SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Napsugár csoport kalendáriuma

Németh Angéla [cikkei] - 2016-11-08
Mindig is foglalkoztatott, hogy a gyerekeknek a környezeti foglalkozás alatt látványossá tegyem az időt, az idő múlását, tanulhatóságát, tapasztalását még óvodáskorban is. A pedagógiai munkámat segíti ez a tábla, a matematikai tapasztalatok gyűjtését, a környezeti nevelést, a gyerekek fantáziájának és az időérzékének fejlesztését.

Németh Angéla vagyok, Királyhegyesen dolgozom. 15 éve vagyok óvodapedagógus. Nagyon szeretem a szakmámat, amit hivatásomnak tekintek, nem munkának.

Ezt a táblát továbbfejlesztettem évekkel ezelőtt egy ötletből, mert úgy éreztem, az akkori csoportomban több gyereknek gondot okoz az évszakok, a hónapok megismerése, elsajátítása. A gyerekek sokkal könnyebben teszik magukévá az ismereteket, ha vizuálisan látják a tevékenységeket.

A tábla egy lécbe fúrt lyukakba illesztett dróthuzalokból és azokon kétszínű golyókból áll. A huzalok száma 12, ami a 12 hónapot jelképezi. A golyók a napokat, a két szín tovább bontva a héten az óvodába járó és a nem óvodába járó napokat jelöli. A huzalok bemeneténél jelezve vannak az évszakok is: virág, nap, őszi falevél, hóember.

A gyerekek azt is láthatják, hogy a téli hónapok közül kettő van az adott évben, az utolsó pedig már a következő év első hónapja. Érdekességként nagycsoportban észreveszik a gyerekek, hogy a tél az év végén kezdődik és a következő év elején folytatódik. Vegyes csoportban a nagyok már önállóan is tudják a táblát naprakészen beállítani.

Nagyon jó ötletnek ígérkezett, az alap kivitelezést egy apuka végezte el. A golyókat leszedtem a daduskám autóülés masszírozójáról. Felraktam a naptári napnak megfelelően a színes golyókat. A gyerekek kíváncsian nézték, amikor bevittem a csoportszobába. Kérdezték: Mi ez? Kérdéssel válaszoltam: Kinek, milyen ötlete van? Jöttek válaszok, az évszakokat el is találták, a többi részét a táblának is, segítő kérdésekkel. Tökéletes motivációnak bizonyult.

Meg lehet jelölni bármi rajta, olyan napokat, amiket várunk, és látható rajta, hogy mennyit kell még aludni, hogy egy jelölt nap eljöjjön.

A pedagógiai munkámat segíti ez a tábla, a matematikai tapasztalatok gyűjtését, a környezeti nevelést, a gyerekek fantáziájának és az időérzékének fejlesztését.  Mindig is foglalkoztatott, hogy a gyerekeknek a környezeti foglalkozás alatt látványossá tegyem az időt, az idő múlását, tanulhatóságát, tapasztalását még óvodáskorban is. Ezt a táblát januártól 1-től december 31-ig tudják követni a gyerekek. Már kiscsoporttól ott van előttük, játékosan foglakozunk vele. Mindennap megfigyeljük, hogy levettük az aznapot és fogynak a golyók. Megbeszéljük, hogy miért? Látják, ha elfogy egy hét, egy hónap, egy évszak, egy év.

A golyókat egy üvegbe rakják bele. A fontosabb eseményeket jelölni is tudjuk képek segítségével, amit közösen beszélünk meg és az adott golyóra ragasztjuk a jelölést. Pl. Mikulás érkezése, Anyák napja, Gyereknap. A hét napjait úgy érzékelik a gyerekek, hogy az óvodában töltött napokat világosabb barna szín, a hétvége napjait sötétebb barna szín jelöli. A táblán az évszakok is fel vannak tűntetve, a tavasz virággal, a nyár napocskával, az ősz levéllel, a tél hóemberrel.  A hónapok neveit is könnyebben tanulják meg, matematikai jelentőségeket is tudunk hozzá kapcsolni. Az elfogyott hónapokat a bontáson keresztül érzékeltetem, amit csak a huzal mutat nekik, mert a golyókat leszedtük.  A tanító nénik visszajelzése szerint az iskolába menő gyerekek ismerik a hónapokat, évszakokat, sokkal könnyebb dolguk van a pedagógusoknak ennek az ismeretanyagnak a megtanításában. Gondolatomban van tovább fejleszteni, hogy a csoport gyermekeinek a név-, és szülinapját is jelöljük rajta a gyerekekkel közösen, kreatív módon, többféle technikával is. Nagyon szeretném, ha több óvodapedagógus munkáját és a gyermekek érdeklődésének felkeltését tudnám segíteni ezzel a táblával. A képeken látható a tábla, amint a novemberi állapotot mutatja.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja