SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fonás

Czibor Erzsébet [cikkei] - 2016-11-08
Ha egyszer ellátogatnátok hozzánk, egy ilyen kézimunka délelőttön, meglepődnétek, rendesen a régi fonók hangulatát idézi. A gyerekek annyira önállóak mindenben, hogy öröm velük lenni. Van olyan nagyszülő, aki lebontja régi pulóverét az unokája kedvéért, hogy ízlésüknek és elképzelésüknek megfelelő fonallal dolgozhasson.
Fonás

A vizuális nevelés a gyermek és esztétikum kapcsolatának kialakulásában jelentős terület. Áthatja az óvodai nevelés egészét. Segíti a gyermek téri, formai és színképzetének alakítását. Fejlődik gondolkodásuk, esztétikai érzékük, szemük és kezük mozgása koordinálódik (finommotorika fejlesztés, szem-kéz koordináció – kapcsolat a mozgással).

Legfontosabb célja a gyermek tér-forma-színképzetének gazdagítása, a szép iránti nyitottságának alakítása.

A nagycsoportos gyermekeknek nagy az alkotásvágyuk, szeretik látni munkájuk eredményét, akár díszítésről, kár személyes tárgyról van szó.

Évekkel ezelőtt egy gyermekújságban láttam a fonókorong mintáját papírból elkészítve, melyet a gyerekekkel akkor elkészítettünk. Nagy érdeklődést váltott ki a tevékenység, melynek során karkötőket, öveket, fejpántot készítettünk. A korong azonban könnyen elhasználódott. Azt találtam ki, hogy az óvoda karbantartója készítsen számunkra préselt funérlemezből fonókorongot, melyet azóta is használunk.

A tevékenység elsősorban az iskolára való felkészítéshez elengedhetetlenül szükséges finommotorika fejlesztésére szolgál. A csukló, az ujjak mozgása, a fonás tevékenysége alatt igen sokrétű, mely az írás előkészítéséhez jobban megfelel, mint a rajzolás.

A fonással megvalósul a percepciófejlesztés is pl.: szemmozgás, vizuális ritmus, figyelemkoncentráció, a fonal kísérése tekintettel, a tévesztés és javítás lehetősége, formaállandóság, a készülő munkadarab méretének alakulása.

A fonás menetének leírása:

1. Színes fonalak válogatása a gyermek egyéni ízlésének, képzeletének szabad teret engedve.

2. 7 szál fonal egyenlő méretre való felvágása (bátran engedjük gyermekeinek az olló és egyéb szerszámok használatát, természetesen felnőtt felügyelettel, felhívva figyelmüket a helyes eszközhasználatra).

3. Behelyezése a fonókorongba (ez óvónői feladat).

4. A fonás elkezdése (minden harmadik fonalat áthelyezzük az üresen maradt bevágásba), azonos irányba kezdjük a fonal áthelyezését, figyelve a haladási irányra.

5. A fonott lánc növekedésének figyelemmel kísérése (alkotóképesség fejlesztése).

6. A kész munka kihúzása a korongból, és a funkciónak megfelelő használatba vétel.

Mint bármely, gyermekek által készített alkotásnak, a fonásnak is akkor van pozitív hatása a személyiségfejlődésre, ha munkájukkal elismerést váltanak ki, illetve örömet szereznek maguknak, társaiknak, szüleiknek (például ajándékkészítés anyák napjára).

Ez a kézműves foglalkozás, látva a gyerekek örömét, büszkeségét az elvégzett munka láttán, engem is örömmel és elégedettséggel tölt el.

 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja