SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Sindelar-terápia a tanulási zavarok megelőzéséért

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-25
A TSMT, az Ayres és az Alapozó terápiához hasonlóan a Sindelar-módszer célja is a részképesség-zavarok időben történő felismerése és kezelése, elsősorban a tanulási nehézségek megismerése céljából.

A módszer kidolgozója Brigitte Sindelar osztrák pszichológus, aki olyan komplex fejlesztő programot alkotott, amely a gyökereknél kezdi meg a problémák kezelését. Mindig azon a szinten kezdődik a fejlesztés, amelyen a kognitív képesség még megfelelően működik, akkor is, ha ez a gyermek életkorához mérten esetleg alacsony.

A terápia 5-14 éves kor között alkalmazható, de akkor a leghatékonyabb, ha már 7 éves kor előtt elkezdődik. A következő jelekre érdemes odafigyelni, és jelentkezésükkor szakemberhez fordulni:


Óvodában:

  • Hallgatott mese nem köti le
  • Folyamatosan visszakérdez, az utasításokat nem érti
  • Nem találja a testrészeit, keresztmozgásokat nem tud végezni (pl. jobb kézzel megfogni a bal fülét)
  • Időben és térben nehezen tájékozódik, gondot okoz neki az előtt-mögött, tegnap-holnap, előbb-később megkülönböztetése
  • Nem mennek neki a kézügyességet igénylő feladatok, mint rajzolás, gyurmázás, gyöngyfűzés
  • Nem tud koncentrálni, folyamatosan izeg-mozog
  • Nem megy neki a memóriajáték


Iskolában:

  • Olvasási, írási, számolási nehézségek
  • Önálló feladatmegoldásra való képtelenség, állandó felügyeletet igényel
  • Szövegértési nehézségek: jól olvas, azonban nem érti
  • Görcsös ceruzatartás, szögletes betűk
  • Ha a pedagógusok rendszeresen problémát jeleznek

 

A Sindelar-terápia szakaszai:


1. Állapotfelmérés

A gyermek képességeinek felmérése egy 2x30 perces vizsgálaton történik, köztük egy kis szünettel, vagy ha a kicsi nagyon elfáradt, egy héten belül egy másik alkalommal. Ilyenkor nem csak a problémás területekre fókuszálnak, hanem egy komplex képet igyekeznek kapni a gyerekről. Ezalatt a fejlesztőpedagógus a következő megismerési területeket vizsgálja: figyelem, észlelés, észlelési területek összekapcsolása, emlékezet, sorrendiség, térbeli tájékozódás.


2. Fejlesztés


A felmérés eredménye alapján a szakember egy gyakorlatsort állít össze, amelyet otthon kell naponta 10 percig végezni a gyermekkel. A fejlesztési feladatok egy-három részképességet ölelnek fel, de egy nap mindig csak egy területtel szabad foglalkozni. Mivel a terápia lényege a folyamatosság, minden nap időt kell szakítani a tornára, ebben az esetben 3 hónap után várható javulás az adott területen.

A család 2 hetente kap újabb feladatsorokat, komolyabb ellenőrző vizsgálatra pedig havonta kerül sor.


3. Ellenőrző vizsgálat

A terápia általában egy tanévet, de minimum 6-8 hónapot ölel fel. A végén egy lezáró kontrollvizsgálatot tartanak, amely során pontosan megállapítható a gyermek önmagához viszonyított fejlődése.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Ilike / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja