Ha nem találsz megfelelő rajzot vagy fotót, keresgélj az interneten. Próbáld meg a jellemző elemeket megragadni, és azt hangsúlyozni a jelmezen, kiegészítőkben, hiszen ugyanolyan úgysem lesz, ne aggódj. Választhatsz valami egyszerűbbet is, vagy nézz jól körül a rokonok, ismerősök körében, biztos akad valaki, aki szívesen segít az alkotómunkában. A nagyik sokszor nagyon profik az ilyesmiben!


Forrás: www.nana.hu
Fotó: Max Pixel

Jelmezötelekért kattints ide!
Jelmezes bemutatkozó versikéket itt kereshetsz!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja