SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hóember Társasjáték

Szász Gyöngyi Irén [cikkei] - 2016-11-20
A játék mindig nevelő hatású! Mindannyian tudjuk, hogy a gyerekek mennyire kedvelik a téli játékokat, főleg a hóban csúszkálást, hógolyózást, hóemberépítést. De ha nincs hó, akkor sem hagyhatjuk cserben őket, mert mindig fogékonyak egy kis játékra, pláne, ha hóember a főszereplő.
Hóember Társasjáték

Mindannyian tudjuk, hogy a gyerekek mennyire kedvelik a téli játékokat, főleg a hóban csúszkálást, hógolyózást, hóemberépítést. De ha nincs hó, akkor sem hagyhatjuk cserben őket, mert mindig fogékonyak egy kis játékra, pláne, ha hóember a főszereplő. Ebből kiindulva találtam ki a Hóember társasjátékot, figyelembe véve a tényt, hogy a 3-6 éves korú gyerekek képességei a játékban fejlődnek igazán.

A célom az volt, hogy megtartva a társasjáték szabályait, különböző elemeket csempésszek a tartalmába, mint tanult mondókák, dalok ismétlése, játékhangszerek használata (csengő, triangulum, csörgődob), találós kérdések a környező világunkból, vagy a számolás gyakorlása. A játék elsősorban szórakoztató jellege odavonzotta a gyerekeket, miközben észrevétlenül, komplexen fejlődtek a készségeik és a képességeik. Ezekből említeném a szókincs gyarapodását, beszédkommunikáció fejlődését (beszélgetések, kérdésekre válaszadás) hosszú- és rövidtávú emlékezet fejlődését (mondókák, versek, dalok ismétlése), gondolkodási műveletek fejlődését (számolás, szimbólumokhoz társított feladatok, találós kérdések), a mennyiségi állandóság kialakulását (dobókocka használata), térbeli tájékozódást (a játék haladásánál), finommotorika fejlődését a bábúk továbbításánál, ritmusérzék fejlődését a hangszerekkel kísért mondókázásnál, dalolásnál, hallás észlelés fejlesztését a beszédhang felismerésnél stb. A társasjáték maga pedig elősegíti a szociális nevelést, a társas kapcsolatok fejlődését, az együttműködést, a társ játékának tiszteletét, a türelmet, a kitartást, a kudarctűrést és nem utolsó sorban az együttjátszás örömét.A tél folyamán a játék bármikor elővehető, bővíthető új feladatokkal, de a cél mindig ugyanaz: Ki teszi fel a hóember orrát?


A játék leírása
 

A HÓEMBER egy nagyméretű, kék színű kartonlapra készült, fehér körlapok egymás utáni ragasztásával, két különböző méretű körformára (hóemberforma). A hóembernek van mosolygós szája, kalapja, de még nincs orra. Az orr felragasztása lesz a jutalom annak, aki elsőre ér be a célba (egy tépőzár biztosítja a filc - orr felragasztását). A nagyméretű játék biztosítja a szőnyegen vagy asztalnál való kényelmes együttjátszás lehetőségét tolakodások nélkül. A játék menetében, bizonyos távolságokra, különböző szimbólumoknál (szarvas, csillag, hópihe, Mikulás, fenyő, csengő, koszorú) érdekes feladatok teljesítésével lehet továbbhaladni. A teljesített feladat után egyet léphet előre a játékos. A játékosok a dobókockával dobva, haladnak a körök mentén, színes kupakokat használva bábuknak (újrahasznosítás).
A cél a hóember orra! Aki elsőként jut el a hóember fején az orr közelébe, a jutalma felragasztani az orrát. A többi játékos sem marad jutalom nélkül, mert az orr újra levehető, így minden gyereknek adott a lehetőség, hogy ő is felragaszthassa.(másodszor, harmadszor stb., akár többször egymás után)

Játékos feladatok:

  • Szarvas: Nagyot ugrott a szarvas, lépj előre kettőt!
  • Mikulás: Elfáradt a nehéz puttonya miatt, pihenj te is egy kört;(kimaradsz egyszer)
  • Hópihe: Itt a tél, énekelj egy téli dalt!
  • Csengő: Mondókázz csörgővel!
  • Fenyő: Találós kérdésre várok választ!
  • Koszorú: Találd ki, hogy ki szólított meg! (a dal eléneklése után, társ hangjának felismerése)
  • Kiscsillag: Rajzolj hóembert!
  • Nagy csillag: Mutasd be a hóember-táncot!(hóember jelmezzel)
    A csoportom vegyes életkorú gyerekek közössége, akár egy nagy család. A 4-5-6 éves gyerekek élvezik a legjobban ezt a játékot, hiszen már ügyesen számolnak legalább hatig (a nagycsoportosok akár 20-ig is). A kisebbek (3 évesek) szívesen nézik a nagyobbakat, bár előfordult, hogy ők is akartak játszani: ekkor megkértem valakit a nagyobbak közül, hogy legyen a segítő a számolásban és a feladatok teljesítésében. A segítők nagyon büszkén vállalták a feladatot, hiszen így bemutathatták képességeik legjavát a kisebbek számára. A játék többszöri eljátszása után a gyerekek előálltak azzal az ötlettel, hogy új feladatokat építsünk bele a társasjátékba, pl.: utánozzuk a hóember táncot, rajzoljunk hóembert. A kreatív ötleteket befogadtuk így gazdagítva további játékunkat.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja