Nagymamáink játékai - óvodai projekt egy évre
Amikor egy – egy játékszer elkészítését tervezem, mindig végiggondolom az általam ismert technikákat és kipróbálok új technikákat, eszközöket is. Gyakran elevenítek fel játékokat a gyermekkoromból. Ha pontos, korhű szeretnék lenni, akkor kifaggatom idős ismerőseimet, rokonaimat. Már csak azt kell elterveznem, hogy a mostani kis óvodásaimnak hogyan tudom, a mai kor helyszínein, a most adott eszközökkel elkészíteni és miként illeszthetők ezek a játékok a mai óvodába. A sikerélmények újabb ötletek kitalálására sarkallnak.
Régi játékok mai korba adaptálása a cél, a projekt végiggondolása során 5 játékszer elkészítését emeltem ki.
Most olyan játékokat választottam, melyeknek elkészítését már korábban kipróbáltam a gyerekekkel. Bármely korosztállyal elkészíthetők, csak a segítségadás több vagy kevesebb - aktuálisan a gyermekek képességéhez igazodva.
A játékeszközök kis anyagszükségletűek, a kellékek jelentős része megtalálható a bennünket körülvevő környezetünkben. A közösen készített játékok nagyszerűsége a közös elkészítésben, az együttes tevékenységben rejlik.
Jó szívvel ajánlom elkészítésüket óvodai csoporton belül és akár odahaza szülővel, nagyszülővel.
1. Fonallabda (Szeptember)
Eszközök: használt teniszlabda, fonal, merkelőtű, olló.
Munka menete: A felnőtt előkészíti a labdákat, a felvető szálakat előzőleg felerősíti, ezzel 8 részre osztja a labda felületét. A labda befonása körkörösen történik. A tűbe befűzött fonallal a felvető szálakat egyenként áthurkoljuk.
- Hagyományosan egy rongyból gyúrt gombócot spárgával és textilcsíkokkal vontak be.
- További játékok, ötletek fonal felhasználásával: szövés, fonás, pókolás, körmöcskézés...
2. Esőbot (Október, november)
Eszközök: papírguriga, szög, szigetelőszalag, csomagoló papír, pergamen vagy zsírpapír, magvak
A munka menete: A papírhengeren a felnőtt kijelöli spirálisan a szögek helyét - a szögelést a gyerekek végzik. Szigetelőszalaggal eltakarjuk a szögeket (ne csússzanak ki). Egyik végét lekötjük a zsírpapírral, betöltjük a magokat, lekötjük a másik végét és becsomagoljuk.
- További játékok – hangszerötletek: kasztanyetta, diócsörgő, dobok…
- Fűszálsípot fújunk az udvaron (Ehhez igazán nem is kell egyéb eszköz!)
3. Csutkababa (December, január)
Eszközök: a kukoricatörés során begyűjthető növényi részek: csutka, csuhé, kukoricaszár és kukoricaszem valamint - kés, olló, tű,rafia, maradék textília.
Munka menete: a babának csuhéból karokat és hajat fonunk vagy sodrunk, csuhéval, textíliával bebugyoláljuk, rafiával vagy fonallal átkötjük.
- Nagyon fontos, hogy a gyerekek önálló elképzeléseiket valósíthassák meg.
- További ötletek a felsorolt alapanyagok felhasználására:, házikó, ló, virágok... (Ha lovat készítünk, a lábakat kukorica ízékből alakíthatjuk és rafiával rögzítjük rá.)
Papírsárkány (Február, március)
Eszközök: műszaki karton, krepp papír, kenderzsinór, olló, filctoll
Munka menete: a sárkány testét a kartonból meghajtjuk,(jobbról és balról is a negyed részét behajtjuk a középvonal felé) ezután megrajzoljuk az arcát. A színes krepp papírból 1x5 cm-s csíkokat vágunk, ezeket felkötjük a tetszőlegesen hosszú kenderzsinórra, majd ezt a sárkány testéhez rögzítjük. A két behajtott „szárnyra” kötjük a röptető szálat.
- További ötletek papírból: Egyszerű papírhajtogatással egész évben készülhetnek nagyszerű játékok: hajó, gőzös, sótartó, madár, virág, csákó, pénztárca...
Bodzapuska (Május, június)
Eszközök: vastagabb, vékonyabb bodzaágak és vesszők, krumpli, kés, smirglipapír
Munka menete: Egy bodzaág - két bütyök közti- belső részét kiszedjük, és egy „dugófát” választunk hozzá. A szeletre vágott burgonyából kiszúrjuk a „lövedékeket” és kezdődhet a játék.
- További ötletek: bodzasíp, vesszőlabda
A leírt projekt – sorozat teljes egészében megjelent az Óvodai Nevelés c. szaklapban a 2012. szeptembertől 2013. márciusig kiadott számokban, ahol az 5 kiemelt játékszer elkészítése mellett a hozzájuk kapcsolható műveltségtartalmakat is beillesztettem az óvodai év egészébe.
Most ennek alapján a játékok elkészítésére fókuszálva formáltam át, és hozzákapcsolom még, hogy az éves projekt mellett természetesen a mindennapi játékokban, tevékenységek közben is nagy hangsúlyt kap a hagyományos „hartai” értékek bemutatása, és ezek alkalmazhatósága a mai körülményeink között. Az ismert hartai bútorfestő motívumokat kiszínezőkön, kis ajándéktárgyakon: könyvjelző, képeslap, ajándékkísérő alkalmazzuk gyakran.
Szívesen megmutatom a gyerekeknek a gyöngyfűzés alapjait is, melyek a hartai gyöngyös fejdíszhez kapcsolódva kerülnek előtérbe. Egyik kedvelt alapanyagunk a gyapjú, minden korosztálynak ajánlom a nemezelés technikáját, óvodában gyakran alkalmazom közös munka elkészítésekor pl. egy meseillusztrációhoz, de önállóan labda vagy ékszerkészítés kerül szóba leggyakrabban.
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: