Játékos mozgásfejlesztés óvodásoknak
Számtalan olyan játékszer kapható, amely ezt a fejlődést elősegíti, lehet válogatni különféle játékokból, egy labda, ugrálókötél, karika, görkori, szobai kis trambulin, mászóka, body-roll sokat segíthet.
Az egész izom-, és csontrendszert erősítő játékok közül kiemelném az ún. "füles labdát" (nagyméretű labda két füllel), mellyel játékos tartásjavító, gerincoszlop fejlesztő gyakorlatokat végezhetünk. A kis gyermek-trambulin szinte minden izomcsoportot megmozgat és egyensúlyfejlesztő hatása is nagy. Vannak különböző kimondottan egyensúly-érzékfejlesztő játékok, olyan korongok, pl.: teknősbéka, melyekre felállva és azokat mozgatva ez az érzék fejlődik jól.
A sok kész játékszer mellett, otthon is készíthetőek egyszerű eszközök, melyek hasonló célt szolgálnak.
Vállalkozó szellemű, ügyes anyának, nagymamának nem okoz gondot pl.: babzsákot varrni (15 x 15 cm-es textilanyagot három oldalán, duplán hajtva összevarrni, kifordítani, megtölteni babbal, borsóval vagy kukoricaszemekkel és a végét bevarrni), ezzel játékos, fejlesztő gyakorlatokat végezhet a család aprósága. Pl.: fejen hordozás, dobások-elkapások, váltott kézzel karkörzések, térd közé szorítással szökdécselés, babbal emelgetés, négykézláb járás, háton a babzsák, mászások babzsákkal a hason - pókjárás. Ezek izomfejlesztő, tartásjavító hatásúak.
Az óvodáskorú gyerekek több, mint felénél tapasztalható az ún. lúdtalp (lábboltozat süllyedése). Ennek korrigálásához igen hasznos, hogy sokkal többet legyenek a gyerekek mezítláb, természetesen a felfázás elkerülése mellett. A mezítláb végzett játékos lábstatikai gyakorlatok szinte pótolhatatlanok kisgyermekkorban.
Otthon ehhez kellék is készíthető az ún. "tipróka", amely hasonlóképp készíthető, mint a babzsák, méretében nagyobbra kell szabni, kb. 1 x 1 m méretű textilzsák, amibe gömbölyű kiskavicsokat töltünk lazán, ezt a lakásban bárhová tehetjük a földre, az a fontos, hogy sokat járkáljon a kicsi mezítláb rajta.
Néhány ötlet még a lábfejlesztéshez
Felnőttel közösen végezhető, mezítlábas gyakorlatok: helyben futás, térdemeléssel, sarokemeléssel futás, "balettos" - járás lábujjhegyen, sarkon, külső lábélen, belső lábélen járások (csámpizás), "cica" járás - behúzott lábujjakkal.
Aztán végezhetünk játékos gyakorlatokat egyszerű eszközök segédletével, mint egy szalvéta, vagy papír zsebkendő: a földön ülve lábujjakkal kell felemelni a papírt többször és integetni vele, egyik lábunk ujjaival áttenni a másik láb ujjai közé, mindkét láb ujjait használva széttépkedni a papírt.
Golyókkal meg lehet masszírozni felállva a talpakat, de a kézzel történő masszírozást is szívesen végzik a gyerekek, utánozva a felnőtteket. Alkalmazhatunk pl. ceruzát is játékos talp- lábujjgyakorlatokként: ülve lábujjakkal kell "megfogni" a ceruzát és a földre helyezett papírlapra rajzolni vele.
Természetesen ezeket a játékokat lehet gazdagítani, szülői ötletekkel bővíteni és közösen gyakorolni gyermekükkel játékosan és rendszeresen.
Jó mozgást az egész családnak!
Bischof Jusztina
óvodapedagógus
www.ovisvilag.blog.hu - Tanácsok Szülőknek
"Hogyan legyek büszke szülő?" Ingyenes Sorozat - www.ovisvilag.shp.hu
Kép: Lance Shields / Flickr.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: