SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Sindelar-terápia a tanulási zavarok megelőzéséért

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-25
A TSMT, az Ayres és az Alapozó terápiához hasonlóan a Sindelar-módszer célja is a részképesség-zavarok időben történő felismerése és kezelése, elsősorban a tanulási nehézségek megismerése céljából.

A módszer kidolgozója Brigitte Sindelar osztrák pszichológus, aki olyan komplex fejlesztő programot alkotott, amely a gyökereknél kezdi meg a problémák kezelését. Mindig azon a szinten kezdődik a fejlesztés, amelyen a kognitív képesség még megfelelően működik, akkor is, ha ez a gyermek életkorához mérten esetleg alacsony.

A terápia 5-14 éves kor között alkalmazható, de akkor a leghatékonyabb, ha már 7 éves kor előtt elkezdődik. A következő jelekre érdemes odafigyelni, és jelentkezésükkor szakemberhez fordulni:


Óvodában:

  • Hallgatott mese nem köti le
  • Folyamatosan visszakérdez, az utasításokat nem érti
  • Nem találja a testrészeit, keresztmozgásokat nem tud végezni (pl. jobb kézzel megfogni a bal fülét)
  • Időben és térben nehezen tájékozódik, gondot okoz neki az előtt-mögött, tegnap-holnap, előbb-később megkülönböztetése
  • Nem mennek neki a kézügyességet igénylő feladatok, mint rajzolás, gyurmázás, gyöngyfűzés
  • Nem tud koncentrálni, folyamatosan izeg-mozog
  • Nem megy neki a memóriajáték


Iskolában:

  • Olvasási, írási, számolási nehézségek
  • Önálló feladatmegoldásra való képtelenség, állandó felügyeletet igényel
  • Szövegértési nehézségek: jól olvas, azonban nem érti
  • Görcsös ceruzatartás, szögletes betűk
  • Ha a pedagógusok rendszeresen problémát jeleznek

 

A Sindelar-terápia szakaszai:


1. Állapotfelmérés

A gyermek képességeinek felmérése egy 2x30 perces vizsgálaton történik, köztük egy kis szünettel, vagy ha a kicsi nagyon elfáradt, egy héten belül egy másik alkalommal. Ilyenkor nem csak a problémás területekre fókuszálnak, hanem egy komplex képet igyekeznek kapni a gyerekről. Ezalatt a fejlesztőpedagógus a következő megismerési területeket vizsgálja: figyelem, észlelés, észlelési területek összekapcsolása, emlékezet, sorrendiség, térbeli tájékozódás.


2. Fejlesztés


A felmérés eredménye alapján a szakember egy gyakorlatsort állít össze, amelyet otthon kell naponta 10 percig végezni a gyermekkel. A fejlesztési feladatok egy-három részképességet ölelnek fel, de egy nap mindig csak egy területtel szabad foglalkozni. Mivel a terápia lényege a folyamatosság, minden nap időt kell szakítani a tornára, ebben az esetben 3 hónap után várható javulás az adott területen.

A család 2 hetente kap újabb feladatsorokat, komolyabb ellenőrző vizsgálatra pedig havonta kerül sor.


3. Ellenőrző vizsgálat

A terápia általában egy tanévet, de minimum 6-8 hónapot ölel fel. A végén egy lezáró kontrollvizsgálatot tartanak, amely során pontosan megállapítható a gyermek önmagához viszonyított fejlődése.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Ilike / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja