SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Időjárás tábla házilag

Óvári Gréta [cikkei] - 2016-11-20
Sokat gondolkodtam milyen időjárás táblát készítsek a csoportomnak. Fontosnak tartottam, hogy megjelenjen az aktuális évszak, a hét összes napja, az öltözködés, az időjárás és ezek mellett persze azt is, hogy a gyerekek szívesen részt vegyenek az időjárás jelentésben, és kellőképpen motiváltak legyenek.
Időjárás tábla házilag

Sokat gondolkodtam milyen időjárás táblát készítsek a csoportomnak. Fontosnak tartottam, hogy megjelenjen az aktuális évszak, a hét összes napja, az öltözködés, az időjárás és ezek mellett persze azt is, hogy a gyerekek szívesen részt vegyenek az időjárás jelentésben, kellőképpen motiváltak legyenek. A tervezés során kitűzött céljaim közé tartozott az esztétikai érzékenység, az igényesség formálása az időjárás tábla színeivel, kivitelezésével egyaránt.  

A gyerekekkel minden reggel megbeszéljük milyen az idő. Elsősorban nagycsoportosokat választok, őket pedig arra ösztönzöm, hogy önállóan, bátran mondják el az aznapi időjárás jelentést. A középsősöket, kiscsoportosokat pedig az elhangzottak megjelenítésébe szoktam bevonni.

Időjárás jelentést segítő kérdéseim a gyerekek felé:

  • A hét hányadik napja van ma? Hogy nevezzük azt?
  • Milyen évszak van?
  • Milyen az idő odakinn?
  • Hogyan öltöztél fel reggel, amikor elindultál?

A dominók a hét napjait jelképezik, melyek segítenek a sorszámok gyakorlásában (pl. A hét első napja). A hétvégét ugyan nem az óvodában töltjük, azonban arra gondoltam a gyerkőc fejében így könnyebben összeáll a kép. Továbbá fejleszthetjük a memóriájukat is, ha hétfőn visszagondolunk a hétvégi időjárásra. Hétfőnként az időjárást jelző kártyákat (1-5. nap) képpel megfordítva szoktuk feltenni, ami segít abban, hogy melyik nap következik. A gyerekek kiválaszthatják az éppen aktuális időjárásnak megfelelő képet, melyek egy kulcskarikára vannak felfűzve, így könnyen lapozható. Ezek közül válogathatnak: napos, szeles, borús, havas, esős, felhős.

Napközben a gyerekek – főleg a kiscsoportosok – szívesen játszanak a mágneses öltöztetővel, ami egyfajta gyakorlójátékként is funkcionál. Remek lehetőség a ruhadarabok nevének, színének gyakorlására, illetve a réteges öltözködés elsajátítására. A ruhadarabok között minden évszaknak megfelelő ruházat megtalálható, melyeket kis tárolókban tartunk, külön a kislány és külön a kisfiú ruháit. A tábla használatba vételekor megbeszéltük a gyerekekkel, hogy az időjárás jelentés részét nem szabad forgatni, piszkálni, mert akkor nem tudjuk visszanézi az előző napokat. Meglepő módon nagyon jól reagáltak, megértették a kérést, illetve ezáltal az önfegyelmük is fejlődhet.

Elkészítése röviden:
Az interneten keresgéltem nagy felbontású, hasonló stílusú képeket, amiket kinyomtattam, lelamináltam, majd kulcskarikára fűztem. Fehér bútorlapot bekereteztettem, aztán a megfelelő helyre belevertem képakasztókat, majd ráragasztottam a dominókat, és a (boltban vásárolt) mágnes táblákat  is a bútorlapra.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja