SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Őszi fák az Olaszliszkai Kerekerdő Óvodában

Tóthné Sánta Éva [cikkei] - 2016-11-08
Kreativitás természetes anyagok segítségével: A természetben megtalálható anyagok rengeteg lehetőséget nyújtanak a különféle vizuális technikák kipróbálásához. Igyekszem ezeket kihasználni és megmutatni, hogy mennyi minden készíthető pl. gyümölcs magvakból.

Kreativitás természetes anyagok segítségével

Köszöntöm a kedves olvasókat, Tóthné Sánta Éva óvodapedagógus vagyok, jövőre 40 éve lesz, hogy ezt a gyönyörű hivatást választottam. A mai világban ritka, hogy valaki elmondhassa, egy munkahelyen dolgozhatott ennyi ideig, szerencsés vagyok, mert nekem ez megadatott, hiszen 1977-től az Olaszliszkai Kerekerdő Óvoda pedagógusa vagyok.  Nagy öröm számomra, hogy életemből ennyi évet gyermekek mellett tölthettem. A műveltségi területek közül a rajzolás, festés, mintázás és az ének-zenei nevelés áll a szívemhez legközelebb. A bemutatott tevékenykedésnél csak a kreativitásomon múlik, éppen melyik területet hívom segítségül a képességek fejlesztéséhez. Kitűnően hasznosíthatók a vizuális tevékenységek számára az ünnepek, évszakok, amelyek érzelmileg is közelebb állnak a gyerekekhez és megmozgatják fantáziájukat. A természetben megtalálható anyagok rengeteg lehetőséget nyújtanak a különféle vizuális technikák kipróbálásához. Igyekszem ezeket kihasználni és megmutatni, hogy mennyi minden készíthető pl. gyümölcs magvakból.

Az ábrázolás, mintázás, kézimunka magánéletemben is kedvelt elfoglaltságom, csoportom dekorációit, díszleteit igyekszem ízlésesen elkészíteni. Hiszem, hogy az óvodapedagógus ízlése követendő példaként hat a gyermekre. A gyerekek többször bekapcsolódhatnak egy-egy asztaldísz elkészítésébe, amelynél nem az eredmény, hanem maga a közös tevékenység a fontos. Szeretem saját kezűleg vagy a gyerekekkel együtt készíteni a foglalkozások színes, változatos eszközeit, ezzel nagyobb motivációt érhetek el, új tapasztalatokat szerezhetnek és érdeklődésük is tovább fenntartható. A foglalkozások tervezésénél mindig figyelembe veszem a gyermekek fejlettségét és érdeklődését. Az őszi termések és levelek mellett, az apró kincseket rejtő üvegeinkből előkerültek a nyáron elfogyasztott gyümölcsök magvai. Válogatás közben felidéztük vajon melyik gyümölcs magvai lehetnek.

A legtöbbet a szilva és a barackmagból gyűjtöttük. A magok mellé leveleket helyeztem, kíváncsi voltam észreveszik-e a hasonló formát. Egy kis segítséggel sikerült. Megfigyeltük az őszi falevelek színeit és motivációként egy pár előre befestett magot az asztalra helyeztem, megmutatva milyen széppé varázsolhatjuk. Mindenki választhatott színt.

Közben dicsértem, bíztattam őket, hiszen az apró magvak tartása és festése, egyszerre nem könnyű feladat, aki igényelte segítettem.  Az elkészült és megszáradt színes magvakat szín szerint csoportosítottuk, megszámoltuk. Az óvoda udvarán apró gallyakat gyűjtöttünk, megismerkedtünk egy új szóval a „fahánccsal”. Só-liszt gyurmát készítettünk, melyet a gyerekek örömmel gyúrtak, és ebből elkészítettem a fa formáját.

Elérkezett a várva várt pillanat, amikor ismét előkerültek az előre megfestett magvak és a gyűjtött faágak.

Háncsból alakítottuk ki a fa törzsét, majd gallyakat nyomkodtak a gyurmába és a csupasz fát pillanatok alatt felöltöztették színes „falevelekkel” magvakkal. Közben ismert dalokat énekeltünk.

Nagyon tetszett nekik ez a tevékenykedés, ezért örömmel készítettek még egy fát, melynek törzsét barackmagból rakták ki. A megmaradt magokat felhasználtuk hulló leveleknek, a sárga színűekből napocskát formáztak ki. Az elkészült fákat kisütöttük így tovább gyönyörködhetnek munkájukban. A folyosóra helyeztük, hogy a szülők is megcsodálhassák gyermekük munkáját.

 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja