SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Közlekedj okosan! - a süni csoportban

Kóbor Anita [cikkei] - 2016-11-21
"Gyermekszem: virág, csillag, oltalom,
Csupa játék, csupa mosoly, izgalom.
A gyermekszem: tág világ és kikelet,
ha reád néz, földeríti szívedet.
A gyermekszem: ablak, forrás, dombtető,
erdőzúgás, tisztított levegő.
A gyermekszem: a legfurcsább hatalom, próbáld ki csak másokon, vagy magadon,
mert amikor a gyermekszem kérve kér,
tőle fordul szebbre, jobbra a világ.
A gyermekszem: fényesség és bizalom,
vezéreljen téged is ez az utadon."
Közlekedj okosan! - a süni csoportban

Először is egy picit magamról Kóbor Anitának hívnak, 26 éves vagyok, 5. éve dolgozom óvó néniként és úszás oktatóként Fertőszentmiklóson a Bezerédj Amália Óvoda és Bölcsőde intézményében. A gyerekek iránti végtelen szeretetem, odafigyelésem, segítségadásom úgy gondolom mélyen születésemtől bennem van. Kicsi koromtól kezdve szerettem a gyerekekkel lenni, velük tevékenykedni, pátyolgatni – babusgatni őket. Valamit a drága dadus nénim (Magda néni) is megmondta anyukámnak – „Kis Mariannám, ha ebből a kislányból nem óvó néni lesz, akkor semmi!”

A pályázatra az anyukák hívták fel a figyelmemet, akik üzenetben és személyes találkozások alkalmával említették, hogy igenis próbáljam meg, vágjak bele. Őszintén szólva hihetetlenül jól estek ezek a szavak a lelkemnek, a belém vetett végtelen bizalmuk, így átgondoltam és arra az elhatározásra jutottam, hogy miért ne?! - hiszen van egy tündéri csoportom, akiket imádok és hihetetlen kis csodapalánta egytől egyik mindegyik gyerkőcöm.

Így aztán a sok élményből válogatva arra az elhatározásra jutottam, hogy a közeledésről szóló hetünkkel szeretném, ha megismerkedhetnének a kedvem olvasók.

A közlekedésre neveléssel úgy gondolom rendszeresen és folyamatosan kell foglalkoznunk az óvodai nevelő és oktató munka során, mert ez a témakör elég széles ahhoz, hogy ne csak egy-két alkalommal kerüljön feldolgozásra az oktatási-nevelési évben.

Az óvodai munka során szinte minden tevékenységbe beleszőhető, integrálható. A terület eredményes fejlesztéséhez mindhárom korcsoportban a koncentrikus ismeretnyújtás mellett szükség van sok cselekedtetésre, gazdag szemléltetésre, ismétlődő gyakorlati alkalmazásra, valamint a téma sokoldalú komplex feldolgozására.

Hatékonyan és tudatosan fejleszthetők azok a képességek, amelyekre a gyermeknek szüksége van a közlekedés során.

Mozgásképességek:

  • Testi ügyesség, koordinációs képesség, gyorsaság, állóképesség.
  • Egyensúlyérzékelés, térérzékelés, testséma, kinesztéziás érzékelés, tapintás, kondicionális képességek.
  • Szem-láb koordinációjának fejlesztése.
  • Gyors reagálás a vizuális és az akusztikus ingerekre (elindulás, megállás).


A megismerés (kognitív) képességei:

Ezek teszik alkalmassá a gyermeket arra, hogy megértse és alkalmazza a közlekedés szabályait, illetve fogalmait

  • Hallás, látás, észlelés, figyelem, emlékezet, képzelet, gondolkodás.
  • A helyzetfelismerés és a döntésképesség.
  • Zörejek, a hang iránya, erőssége, hangfelismerések.
  • Ütemhangsúly kiemelése, hallási észlelés.
  • A ritmus, az egyenletes lüktetés, a jelre való reagálás, a szabályokhoz való igazodás mozgásuk akaratlagos irányítását segíti.

A kommunikációs képesség, vagyis az együttműködési képesség fejlesztése alapozza meg a közlekedési alkalmasságot. Ez jelenti a közlekedésben résztvevők kölcsönös figyelmét, valamint az egymáshoz való alkalmazkodást, a kompromisszumkeresést, a problémamentes érintkezést, az önző, agresszív magatartás elkerülését. Fontos tényező a gyermek személyes kapcsolata, a jó példa, a szülői nevelői visszajelzés, a megerősítés (például a biztató tekintet, a tiltó mozdulat).

A csoportomban egy-egy téma bevezetésénél fontosnak tartom a gyűjtőmunkát, így minél több könyvet és folyóiratot kerestünk a témával kapcsolatosan, a gyerekek otthonról hozott járműveiket szívesen fogadtam, valamint két kislányom édesapja rendőrként dolgozik. Ők eljöttek óvodánkba és megmutatták nekünk a rendőrautót, valamint különböző eszközöket (ruházat, bilincs stb.), amiket a gyerekek ki is próbálhattak.

A gyerekek rengetek élménnyel, ismerettel gazdagodtak. Nem minden napi dolog számukra sem hogy egyszer csak az óvoda udvarán terem egy rendőrautó rendőr bácsikkal együtt.

Ez után a gyerekekkel sétára indultunk, ahol az volt a kérésem, hogy minél több közlekedési táblát, jeleket, festéseket, lámpákat, közeledési járműveket stb. figyeljenek meg. Mikor kereszteződéshez érkeztünk – mit kell tennünk? Ha közlekedési lámpához érkeztünk:

Amikor a lámpa piros, az úttestre lépni tilos,
amikor a lámpa sárga, maradj csak a járdán állva,
de amikor zöld a jel, szabad az út indulj el!

Ellátogattunk a buszállomásra valamint a vasút állomásra is.

Visszaérkezve az óvodába beszélgető körök alkalmával beszélgettünk a helyes közlekedési szabályokról elsősorban a gyalogos és a biciklis közlekedésről. Mi történik, ha valaki szabálytalanul közlekedik, milyen következményekkel jár? Milyen közlekedési eszközöket ismerünk (szárazföldön, vízen, levegőben, megkülönböztetett jelzésű járművek) – csoportosítottunk, válogattunk.

Tevékenységekben:

  • Átalakítottuk a csoportot, a közlekedési táblákat, amiket előre elkészítettünk és kifestettük a gyerekekkel elhelyeztük a csoportba a megfelelő helyekre. Kis nyakba akasztókat készítettem a gyerekeknek, melyeken különböző közlekedési eszközök voltak (pl. autó, bicikli, mentő – rendőr – tűzoltó autó, teherautó, traktor…) – minden gyerkőc kiválogatta a neki tetsző járművet, valamint választottunk rendőr bácsit, aki irányította a forgalmat és vigyázta a rendet, majd a varázsmondókánkkal már át is varázsoltam őket:

Jövök, megyek, trappolok,
két lábammal ugrálok,
egyet, kettőt számolok,
harmadikra átváltozok.

A csoport egy igazi kis közlekedési csomóponttá változott, figyeltem, arra, hogy minden kisgyerek, aki szeretett volna különböző szerepek mögé bújni és kijátszani élményeit a hét folyamán maradéktalanul megtehesse. Valamint a hét minden napján, mindig egy kicsit máshogy – másképp lehetett a gyerekeknek közlekedni. Fontosnak tartom egy játék továbbálmodását, tovább fejlesztését.

Míg az első napokban saját maguk voltak a járművek, az elkövetkezendő napokban ragasztószalagot ragasztottam a padlóra. Minden utat más-más színnel jelöltem illetve volt egyenes – kanyargós út is. Itt a gyerekek már autókkal járhatták az utakat: 

  • ahol figyelniük kellett egymásra,
  • hogy melyik színű úton milyen jármű közlekedhet – színállandóság,
  • az útról (szalagok) letérve mi következhet?! – szem-kéz koordináció,
  • együttes tevékenykedés fontossága – közösségformálás,
  • várakozás, kudarctűrés képességének fejlődése.

Vonatozós játék: a vasútállomásra érve minden gyerkőc elfoglalta a helyét (tornakarika), majd jött a kalauz, aki lekezelte a jegyeket, majd a jegyek lekezelése után, akinek a fejét megkopogtatta a kalauz az beszállhatott a varázsvonatba és indultunk is:

  • Be sok súly, meg se mozdul, friss szenet, ha bekapok, messze, messze szaladok, szaladok…
  • Megy a gőzös... kezdetű dal éneklése
  • Debrecenbe kéne menni... dal éneklése
  • Ziki-zaki zakatol, ez a vonat valahol, én vagyok a vasutas, te meg legyél az utas...


Közlekedj okosan társasjáték: 

Jármű puzzle:

Autóverseny kicsit másképp: a játékban szereplő autókra fonalat erősítünk, a fonal másik végét egy hurkapácára kötjük. Kijelöljük a rajtot, majd a taps után indul a verseny, annak a gyerkőcnek az autója lesz az első, aki legelsőként feltekeri a fonalat.

Talptornáztatás – lábboltozat javítás a közlekedéses hét zárásaként:

Itt különböző anyagú, formájú, méretű dolgokat válogattam össze, mint például kavicsok, kisebb-nagyobb gyöngyök, kendők, zsebkendő, kisebb – nagyobb lépegetők. Egy utat raktam ki a gyerekeknek Vadadi Adrienn: Közlekedj okosan meséje után, melyen végighaladtak, majd az út végén ügyességi játékok következtek úgy mint:

  • zsebkendő apró darabokra tépése
  • gyöngyök összegyűjtése egy tálba
  • kendőtáncoltatás

Lezárásként pedig talpmasszás volt lágy zenei kísérettel.

Nagy figyelmet szentelek a tevékenységek végén lévő lenyugtatásnak, relaxációnak.

Véleményem szerint az egyre rohanóbbá - ingerültebbé váló világunkban, a túlzott tv nézés, mobiltelefonon és tabletten való játékok és videojátékok világában szükségünk van a nyugodtságra, az ellazulásra, a testi érintésre, az ölelésre. Célom, hogy az efféle játékok és tevékenységek a csoportom mindennapjaiban természetessé váljanak. 

„A gyermek csak azt képes szeretni, aki őt szereti, és csak szeretettel lehet"


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja