SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Dinoszauruszok Albertfalván (Budapest)

Kovács-Rokolya Boglárka [cikkei] - 2016-11-11
Kovács-Rokolya Boglárka vagyok az Albertfalvi Don Bosco Katolikus Általános Iskola és Óvoda óvodapedagógusa. Három és fél éve dolgozom ebben az intézményben. Kedvenc tevékenységeim a rajz, a mintázás és kézimunka, amelyekbe a gyerekek is nagy örömmel csatlakoznak.

Óvodánk csoportjai bibliai szimbólumokról vannak elnevezve, így a mi Hal csoportunkban 26 Halacska ficánkol minden nap. Vegyes a korösszetételünk, így igazán izgalmasak lehetnek a tevékenységeink. Alapvetően a nagycsoportosokra tervezünk, de természetesen a többi korosztályra tekintettel tevékenységeinkben differenciálunk. Viszont sokszor nincs szükség rá, mert a fiatalabb korosztályok tagjai is gyakran érdeklődnek, együtt gondolkodnak idősebb társaikkal.

Az óvodánkban projekt módszerrel, komplex módon adjuk át tudásunkat a gyermekeknek, rengeteg témát érintünk évről-évre. Egyik legsikeresebb projektünk a „Dinoszauruszok élete” volt. A projekt-témákat nem csak az óvoda falain belül dolgozzuk fel, hanem sokszor külső helyszínekre is ellátogatunk. Ha a projekt elején kerül erre sor, a gyerekek általuk még kevéssé ismert területeken szerezhetnek új tapasztalatokat, élményeket, a projekt végi alkalmakon pedig megszerzett tudásukat mélyíthetik el. Ennek köszönhetően mind szabadon választott tevékenységeikben, mind irányított keretek között – az általunk kezdeményezett feladatok során – sokkal kreatívabb, színesebb, szemet gyönyörködtetőbb alkotások születhetnek.
 

Dinoszaurusz kiállításon


Szeretjük, ha a gyerekeknek lehetőségük van sokféle eszközt, anyagot, technikát megismerni. Ezért többféle vizuális tevékenységet ajánlunk fel nekik a projekt-heteken, hogy többoldalúan tudjuk őket fejleszteni és sokféle képességre tegyenek szert. Így volt ez a Dinoszaurusz projektben is.

Könyvek segítségével megismertük, hogy milyen lehetett a Föld a jura korban, milyen környezet vette körül az élőlényeket a dinoszauruszok idején. Ennek illusztrálására mozaik technikával vulkánokat, majd pálmafákat készítettünk.
 

Készülnek a vulkánok Készülnek a pálmafák


A projekt során megismertük a dinoszauruszok fajtáit, életmódjukat, táplálkozási szokásaikat, szaporodásukat is. Leginkább kedvelt fejezete volt a projektnek, mikor a dinoszauruszok nevét tanulgattuk. Szerencsére voltak kedves dinoszaurusz színezőink, melyek bemutatták az adott állat jellemzőit, ezek segítségével pedig könnyebben megtanulhattuk az elnevezéseket.

Így az udvaron az ovisok nagy energiával vethették bele magukat abba, hogy kitalálják, vajon milyen színű lehetett egy Triceratopsz, Tirannoszaurusz Rex, Dimetrodon vagy éppen egy Velociraptor kültakarója.
 

Dinoszaurusz kültakaró „tervezés”


Azt is megtapasztaltuk, hogy napjainkban, több millió év elteltével is találkozhatunk ezekkel az élőlényekkel fosszíliák formájában. Ezért nekiláttunk só-liszt gyurmából „ősmaradványokat” készíteni. A lenyomatokat kis dinoszaurusz figurákkal, levelekkel nyomdáztunk a gyurmába. Végül a gyerekek dinoszaurusz fészket is készítettek, azaz „dinoszaurusz tojásokat” formáztak.

Kézzelfogható tapasztalatot pedig valódi ősmaradványokkal való megismerkedésből nyertünk. A gyerekek kézbe vehettek, megvizsgálhattak igazi ammonitesz-, csiga- és trilobita fosszíliákat is.
 


Készül a só-liszt gyurma fosszília
  Valódi ősmaradványok és gyermekkezek által alkotott fosszíliák


A projekt zárásaként az óvoda folyosóján dinoszaurusz kiállítást készítettünk a többi csoport számára, ahol az igazi ősmaradványok társaságában a gyerekek által készített összes alkotás megtekinthető volt.
 

Dinoszaurusz kiállításunk


Reméljük tetszett a mi komplex, sokrétű vizuális tevékenységünk és sokaknak kedvet csináltunk a kipróbálásához!

Szeretettel, Hal csoport


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja