Hóember Társasjáték
Mindannyian tudjuk, hogy a gyerekek mennyire kedvelik a téli játékokat, főleg a hóban csúszkálást, hógolyózást, hóemberépítést. De ha nincs hó, akkor sem hagyhatjuk cserben őket, mert mindig fogékonyak egy kis játékra, pláne, ha hóember a főszereplő. Ebből kiindulva találtam ki a Hóember társasjátékot, figyelembe véve a tényt, hogy a 3-6 éves korú gyerekek képességei a játékban fejlődnek igazán.
A célom az volt, hogy megtartva a társasjáték szabályait, különböző elemeket csempésszek a tartalmába, mint tanult mondókák, dalok ismétlése, játékhangszerek használata (csengő, triangulum, csörgődob), találós kérdések a környező világunkból, vagy a számolás gyakorlása. A játék elsősorban szórakoztató jellege odavonzotta a gyerekeket, miközben észrevétlenül, komplexen fejlődtek a készségeik és a képességeik. Ezekből említeném a szókincs gyarapodását, beszédkommunikáció fejlődését (beszélgetések, kérdésekre válaszadás) hosszú- és rövidtávú emlékezet fejlődését (mondókák, versek, dalok ismétlése), gondolkodási műveletek fejlődését (számolás, szimbólumokhoz társított feladatok, találós kérdések), a mennyiségi állandóság kialakulását (dobókocka használata), térbeli tájékozódást (a játék haladásánál), finommotorika fejlődését a bábúk továbbításánál, ritmusérzék fejlődését a hangszerekkel kísért mondókázásnál, dalolásnál, hallás észlelés fejlesztését a beszédhang felismerésnél stb. A társasjáték maga pedig elősegíti a szociális nevelést, a társas kapcsolatok fejlődését, az együttműködést, a társ játékának tiszteletét, a türelmet, a kitartást, a kudarctűrést és nem utolsó sorban az együttjátszás örömét.A tél folyamán a játék bármikor elővehető, bővíthető új feladatokkal, de a cél mindig ugyanaz: Ki teszi fel a hóember orrát?
A játék leírása
A HÓEMBER egy nagyméretű, kék színű kartonlapra készült, fehér körlapok egymás utáni ragasztásával, két különböző méretű körformára (hóemberforma). A hóembernek van mosolygós szája, kalapja, de még nincs orra. Az orr felragasztása lesz a jutalom annak, aki elsőre ér be a célba (egy tépőzár biztosítja a filc - orr felragasztását). A nagyméretű játék biztosítja a szőnyegen vagy asztalnál való kényelmes együttjátszás lehetőségét tolakodások nélkül. A játék menetében, bizonyos távolságokra, különböző szimbólumoknál (szarvas, csillag, hópihe, Mikulás, fenyő, csengő, koszorú) érdekes feladatok teljesítésével lehet továbbhaladni. A teljesített feladat után egyet léphet előre a játékos. A játékosok a dobókockával dobva, haladnak a körök mentén, színes kupakokat használva bábuknak (újrahasznosítás).
A cél a hóember orra! Aki elsőként jut el a hóember fején az orr közelébe, a jutalma felragasztani az orrát. A többi játékos sem marad jutalom nélkül, mert az orr újra levehető, így minden gyereknek adott a lehetőség, hogy ő is felragaszthassa.(másodszor, harmadszor stb., akár többször egymás után)
Játékos feladatok:
- Szarvas: Nagyot ugrott a szarvas, lépj előre kettőt!
- Mikulás: Elfáradt a nehéz puttonya miatt, pihenj te is egy kört;(kimaradsz egyszer)
- Hópihe: Itt a tél, énekelj egy téli dalt!
- Csengő: Mondókázz csörgővel!
- Fenyő: Találós kérdésre várok választ!
- Koszorú: Találd ki, hogy ki szólított meg! (a dal eléneklése után, társ hangjának felismerése)
- Kiscsillag: Rajzolj hóembert!
- Nagy csillag: Mutasd be a hóember-táncot!(hóember jelmezzel)
A csoportom vegyes életkorú gyerekek közössége, akár egy nagy család. A 4-5-6 éves gyerekek élvezik a legjobban ezt a játékot, hiszen már ügyesen számolnak legalább hatig (a nagycsoportosok akár 20-ig is). A kisebbek (3 évesek) szívesen nézik a nagyobbakat, bár előfordult, hogy ők is akartak játszani: ekkor megkértem valakit a nagyobbak közül, hogy legyen a segítő a számolásban és a feladatok teljesítésében. A segítők nagyon büszkén vállalták a feladatot, hiszen így bemutathatták képességeik legjavát a kisebbek számára. A játék többszöri eljátszása után a gyerekek előálltak azzal az ötlettel, hogy új feladatokat építsünk bele a társasjátékba, pl.: utánozzuk a hóember táncot, rajzoljunk hóembert. A kreatív ötleteket befogadtuk így gazdagítva további játékunkat.
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
Közösségi hozzászólások: