SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Jó móka a barkácsolás!

Lázár Endréné [cikkei] - 2016-11-20
Kolléganőmmel olyan technikákat találtunk ki, amelyeket a kicsik is könnyedén meg tudnak valósítani és örömmel, élvezettel végezhetik a tevékenységeket. Pályázatomban az őszi projektünk egy részét szeretném bemutatni, amelyben a gyerekek legkedveltebb technikáit és az azokkal készített alkotásokat ismertetem.
Jó móka a barkácsolás!

Megszeppent, 3 éves kislány áll édesanyjával a csoportszoba ajtajában. Ma reggel kicsit nehezebben megy az elválás. A gyerekekkel éppen „sütöttünk”, készültek a színes gyurmasütemények, palacsinták, tortaszeletek. Gyúródeszkán nyújtották a tésztát, süteményszaggatóval nyomták a formákat, gyurkálták, markolták a színes főzött gyurmát, közben halk zene szólt a csoportszobában. Egy kisfiú hozott egy duplókockát és belenyomta az előzőleg ellapított palacsintájába. Különleges nyomat maradt a gyurmatésztán. A többiek elismerően rácsodálkoztak. Vajon mivel lehetne még nyomatot hagyni? Körbejárták a csoportszobát, keresték a saját, különleges formanyomójukat. Hoztak tüskeépítőt, ceruzát, autót, pötyit és újabbnál újabb nyomatokat készítettek. Rámosolygok az anyukára és a kislányra, feléjük lépek és már éppen invitálnám be a kicsit, de az anyuka megelőz:
- Nézd csak, milyen jó móka van idebent! De szívesen lennék én is ovis!
Már nem kellett tovább bátorítani. A kislány kíváncsian lépett be a csoportszobába.

Azóta eltelt egy év és kiderült, a barkácsolás valóban jó móka. Olyan játék, amelyet gondosan meg kell terveznünk ahhoz, hogy a gyerekek számára önfeledt mulatság lehessen. A gyerekek technikák, anyagok, rajzeszközök, nyomathagyások sokaságával ismerkedtek meg. Nem csak az anyagokat és a különböző eljárásokat sajátították el, hanem kísérletezések, felfedezések útján megtapasztalták azt is, hogy a játékokat, tárgyakat, használati eszközöket rendeltetésüktől eltérő módon is lehet használni, lehet velük csodálatos dolgokat varázsolni. Tevékenykedés közben megismerték az egyes anyagok tulajdonságait, kiterjedését, a színek keveredését. Fejlődött finommotorikájuk, esztétikai és szépérzékük, fantáziájuk, kreativitásuk, gazdagodtak matematika tartalmú tapasztalatokkal, a környezetükkel kapcsolatos ismeretekkel.

Kolléganőmmel olyan technikákat találtunk ki, amelyeket a kicsik is könnyedén meg tudnak valósítani és örömmel, élvezettel végezhetik a tevékenységeket. Szerencsére a dajka néni és a szülők is partnerek ebben. Lelkesedéssel vesznek részt a gyűjtőmunkában, anyagok, eszközök felkutatásában, ötletadásban. Pályázatomban az őszi projektünk egy részét szeretném bemutatni, amelyben a gyerekek legkedveltebb technikáit és az azokkal készített alkotásokat ismertetem. Mivel óvodánk Mezőkövesden, a „Matyó fővárosban” található, így minden projektünkbe igyekszünk belecsempészni a csodálatos színvilágú matyómintákat, matyó motívumokat, népi kultúránk jellemző vonásait, melyre nagyon büszkék vagyunk és igyekszünk átadni a gyermekeknek. 

Linónyomda, dekorgumi nyomda:

Linóleumból matyórózsás, matyótulipános nyomdát készítettem, mely a gyerekek tenyerébe illeszkedik. Nyomdázással díszítették a zöldséges tálat, melyet utána ki is színeztek. Dekorgumiból faleveleket, mókust, makkot vágtam, amiből szintén nyomda készült.  Csodálatos őszi képeket készítettek a gyerekek.
 

 

Lufi technika:

Melyik kisgyermek ne szeretné a lufit? Mi azonban nem ütögetésre használtuk most, hanem nyomatot hagytunk vele. A lufit csak akkorára fújtuk, hogy a gyerekek jól meg tudják markolni, majd festékbe mártva nyomdázhattak vele. Így készítették a színesebbnél színesebb faleveleket.

 

Golyótechnika:

Egy dobozba helyezett papírlapra festéket csöpögtettünk. Különböző méretű, nehézségű golyókat tettünk a papírlapra és a dobozt ide-oda mozgatva gurítottuk őket a festékfoltokon. A gyerekek láthatták, hogyha sűrű a festék, nehezebben gurul a golyó. A nagyobb és nehezebb golyók könnyebben haladnak, szélesebb csíkokat húznak. Lehet kísérletezni citrommal, almával, ping-pong labdával és más gömbölyű tárggyal is. Az elkészült, megszáradt képből faleveleket, gyümölcsöket lehet kivágni.
 


Terepasztal és faliújság:

A papírból kivágott kukoricacsövekre pattogatott kukoricát ragasztottak a gyerekek. A mókusok farka fonalból és nemezből készült. A terepasztal gombáit tojástartóból és muffinpapírból ragasztották. A gomba kalapjának pöttyözését az ujjukkal, vagy fültisztító pálcikával végezték. A kis állatkák termésekből és parafa dugóból készültek.


Saját készítésű játékok: Csipeszelés, kupak rakosgatás, pompon válogatás csipesszel:

A barkácsolásra minden nap van lehetősége a gyerekeknek. Emellett az ősszel kapcsolatos saját készítésű játékok is hozzájárulnak a tapasztalatszerzéshez, melyek segítenek a színek gyakorlásában, az ujjak ügyesítésében, a helyes ceruzafogás kialakításában. Az őszi projekt keretében készítettünk gombákat ábrázoló tablókat, morzsoltunk kukoricát, sütöttünk tököt, faragtunk töklámpást, megcsodáltuk a színes természetet.
Igyekszem a humort és az infokommunikációs eszközök adta lehetőségeket is kihasználni és mindezt a gyerekek munkájával kombinálni. Így készültek a gyerekekről az esernyős és a levélfújó képek.
 


A gyerekek és a szülők öröme, elégedettsége azt tükrözi, hogy valóban jó móka a barkácsolás.
 


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja