SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyél, ha rossz hatással vannak kamaszodra a barátai?

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2016-07-08
A tizenévesek a legtöbb időt a barátaikkal töltik. Az ő véleményüket kérik ki először és rájuk hallgatnak leginkább. Titkaikat kizárólag velük osztják meg. Ez egy bizonyos szintig normális, a kor velejárója, sőt, a szocializáció nagyon is fontos. Eljöhet azonban egy olyan pont is, amikor közbe kell lépned. Az alábbi jelek segíthetnek felismerni, hogy mikor van erre szükség.

1. Minden egyebet elhanyagol

Ha a barátaival töltött idő – ideértve a neten, cseteléssel elütött órákat is – rovására megy az egyéb kötelezettségeknek, cselekedned kell. Ha az iskolai és otthoni teendői, esetleg korábbi hobbijai, különórái helyett is a haverokkal lóg – személyesen vagy virtuálisan –, akkor valószínűleg rosszul gazdálkodik az idejével.

Amikor úgy látod, gondja van a teendői befejezésével, állíts fel néhány szabályt. Mondd, hogy azonnal mehet a barátaihoz, amint végzett a feladataival. Hidd el, nem fog soká piszmogni a portörléssel, vagy a házi feladattal, noha ez utóbbira ügyelned kell, hogy ne csak összecsapja.

Az idő jó beosztása olyan képesség, amire szüksége lesz a későbbiekben, ezért idejében meg kell tanulnia. Segíts neki ebben.  
 

2. Rossz társaságba keveredik

Előfordul, hogy a gyerek nem a megfelelő kortársait tünteti ki bizalmával. Folyton bajba keveredik, sorozatosan rossz döntéseket hoz, olyan negatív viselkedési formákat ölt magára, amik korábban nem jellemezték – ezek egyértelmű jelek, hogy be kell avatkoznod.

A teljes eltiltással ne próbálkozz, mert könnyen visszafelé sülhet el. Lázadozni kezdhet, a folytonos ellenállás pedig vakká teheti: sosem fogja beismerni, hogy a barátaival valami nem stimmel. Beszélgessetek inkább, mondd el, mi a problémád a srácokkal.

Ha csak nálatok engeded találkozni a sleppel, szemmel tarthatod őket. Tanítsd meg, hogyan térjen ki a rossz ötletek elől, hogy ne hagyja magát manipulálni vagy befolyásolni. Arról is biztosítsd, hogy otthon is meglesznek a következményei a hibás döntéseknek.
 

3. Megszegi a szabályokat

Az önállósodás nem azt jelenti, hogy már nem kell szót fogadnia a szüleinek. A haverok nem mehetnek az otthoni dolgok rovására. Meg kell értenie, hogy a barátokkal töltött idő kiváltság, jutalom. Ha az otthoni szabályokat nem tartja be, akkor vond meg tőle ezt az engedményt.

A barátoktól való ideiglenes eltiltás nagyon jó fegyelmező eszköz lehet. A szabályszegés nagyságától függően egy napra, a hétvégére, vagy akár egy egész hétre is szólhat a szobafogság, végső esetben a mobilját, laptopját is elveheted, hogy ne férjen hozzá a közösségi médiához. A lényeg, hogy határozott legyen a büntetés, pontosan mondd meg, hogy miért, és milyen időtartamra szabtad ki.
 

4. Ritkán van otthon

Délután a parkban lógni, suli után együtt elmenni valamerre, akár ott aludni egyszer-egyszer a legjobb barátainál – normális dolgok, amik azonban károsak, ha túl sok van belőlük. Ha a gyerek szó szerint többet van - iskola után - máshol, mint otthon, az a családi kapcsolatok rovására is mehet, ezért mindenképpen korlátoznod kell. Legyenek családi programjaitok, amikor mindenki otthon van és csak egymásra figyeltek, beszélgettek. Fontos, hogy tudd, mit csinálnak a gyerekek, mi hír van a suliban, a tanulmányokkal és a barátokkal egyaránt. Ezeket a dolgokat azonban csak akkor tudjátok megbeszélni, ha van rá idő. Az ilyen családi pillanatok olyan értékrendre tanítanak, amelyet érdemes tovább örökíteni. Ha a gyerekeid eleget vannak otthon, csak akkor tudsz rájuk hatni – és ellenőrizni, mennyire hatottál rájuk.

Fotó: Marco Gomes/flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja