SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Napsugár csoport kalendáriuma

Németh Angéla [cikkei] - 2016-11-08
Mindig is foglalkoztatott, hogy a gyerekeknek a környezeti foglalkozás alatt látványossá tegyem az időt, az idő múlását, tanulhatóságát, tapasztalását még óvodáskorban is. A pedagógiai munkámat segíti ez a tábla, a matematikai tapasztalatok gyűjtését, a környezeti nevelést, a gyerekek fantáziájának és az időérzékének fejlesztését.
Napsugár csoport kalendáriuma

Németh Angéla vagyok, Királyhegyesen dolgozom. 15 éve vagyok óvodapedagógus. Nagyon szeretem a szakmámat, amit hivatásomnak tekintek, nem munkának.

Ezt a táblát továbbfejlesztettem évekkel ezelőtt egy ötletből, mert úgy éreztem, az akkori csoportomban több gyereknek gondot okoz az évszakok, a hónapok megismerése, elsajátítása. A gyerekek sokkal könnyebben teszik magukévá az ismereteket, ha vizuálisan látják a tevékenységeket.

A tábla egy lécbe fúrt lyukakba illesztett dróthuzalokból és azokon kétszínű golyókból áll. A huzalok száma 12, ami a 12 hónapot jelképezi. A golyók a napokat, a két szín tovább bontva a héten az óvodába járó és a nem óvodába járó napokat jelöli. A huzalok bemeneténél jelezve vannak az évszakok is: virág, nap, őszi falevél, hóember.

A gyerekek azt is láthatják, hogy a téli hónapok közül kettő van az adott évben, az utolsó pedig már a következő év első hónapja. Érdekességként nagycsoportban észreveszik a gyerekek, hogy a tél az év végén kezdődik és a következő év elején folytatódik. Vegyes csoportban a nagyok már önállóan is tudják a táblát naprakészen beállítani.

Nagyon jó ötletnek ígérkezett, az alap kivitelezést egy apuka végezte el. A golyókat leszedtem a daduskám autóülés masszírozójáról. Felraktam a naptári napnak megfelelően a színes golyókat. A gyerekek kíváncsian nézték, amikor bevittem a csoportszobába. Kérdezték: Mi ez? Kérdéssel válaszoltam: Kinek, milyen ötlete van? Jöttek válaszok, az évszakokat el is találták, a többi részét a táblának is, segítő kérdésekkel. Tökéletes motivációnak bizonyult.

Meg lehet jelölni bármi rajta, olyan napokat, amiket várunk, és látható rajta, hogy mennyit kell még aludni, hogy egy jelölt nap eljöjjön.

A pedagógiai munkámat segíti ez a tábla, a matematikai tapasztalatok gyűjtését, a környezeti nevelést, a gyerekek fantáziájának és az időérzékének fejlesztését.  Mindig is foglalkoztatott, hogy a gyerekeknek a környezeti foglalkozás alatt látványossá tegyem az időt, az idő múlását, tanulhatóságát, tapasztalását még óvodáskorban is. Ezt a táblát januártól 1-től december 31-ig tudják követni a gyerekek. Már kiscsoporttól ott van előttük, játékosan foglakozunk vele. Mindennap megfigyeljük, hogy levettük az aznapot és fogynak a golyók. Megbeszéljük, hogy miért? Látják, ha elfogy egy hét, egy hónap, egy évszak, egy év.

A golyókat egy üvegbe rakják bele. A fontosabb eseményeket jelölni is tudjuk képek segítségével, amit közösen beszélünk meg és az adott golyóra ragasztjuk a jelölést. Pl. Mikulás érkezése, Anyák napja, Gyereknap. A hét napjait úgy érzékelik a gyerekek, hogy az óvodában töltött napokat világosabb barna szín, a hétvége napjait sötétebb barna szín jelöli. A táblán az évszakok is fel vannak tűntetve, a tavasz virággal, a nyár napocskával, az ősz levéllel, a tél hóemberrel.  A hónapok neveit is könnyebben tanulják meg, matematikai jelentőségeket is tudunk hozzá kapcsolni. Az elfogyott hónapokat a bontáson keresztül érzékeltetem, amit csak a huzal mutat nekik, mert a golyókat leszedtük.  A tanító nénik visszajelzése szerint az iskolába menő gyerekek ismerik a hónapokat, évszakokat, sokkal könnyebb dolguk van a pedagógusoknak ennek az ismeretanyagnak a megtanításában. Gondolatomban van tovább fejleszteni, hogy a csoport gyermekeinek a név-, és szülinapját is jelöljük rajta a gyerekekkel közösen, kreatív módon, többféle technikával is. Nagyon szeretném, ha több óvodapedagógus munkáját és a gyermekek érdeklődésének felkeltését tudnám segíteni ezzel a táblával. A képeken látható a tábla, amint a novemberi állapotot mutatja.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja