SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Küzdelem az írástudatlanság ellen- diszlexia

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Gyermekeinknek számos tanulási nehézséggel kell szembenéznie, már a kezdetektől. Gyakori probléma a hiperaktivitás, a magatartásbeli problémák, vagy a gyenge emlékezet. A problémák között azonban a legnagyobb hangsúly a diszlexiára helyeződött, mely a tanulási nehézséggel küzdő gyermekek mintegy 20 százalékát érinti.

A diszlexiáról

Maga a kifejezés szó szerinti fordításban olvasási nehézséget jelent. Gyakran párosul azonban írási (diszgráfia)- és számolási(diszkalkulia) problémákkal. A régebben igen gyakori előítéletekkel szemben a diszlexia független a társadalmi osztálytól, származástól, és az intelligencia szinttől. 

 Tünetek gyermekeknél: a diszlexiától szenvedő gyermekek olvasása igen lassú, gyakran kihagy- vagy felcserél egy-egy szótagot.  gyermek írása olvashatatlanul csúnya lehet, gyakran okozhat problémát a szótagolás, és a szavak egyben illetve külön történő leírása.

A diszlexiás gyermekek gyakran küzdenek egyensúlyzavarokkal, fejletlen a mozgáskoordinációjuk, mely olykor csak „ügyetlenségnek” tűnhet.

Okok: gyakran előfordul, hogy a diszlexia csak felnőttkorban (akár időskorban) jelentkezik. Ennek kiváltója lehet baleset, de lelki problémák is lehetnek okozói. A már gyermekkorban felfedezett problémának számos előzménye van: okozhatja a szülés során elszenvedett minimális károsodás, de akár örökölhető is lehet.

 

Diszlexia és tanulás

 

Gyermekeink számos gyógyszeres kezelésen, és gyógyszertől mentes játékos foglalkozáson vehetnek részt, ahol a problémát orvosolják. Mindenekelőtt célszerű gyermekorvosunk tanácsát kikérni. Problémás esetekben gyermekünk akár felmentést is kaphat egyes tantárgyak alól.

Megelőzés: mint minden más problémánál, ez esetben is a leghatékonyabb (és legkevésbé megterhelő) módszer a megelőzés. Ha már az iskola megkezdése előtt felderítjük a problémát, kevésbé fog nehézséget okozni a tanulás. Ezen felül az első iskolai napok sem maradnak meg gyermekünkben negatív élményként. A legtöbb orvos véleménye szerint a 9-10 éves korig ki nem kezelt diszlexia később már csak nagy megpróbáltatások árán, vagy egyáltalán nem gyógyítható.

 

Továbbtanulás és segítség

 

Gyakran előfordul, hogy a diszlexiát nem fedezik fel időben, a gyermek rossz eredményeit a rossz magatartásnak, vagy kapkodásnak tudják be. Ha nem kerül sor időben a kezelésre, nagyon megnehezíthetjük gyermekünk életét. Indokolt esetben, általános iskolában még kaphat felmentést bizonyos tantárgyak alól, ezt követően azonban érdemes nagy hangsúlyt fektetni a megfelelő középiskola kiválasztására.

 

Hasznos oldal: www.diszlexia.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja