Alkotó kuckó
Vidák Zsuzsanna óvodapedagógus vagyok, Budapesten a 16 kerület peremén a Cinkotai Huncutka óvodában, a Nefelejcs csoportban dolgozom (1164 Budapest Ostoros utca 6-8). Szerencsésnek érzem magamat, mert a munkám sok esetben a hobbim is. Kézműves szakkört vezetek a nagycsoportos gyermekeknek tehetséggondozás jegyében.
A szakkörökhöz olyan témákat választok, amivel a népi kismesterségeket ismertetem meg a gyerekekkel. A foglalkozásokat a magyar nép jeles napjaira építem. A játékokat, tárgyakat természetes anyagokból készítjük el. Megismerik a fonás-szövés, a fazekasság, bőrművesség, batikolás, textil játék-, és gyöngyékszer készítés alapjait. Mindezek mellett a foglalkozások keretein belül fejlődik a gyermekek vizuális észlelése, alaklátása, vizuális figyelme, finommotorikája, esztétikai érzéke, önbizalmuk. Célom, hogy olyan tárgyakat készítsenek, amik örömet jelentenek számukra, játszani tudnak velük.
Szeretnék bemutatni egy olyan foglalkozást, ami a gyerekek egyik kedvence:
A kis ház fonása, és a hozzá való fa bútorok készítése. A kis ház fonásával a szövés, és a kosárfonás alapjait sajátítják el. A természetes anyagok közül a fa megmunkálásának lehetőségeivel ismertetem meg őket (fűrészelés, illesztés, ragasztás, mérés), így saját fantáziájuk alapján bútorokat is készítenek a kis házba. A fonáshoz pedig nádat használtam, mivel vízbe áztatva könnyen hajlik, és elég széles ahhoz, hogy gyorsan haladjanak vele.
Szükséges anyagok:
- 20 cm átmérőjű falap, szélén 37 lukkal, az ajtó nyílásának helyet hagyva
- 2 nn vastag, 8 cm hosszú karó
- 50 mm széles pedig sín
- vizes tál áztatáshoz
- balzafa darabok (2x2 cm-es, 5x5 cm-es, 5x8 cm-es négyzetek levágva, 60 mm-es rúd)
- kis fűrészek, satu, csiszoló papír, ragasztó.
1. lépés: A karókat beleszúrom a lukakba, beragasztom. Azért szúrok be páratlan számú karókat, hogy a fonásnál a következő sorban a szálak váltsák egymást.
2. lépés: A pedig sínnel elkezdik fonni úgy, mintha szőnének. Bárhol el lehet kezdeni. Tetszőleges magasságig fonják a ház falát, az ajtónál visszakanyarodva. A kanyarodásnál kicsit megnyomják a fonószálat, hogy szép íve legyen.
3. lépés: Ha kész a fonás, a karókhoz ragasztják a fonószálat.
4. lépés: Bútorok készítése: Mindenki kap négyzeteket az asztalhoz, székhez, ágyhoz. A hosszú rúdon bejelölöm, milyen magas lesz a szék, asztal, ágy lába. A gyerekek lefűrészelik a lábakat, lecsiszolják és felragasztják. Aki szeretné, használhatja a satut. Száradás után beállíthatják a kis házba. Aki szeretne, több bútort is készíthet, ragaszthat támlát a széknek, vagy ágynak - ez a gyerekek fantáziájára van bízva.
A gyerekeknek megmozgatta a fantáziáját, élvezték a fonást, a fűrészelést, az alkotás örömet jelentett számukra. A mai világban fontosnak tartom, hogy a gyerekek többre értékeljék a maguk készítette játékot, ajándékot, mint a boltban vásároltat. A készítés során az eddig visszahúzódó gyerekek is felszabadultabbá váltak, sikerélményhez jutottak. Év végén az óvodánk kiállítást szokott tartani az "Alkotó kuckós" gyerekek munkáiból - amin a gyerekek büszkén mutatják szüleiknek csodálatos műveiket.
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: