SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekjogok

Singola Edit [cikkei] - 2008-11-18
November 20. A Gyermekek jogának világnapja. Ezen a napon fogadták el 1959-ben "A gyermeki jogok nyilatkozatát", majd 1989-ben pedig "A gyermekek jogainak konvencióját".
Ha figyeljük a híreket és a világot, valamint gyermekeinket, kétféle utat láthatunk. Az egyik irányba a gyermekek csínyei, szófogadatlanságai, olykor erőszakos cselekedetei haladnak: tanár bántalmazása, iskolatárs megverése, iskolakerülés… A másik úton a gyermekek esnek áldozatául  a gyermekkereskedelemnek, a prostitúciónak  és pornográfiának. Mindkét lehetőséget kordában kell tartani, a felnőttek feladata, hogy megóvják, védelmezzék, ha kell, megbüntessék, helyes irányba tereljék az eltévedt gyermekeket. A gyerek nem kicsinyített felnőtt, a gyerek egyszerűen gyerek, akinek szüksége van az oltalomra, a védelemre, az összefogásra törvényes keretek között is. Ennek az összefogásnak határokon és földrészeken is át kell nyúlnia, hogy a világon élő összes gyermeket szárnya alá vehesse. Mert minden embernek, így minden gyereknek vannak jogai.

Valamennyi gyereknek joga van:
-    a szeretethez és gondoskodáshoz
-    a megfelelő és egészséges táplálkozáshoz
-    a tanuláshoz és iskolai képzéshez
-    a játékhoz
-    az egészségügyi ellátáshoz
-    a véleménye kifejtéséhez
-    vallásának megválasztásához

Miért van szükség gyermekjogokra?

Hivatalos adatok alapján ma a világon 2,1 milliárd gyermek él, ők teszik ki Földünk népességének 36%-át. Évente mintegy 132 millió újszülött látja meg a napvilágot. Minden negyedik gyermek olyan családba születik, amelynek napi jövedelme nem éri el az 1 dollárt. Ma tizenkét gyermek közül egy 5 éves kora előtt meghal valamilyen könnyen megelőzhető gyermekbetegségben.

 "... a gyermeknek, figyelemmel fizikai és szellemi érettségének hiányára, különös védelemre és gondozásra van szüksége, nevezetesen jogi védelemre ..." Gyermek Jogainak egyezménye.

A szülők, nagyszülők számtalanszor említik, hogy „bezzeg a mi gyerekkorunkban” nem így volt, nem volt ilyen jó sora egy gyereknek, mint most, nem volt külön gyerekszoba, számítógép, mobiltelefon, és még sorolhatnánk. Igaz, hogy sok gyerek kiskirályként él, de a legtöbb kicsi bajban van: nem jut megfelelő egészségügyi ellátáshoz, védelemhez, oktatáshoz. Minden gyereknek joga van az egyenlő esélyhez.

Tilos a gyermeket:

-    dolgoztatni
-    bántalmazni

-    szexuálisan zaklatni

Külön figyelmet kell fordítani:

-    a sérült, fogyatékkal élő gyerekre
-    a menekült gyerekre
-    a család nélkül élő gyerek gondozására
-    a törvénnyel összeütközésbe került gyermek büntetésére

A gyermekek évszázada

Ellen Key a gyermekek évszázadának nevezte a XX. századot, mert óriási előrelépések történtek a gyermekjogok terén.
Az 1800-as években kezdték szabályozni Nagy-Britanniában a gyermekek munkaidejét, munkavállalásának életkorhoz kötését. A Genfi nyilatkozat sokat tett a gyermekekért Eglantyne Jebbnek köszönhetően, a Mentsétek meg a Gyermekeket (Save the Children Fund) elnevezésű szervezet megalapítójának. Látva a Balkán országaiban és Oroszországban a menekült gyerekek katasztrofális helyzetét az I. világháborút követően, és felismerve, hogy a gyermekek érdekében folyamatosan kell tevékenykedni, Eglantyne Jebb külön szabálygyűjteményt dolgozott ki, a Gyermekek Chartáját.  A dokumentumot 1924-ben fogadták el. A II. világháború után szerették volna, ha az Egyesült Nemzetek - megerősíti a Nyilatkozatot. Az ENSZ Közgyűlése azonban 1948-ban elfogadta az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, s ez aztán meghiúsította egy, a gyermekek szükségleteihez igazított további dokumentum elfogadását. Többéves előkészítő munka után, 1959. november 20-án fogadta el az ENSZ Közgyűlése a Gyermekek Jogairól szóló Nyilatkozatot. Azóta november 20-a a gyermekek jogainak világnapja.

A világ és gyermekei

 A gyermekjogi egyezmény célja, hogy megvédje a gyermekek jogait, késztesse az államokat ennek megtartására. Az UNCEF aktívan részt vállal a feladatban. Oltóanyagokat, egészségügyi felszereléseket, gyógyszereket, iskolai eszközöket juttatnak el a világ gyermekeihez. Szükség is van a segítségre, mert 100 gyerekből 53 Ázsiában születik (19 Indiában, 15 Kínában), 19 Fekete Afrikában, 9 Latin-Amerikában és a Karibi térségben, 7 a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, 5 Közép-, Kelet-Európában, és csak 7 a legfejlettebb országokban.

A jövőkép nem biztató. Ha nem változik a társadalom és a gazdaság helyzete, akkor a nem megfelelő egészségi feltételek miatt sok kisgyermek fog meghalni maláriában, tüdőgyulladásban, alultápláltság, kiszáradás következtében. A világon 140 millió gyerek nem jár iskolába, ha ez folytatódik, 100 gyerekből 17 soha nem részesül majd oktatásban. Ezenkívül gondoljunk a gyermekek kiszolgáltatottságára, kínzására, testi bántalmazására, a lelki terrorra, szexuális zaklatásra, és hány gyerek szenved hiányt legfőképp szeretetből.




(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja