SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csodálatos mandalák

Nagymáténé Gődény Ágnes [cikkei] - 2016-11-14
“Amit csak a világerő véghezvisz, az mind körben játszódik le. Az ég kerek, és úgy hallottam, a Föld gömbölyű, mint egy labda, s ugyanígy a csillagok is. A szél, ha nagyon erős, örvényt képez, vagyis körben forog. A madarak kerek fészket építenek, mert ugyanaz a hitük, mint nekünk. A Nap és ugyanígy a Hold útja is kör alakú, míg fölkel és lenyugszik, ráadásul mindkettő kerek. Az évszakok is körforgásszerűen ismétlődnek. Az emberi élet is kört ír le gyermekkortól gyermekkorig, és így van mindennel, amit csak mozgat az erő." (idézi Neihardt, 1961:32-33)

Az örök élet jelképe, az emberiség legrégebbi szimbóluma a mágikus kör, vagyis  a MANDALA.  A nyugati kultúrákban főleg a templomokban találkozhatunk vele, de a keleti művészetekben és a még régebben készült barlangrajzok közt is előfordul.

Mandalát készíteni nagyon egyszerű dolog, már az óvodásokkal is. A legfontosabb hatása az, hogy azonnal sikerélményhez juttat, a végeredmény és az alkotás folyamata is örömet okoz. Mandalát bárhol és bármiből készíthetünk. Mindegy, hogy az óvodában, vagy otthon, kirándulás közben a természetben, játékidőben, vagy egy foglalkozáson. A hozzávaló anyagok is nagyon változatosak lehetnek. Gyermekeimmel, akik most 24-en vannak a nyíregyházi Gyermekkert óvodában, készítettünk már mandalát mindenféle anyagból.

Ötletadónak bemutatok néhányat.

Csoportszobában a kollektív alkotáshoz általában a mini trambulint használjuk, az udvaron pedig rendelkezünk egy hasonló méretű ugráló asztallal.

Egy őszi mandalával kezdem. Az előzőleg összegyűjtött természetes anyagokat (bab kukoricacső és szemek, virágok, toboz, gesztenye, alma) közösen szétválogattuk, amit szükséges volt megmostuk a gyerekekkel. A  csoportban található trambulinon közösen rakosgatták a terméseket a  gyerekek  A pakolgatás alatt módunk van a gyerekek ismereteinek megismerésére, rendszerezésére. Szóba kerülnek a formák és mennyiségek, színek és ízek, felhasználási területek, sőt még a főzés is. Élményeikről szívesen beszélnek a gyerekek egymásnak a munka közben. Közben tervezgetnek, átalakítanak, munkát megosztanak.

 Az ősz, kínálta kincseit

 

Nálam az üdítős kupakok felveszik a versenyt a LEGO játékkal. A számtalan játéklehetőség mellett mandalát is készíthetünk belőle. Mi egy esős nap után szivárványt készítettünk.

A szivárvány színeinek megbeszélése után a kupakokat színek szerint válogatták szét a gyerekek. Volt, aki már rakta, s voltak, akik válogattak. Közben felcserélődtek a szerepek. Igazi csapatmunka volt.

Eső után szivárvány


Tavaszi témakörben is felhasználtuk a kupakokat, de találtunk még hozzá bizsu nyakláncot, melyet szétszedtünk és kagylóval kombináltuk. A pillangók átalakulásával foglalkozva kitaláltuk, hogy mandalát készítünk az udvaron. Zöld óvoda révén, a természetes anyagok előtérbe helyezése mellett, sok újrahasznosítható anyagot használunk fel a barkácsolások során.

Pillangó, tarka szárnyú pillangó


Bátran felhasználhatjuk a mini matt készlet elemeit is. Készítettünk már mandalát kék-piros autókból és a készletben található mértani elemekből is. Az alábbi képen éppen Márton nap tájékán, a háziállatokkal foglalkoztunk. Számláláshoz kerültek be a csoportba a kiskacsa- tyúkocska-nyulacska figurák., meg a kis fémlapokból nyomott növények, amivel etettük az állatokat. Mivel a kerek tálcán folyt a válogatás, a számlálás végén a gyerekek kezdték rendezgetni a figurákat. Hát nem mandala lett belőle?

Márton lúd és egyéb háziállatok


Január elején, vizes témakörben kísérletezgettünk, amikor egy virág nagykereskedelemben „hulladékká” vált orchideákhoz jutottunk, így kagylókkal variálva az udvari ugráló lapon készítettük ezt a gyönyörűséget.

Vizes játékok kísérletek


A ritmikusan változó, szimmetriával is rendelkező egységek kört alkotnak, melynek készítése közben tapasztalatot gyűjthetnek a gyerekek a környezetükben előforduló alapanyagok tulajdonságairól, miközben számtalan területen fejlődnek képességeik.

Mandalakészítés közben bátran megélhetik érzéseiket, segít kifejezni önmagukat, miközben feloldódnak feszültségeik, kudarcaik.

Az anyagok válogatása, rakosgatása közben fejlődik a taktilis érzékelés, a finommotoros koordináció, a tervezőkészség, figyelemkoncentráció, gondolkodás és a türelem.

Fejlődik kreativitásuk, hiszen a változatos színek és formák rendezése, számtalan megoldási lehetőséget nyújt. Nem lehet hibázni, lehet rögtön javítani, átgondolni és újratervezni, folyamatosan adott a változtatás lehetősége,

A közös munka alatt fejlődik kommunikációs, szociális képességeik (együttműködés, alkalmazkodás), formálódnak társas kapcsolataik, miközben megtapasztalják az együttalkotás örömét.

Egy kreatív pályázatra készülve, az egyénileg elkészített magmandalákból közösen, ÉLETFÁT készítettünk. A munkát megelőzte az anyaggyűjtés, melyben igen aktívan kapcsolódtak be a gyerekek és a szülők. Sokféle természetes anyagot, magvakat, leveleket, virágot készítettünk elő. Ezekhez a munkákhoz faragasztót, vagy barkács ragasztót használunk, mert a nehéz terméseket csak ezek tartják meg. Az alkotások készítésénél már tudják a gyerekek, hogy én annak örülök, ha mindenkié „másképpen lesz szép”. Ösztönzöm őket, hogy ne a másik gyerek munkáját másolják, hanem saját ötleteket valósítsanak meg. A kész mandaláját, mindenki elhelyezhette a fa ágain, így lett az egyéni munkákból egy közös alkotás.

Mandalafa, életfa


A gyerekek jöttek rá, hogy a saját készítésű „varázsdobozunk” (mely egy doboz sarka három tükörrel), szintén mandalákat készít. Ajánlom az elkészítését minden óvónőnek és szülőknek otthon is, hiszen bármilyen témakörben, színekben és formákkal varázslatos képeket hozhatunk létre. Elkészítése nagyon egyszerű. Egy kartondoboz egyik sarkában alulra és a két álló oldalra négyszögletes tükröket ragasztunk. Amit alulra pakolunk, az megnégyszereződik. Kezdődhet a móka!

Március 15-re készülve születtek az alábbi alkotások melyhez felhasználtunk üvegkavicsot, pom-pont, szivacslapból kinyomott formákat. Természetesen most a lényeg a nemzeti zászló színein voltak. Csak piros-fehér-zöld dolgokat kaptak a gyerekek. A végeredmény egy kreatív kokárda lett.

"Most szép lenni katonának..." hangolódás nemzeti ünnepünkre


Január végén, mikor a sarkkörön élő emberekkel és állatokkal ismerkedtünk, jeges-csillogós képeket alkottunk, kék és fehér gombokból, apró kinyomott formákból, fültisztító pálcikából. ezüstösen csillogó apróságokból, üvegkavicsokból.  A sokféle anyag minden gyereket nagyon vonzott, szinte mindenki elkészítette a maga hópelyhét.  Ami ugye, egy mandala. Ezek a varázsdobozban készült alkotások is múlandók, hiszen nem vihetik haza, de mindig megcsodáljuk és legtöbbször le is fényképezzük ezeket, hogy a szüleikkel együtt örülhessenek a végeredménynek.

Jeges mókák


Októberben, amikor a színpompás fákat csodáltuk a természetben, hazatérve faleveleket nyomtunk szivacslapból és azzal hoztunk létre szebbnél szebb képeket. 

Szeretjük a fákat


Az egyénileg készített mandaláknál, mindig arra ösztönzöm a gyerekeket, hogy gondolkodjanak olyan megoldásokon, ami másnak nem jutott az eszébe, kísérletezzenek, keressenek új lehetőségeket, ha jobb ötletük születik, bátran változtassanak.

A kreativitásnak és az önbizalom fejlesztésnek eme egyszerű, de nagyszerű lehetősége ne maradjon kihasználatlanul, hiszen egy kör alakú tálca, vagy asztal nagy valószínűséggel akad a közelünkben, ahol csodákat alkothatunk. Az alkotásokat ne célként, hanem eszközként fogjuk fel. Sokat segít abban, hogy a gyerekek észrevétlenül készségeket szerezzenek és az örömteli alkotás folyamata alatt, visszaszerezzék nyugalmukat, lelki békéjüket.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja