SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Nagymamáink játékai - óvodai projekt egy évre

Kalló Jánosné [cikkei] - 2016-11-14
Régi játékok mai korba adaptálása a célom.

Amikor egy – egy játékszer elkészítését tervezem, mindig végiggondolom az általam ismert technikákat és kipróbálok új technikákat, eszközöket is. Gyakran elevenítek fel játékokat a gyermekkoromból. Ha pontos, korhű szeretnék lenni, akkor kifaggatom idős ismerőseimet, rokonaimat. Már csak azt kell elterveznem, hogy a mostani kis óvodásaimnak hogyan tudom, a mai kor helyszínein, a most adott eszközökkel elkészíteni és miként illeszthetők ezek a játékok a mai óvodába. A sikerélmények újabb ötletek kitalálására sarkallnak.
Régi játékok mai korba adaptálása a cél, a projekt végiggondolása során
5 játékszer elkészítését emeltem ki.

Most olyan játékokat választottam, melyeknek elkészítését már korábban kipróbáltam a gyerekekkel. Bármely korosztállyal elkészíthetők, csak a segítségadás több vagy kevesebb - aktuálisan a gyermekek képességéhez igazodva.

A játékeszközök kis anyagszükségletűek, a kellékek jelentős része megtalálható a bennünket körülvevő környezetünkben. A közösen készített játékok nagyszerűsége a közös elkészítésben, az együttes tevékenységben rejlik.

Jó szívvel ajánlom elkészítésüket óvodai csoporton belül és akár odahaza szülővel, nagyszülővel.
 

1. Fonallabda (Szeptember)     

Eszközök: használt teniszlabda, fonal, merkelőtű, olló.

Munka menete: A felnőtt előkészíti a labdákat, a felvető szálakat előzőleg felerősíti, ezzel 8 részre osztja a labda felületét. A labda befonása körkörösen történik. A tűbe befűzött fonallal a felvető szálakat egyenként áthurkoljuk.

  • Hagyományosan egy rongyból gyúrt gombócot spárgával és textilcsíkokkal vontak be.
  • További játékok, ötletek fonal felhasználásával: szövés, fonás, pókolás, körmöcskézés...


2. Esőbot (Október, november)

Eszközök: papírguriga, szög, szigetelőszalag, csomagoló papír, pergamen vagy zsírpapír, magvak

A munka menete: A papírhengeren a felnőtt kijelöli spirálisan a szögek helyét - a szögelést a gyerekek végzik. Szigetelőszalaggal eltakarjuk a szögeket (ne csússzanak ki). Egyik végét lekötjük a zsírpapírral, betöltjük a magokat, lekötjük a másik végét és becsomagoljuk.

  • További játékok – hangszerötletek: kasztanyetta, diócsörgő, dobok…
  • Fűszálsípot fújunk az udvaron (Ehhez igazán nem is kell egyéb eszköz!)                     


3. Csutkababa (December, január)

Eszközök: a kukoricatörés során begyűjthető növényi részek: csutka, csuhé, kukoricaszár és kukoricaszem valamint -  kés, olló, tű,rafia, maradék textília.

Munka menete: a babának csuhéból karokat és hajat fonunk vagy sodrunk, csuhéval, textíliával bebugyoláljuk, rafiával vagy fonallal átkötjük.

  • Nagyon fontos, hogy  a gyerekek önálló elképzeléseiket valósíthassák meg.
  • További ötletek a felsorolt alapanyagok felhasználására:, házikó, ló, virágok... (Ha lovat készítünk, a lábakat kukorica ízékből alakíthatjuk és rafiával rögzítjük rá.)


Papírsárkány (Február, március)

Eszközök: műszaki karton, krepp papír, kenderzsinór, olló, filctoll

Munka menete: a sárkány testét a kartonból meghajtjuk,(jobbról és balról is a negyed részét behajtjuk a középvonal felé) ezután megrajzoljuk az arcát. A színes krepp papírból 1x5 cm-s csíkokat vágunk, ezeket felkötjük a tetszőlegesen hosszú kenderzsinórra, majd ezt a sárkány testéhez rögzítjük. A két behajtott „szárnyra” kötjük a röptető szálat.         

  • További ötletek papírból: Egyszerű papírhajtogatással egész évben készülhetnek nagyszerű játékok: hajó, gőzös, sótartó, madár, virág, csákó, pénztárca...


Bodzapuska (Május, június)

Eszközök: vastagabb, vékonyabb bodzaágak és vesszők, krumpli, kés, smirglipapír

Munka menete: Egy bodzaág - két bütyök közti- belső részét kiszedjük, és egy „dugófát” választunk hozzá. A szeletre vágott burgonyából kiszúrjuk a „lövedékeket” és kezdődhet a játék.

  • További ötletek: bodzasíp, vesszőlabda

A leírt projekt – sorozat teljes egészében megjelent az Óvodai Nevelés c. szaklapban a 2012. szeptembertől 2013. márciusig kiadott számokban, ahol az 5 kiemelt játékszer elkészítése mellett a hozzájuk kapcsolható műveltségtartalmakat is beillesztettem az óvodai év egészébe.

Most ennek alapján a játékok elkészítésére fókuszálva formáltam át, és hozzákapcsolom még, hogy az éves projekt mellett természetesen a mindennapi játékokban, tevékenységek közben is nagy hangsúlyt kap a hagyományos „hartai” értékek bemutatása, és ezek alkalmazhatósága a mai körülményeink között. Az ismert hartai bútorfestő motívumokat kiszínezőkön, kis ajándéktárgyakon: könyvjelző, képeslap, ajándékkísérő alkalmazzuk gyakran.

Szívesen megmutatom a gyerekeknek a gyöngyfűzés alapjait is, melyek a hartai gyöngyös fejdíszhez kapcsolódva kerülnek előtérbe. Egyik kedvelt alapanyagunk a gyapjú, minden korosztálynak ajánlom a nemezelés technikáját, óvodában gyakran alkalmazom közös munka elkészítésekor pl. egy meseillusztrációhoz, de önállóan labda vagy ékszerkészítés kerül szóba leggyakrabban.
 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja