SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

10+1 szempont az iskolaválasztáshoz

Rónainé Bodnár Judit [cikkei] - 2022-01-13
Hogyan válasszunk általános iskolát nagycsoportos gyermekünk számára? Milyen legyen a tanító?
Íme 10+1 ajánlás:
10+1 szempont az iskolaválasztáshoz

A „mi időnkben” – ahogy mondani szoktuk – még szinte egyértelmű volt, hogy a lakcímünkhöz közeli iskolába fogunk járni, mert oda tartoztunk. Az elsősök jelentős részét a szintén körzetes nagycsoport tette ki, így az osztálytársak között kevés új arcot lehetett látni. Ez ma már másként van, hisz a szülők szabadabb kezet kapnak az iskolaválasztás terén is, s ezzel a lehetőséggel érdemes élni. Ez azonban okoz némi fejtörést a nagycsoportos gyermekeket nevelők körében, hisz mindenki a legjobbat szeretné csemetéjének.

Tanítóként pontosan tudom, látom, tapasztalom, hogy milyen kérdések foglalkoztatják a szülőket az iskolaválasztás terén (is), ezért fontosnak tartom, hogy néhány szempont megadásával segítséget nyújtsak a téma iránt érdeklődőknek. Íme 10+1 tanítói javaslat:

  1. Elsősorban azt kell eldöntenünk, hogy milyen típusú iskolába szeretnénk beiratni gyermekünket: állami iskola, egyházi fenntartású iskola, speciális iskola, magániskola, alternatív iskola, tanulócsoport!
  2. A legelső információforrásunk az intézmény honlapja. Olvassuk el az iskola történetéről, múltjáról szóló bejegyzést, valamint a Pedagógiai Programot is! Ez utóbbiból ismerjük meg az iskola módszereit, valamint az első osztályos olvasástanítás alkalmazott módszerét is.
  3. Nézzük meg a tanév rendjét, mert ebből az is kiderül, hogy milyen sajátos programokat szokott szervezni az iskola, milyen hagyományaik vannak!
  4. Járjunk utána, hogy kik lesznek a leendő elsős tanítók, próbáljunk hozzájuk arcokat társítani! Ha személyesen ezt nem tudjuk megtenni, valószínűleg az iskola gondoskodik a virtuális bemutatásukról - egy kép, videó formájában. Szokták mondani, hogy nem iskolát, tanítót választanak a szülők. Valóban jól érzékelik ennek a jelentőségét, hiszen a tanító személyisége rendkívül fontos. Az, hogy a gyermekünk számára milyen személyiségű tanító lenne a legideálisabb, gyermekünket ismerve el tudjuk dönteni. Itt még annyit megjegyeznék, hogy nem véletlenül fogalmazok úgy, hogy tanító, és nem tanító néni, hisz vannak tanító bácsik is. Hogyha azt látjuk az iskola repertoárjában, hogy tanító bácsi is indul leendő elsős osztállyal, akkor cseppet se legyenek fenntartásaink, mert nagyon lelkesek, kreatívak, és gondoljunk csak bele, hogy a régi időkben nagyon sok tanító úr volt.
  5. Milyen szakkörök, sportolási, tehetséggondozó, felzárkóztató lehetőségek vannak? Milyen napközis ellátást biztosít az iskola, s lesz-e állandó napközis pedagógusa az osztálynak?
  6. Ha fontos számunkra az, hogy gyermekünk középiskolásként is ugyanabban az intézményben tanuljon, akkor érdemes megnézni a továbbtanulási mutatókat is!
  7. Milyen szakemberek segítik a pedagógus munkáját (van-e fejlesztőpedagógus, gyógypedagógus, logopédus, iskolapszichológus, stb.)? Ma már minden osztályon belül találkozunk legalább egy, valamilyen nehézséggel küzdő gyermekkel. Ha tudjuk vagy még csak sejtjük - mert a vizsgálat folyamatban van -, hogy gyermekünk valamilyen nehézséggel küzd, akkor érdemes olyan intézményt választani, ahol ott helyben megkaphatja a segítséget, a fejlesztést.
  8. Nem utolsó szempont a közlekedés sem. Milyen messze van? Ha gyalog nem megközelíthető, és autóval sem tudjuk/szeretnénk vinni csemeténket, akkor milyen tömegközlekedési eszközzel tud eljutni gyermekünk - később akár önállóan is az iskolába?
  9. Gyakran felmerül a kérdés, hogy érdemes-e olyan osztályba iratni a gyermeket, ahova esetleg volt ovistársak is járnak majd, hogy mégse legyen teljesen idegen a környezet. Ebben akkor érdemes gondolkodni, ha gyermekünk visszahúzódó személyiség, nehezen barátkozik, így legalább biztonságot ad neki az a néhány ismerős arc jelenléte. Ha azonban gyermekünk egy vagányabb, belevalóbb személyiséggel rendelkezik, akkor ott nem feltétlenül szükséges, hogy volt ovistársak legyenek jelen, hisz valószínűleg gyorsan szerez majd új barátokat.
  10. Kérjük ki az óvodapedagógusok véleményét is! Lehet, hogy konkrét ajánlást tesz, s gyermekünk számára pl. egy sport tagozatos iskolát javasol, mert nagy a mozgásigénye csemeténknek.

10+1. Gyakran tartanak az iskolák iskolanyitogató, iskolakóstolgató foglalkozásokat. Ez lehet egy vagy több alkalom, melye(ke)n a leendő elsősöket várják különféle programokkal. Ha van lehetőségünk vigyük el gyermekünket ilyen foglalkozás(ok)ra, mi magunk pedig vegyünk részt nyílt napokon, szülői tájékoztatón. További hasznos információ beiskolázással, iskolakezdéssel kapcsolatban: Iskolakezdésről Szülőknek | Cseperedik.hu , az iskolaválasztáshoz pedig még több szempontot hallhatnak ebben az előadásban: HOGYAN VÁLASSZUNK ISKOLÁT? - YouTube

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja