18 füllentés, amivel a kamaszok a szüleiket áltatják
A kamaszkor a függetlenedés időszaka. Miközben a szülő – néha jogosan, néha kevésbé – szabályozni szeretné még a gyermeke életét, a tini mindennél jobban vágyik arra, hogy a magánélete egyre nagyobb szeletét tarthassa meg magának. Ebből a helyzetből szükségszerűen adódik, hogy nem mindig mondja el a szüleinek a teljes igazságot.
Egy, a Journal of Research on Adolescence című lapban megjelent 2017-es tanulmány szerint a kamaszok főleg akkor érzik jogosnak, hogy valótlanságot állítsanak a szüleiknek, ha „személyes” ügyről van szó – például arról, hogy randiznak-e olyannal, akiről apjuknak, anyjuknak nem jó a véleménye. Ugyanakkor azok a fiatalok, akik egyenrangú kapcsolatban élnek a szüleikkel, kevésbé érzik jogosnak ezeket a füllentéseket, mint azok, akik viszonyát a hierarchia határozza meg.
Az alábbiakban következzen néhány olyan füllentés, amellyel a legtöbb kamasz áltatja olykor a szüleit:
1. Nem volt nálam a telefonom
Szinte hihetetlen, hogy 2020-ban is létezik olyan tizenéves, aki azt gondolja: a szülei elhiszik, hogy rendszeresen otthon felejti a telefonját. Azt a telefont, ami egyébként a kezéhez van nőve, vele is alszik, és pontosan tudjuk, hogy egy lépést sem képes tenni nélküle – csak éppen előfordulhat, hogy nem szívesen veszi fel, ha a szülei keresik.
2. Holnap kitakarítom a szobámat. Ígérem.
Valószínű. Pontosan ugyanúgy, ahogy az elmúlt tíz alkalommal is, ugye? Bár akkor még nem tette hozzá ennyire meggyőző hangsúllyal az „ígérem” szót.
3. Persze, hogy ott lesznek végig Marci szülei
Kérdés, hogy ez az „ott” mit takar. Mert hogy Marci szülei nem egy megvadult tinikkel teli házibuliban fogják tölteni az éjszakájukat, az valószínű.
4. Nem is csaptam be az ajtót!
Nem elég, hogy a kamasz, ha elfogytak az érvei, hajlamos a vitát annyival lezárni, hogy becsapja maga után az ajtót, utána még le is tagadja ezt a minden jelenlévő számára nyilvánvaló tényt. Bizonyára te hallottad rosszul.
5. Kész vagyok a leckémmel, mehetek már?
Szerencsés esetben ez azt jelent, hogy a felével elkészült, de könnyen lehet, hogy még ennyi valóságalapja sincs a kijelentésnek, és aznap délután még a kezébe sem vette a tollat.
6. Csak ennyi a visszajáró
Ha leküldöd a boltba tejért és kenyérért, egészen biztos, hogy fog még a kosarában landolni a megbeszélteken túl némi chips, csoki, kóla esetleg energiaital is – azt pedig csak nagyon remélheted, hogy a dohányboltba nem tért be azért, hogy a bevásárlásra szánt pénzből vásároljon magának cigarettát.
7. Ki nem állhatom ezt a srácot
Minden kamaszlány életében megjelenik egyszer egy olyan fiú, akinek pontosan ismeri az összes szokását, a napirendjét, a jellemző szófordulatait, és otthon sincsen más témája, csak ő – természetesen mindezt csak azért, mert annyira utálja.
8. Mindenkit elengednek!
Hogy, hogy nem, valahogy rendszeresen a mi gyerekünk az egyetlen az egész osztályban, akit nem engednek el hajnalig bulizni úgy, hogy az első vonattal jöjjön haza. Szemfüles szülőknek az az érvelési technika már ismerős lehet alsó tagozatból, amikor a gyerek olyasmiről próbálta őket meggyőzni, hogy ő az osztályban az egyetlen olyan szerencsétlen, akinek nincs saját Instagram-fiókja.
Kép: Pressmaster / shutterstock
9. Már tanultam a dolgozatra
Ennek gyakran annyi a valóságalapja, hogy kinyitotta a könyvet, megrémült a tanulnivaló mennyiségétől, és azzal a lendülettel be is csukta.
10. Nem is lógok egész nap a Facebookon
Na jó, ez kivételesen tényleg igaz. Nem a Facebookon lóg egész nap, azt meghagyja a szüleinek. Neki ott az Insta, a Snapchat, az Ask.fm, és egyéb olyan oldalak, amelyeknek a szülei talán a létezéséről sem tudnak.
(Olvasd el ezt is: A kamaszok által használt leggyakoribb mobilos alkalmazások, amelyeket minden szülőnek ismernie kell)
11. Már levittem a szemetet!
Teljességgel megmagyarázhatatlan, miért akarják a kamaszok néha olyasmiről meggyőzni a szüleiket, amelyeknek az ellenkezője a napnál is világosabban látható. Esküvel állítják, hogy levitték a szemetet, miközben az összekötött zacskó még mindig ott figyel a konyhában. Ők maguk sem tudják, mi lehet a rejtély kulcsa.
12. Soha nem iszunk a buliban alkoholt
Ez az, amit úgysem hisz el egyetlen szülő sem, aki maga is volt tizenéves.
13. Nem is voltam fenn olyan sokáig
Kérdés persze, kinél mit jelent a „sokáig” szó.
14. Na jó, fenn voltam… de végig tanultam
Végig. És közben nem nézett meg „pihenésképpen” egyetlen YouTube-videót sem, nem játszott le egyetlen menetet sem a Fortnite-on, és senkivel sem chatelt egyetlen sort sem.
15. A tanár azt mondta, segíthetünk egymásnak a házi dolgozatban
Talán mondott hasonlót, talán nem – de az egészen valószínűtlen, hogy úgy értette, másolják le egymásról az egészet.
16. De én figyelek rád!
Szemkontaktust nem tart, folyamatosan a telefonjára pislog, az arcára kiül az unalom semmivel össze nem téveszthető kifejezése, mégis esküvel állítja, hogy ő eközben is kiválóan tud a szülői beszédre figyelni.
17. Nem kaptam meg az üzenetedet
A szülői SMS-eknek van egy egészen furcsa, mondhatni paranormális tulajdonságuk: rendszeresen „nem érkeznek meg” a gyerek telefonjára. Különösen rejtélyes ez annak a fényében, hogy minden más üzenetet viszont meg szoktak kapni, és neked sem panaszkodott még soha senki arról, hogy az SMS-eid elvesznének valahol az éterben.
18. Engem ez az egész nem érdekel
Ha mindez keresztbe font karral és gyilkos pillantással kísérve hangzik el, egészen biztos lehetsz benne: sok minden elmondható a témáról, de az, hogy ez a tinit „nem érdekli” száz százalék, hogy nem tartozik közéjük.
Kép: LightField Studios / shutterstock
Ha a gyerekedre ismersz némelyik szituációban, ne keseredj el. A függetlenedési folyamat teljesen normális része, hogy olykor nem mond a szüleinek igazat. Ettől még nem szabad a nyakára járni, minden lépését ellenőrizni. Éppen ellenkezőleg: próbáljunk meg bizalmas kapcsolattal minél kevesebb táptalajt adni a ferdítéseknek, úgy, hogy közben tudjuk, teljesen semmiképpen nem leszünk képesek ezeket megakadályozni.
Tedd a kezed a szívedre: te annak idején hány hasonlóval ejtetted át a szüleidet?
Kapcsolódó cikkeink:
- "Csak azt ne tegye, amit én az ő korában!" - A kamaszok szüleinek félelmei
- Meddig terjed a szülő felelőssége gyermeke irányába? - Védőügyvéd válaszol
- Életveszélyben is lehet a részeg kamasz - ezt tedd túl sok alkoholfogyasztás esetén
- Kulcs a neveléshez: a kamaszkor - értsd meg, mi zajlik gyermekedben!
Borítókép: lightwavemedia / shutterstock
Közösségi hozzászólások: