Az apák különleges szerepe a gyermekek fejlődésében
Az első ezer nap
Minden gyermek különleges emberi lény, aki a saját egyéni módján növekszik és fejlődik. A kisgyerekek agya már születéskor majdnem az összes idegsejtet tartalmazza, amit későbbi élete során használni fog. Azonban az optimális fejlődés nem pusztán ezeknek a mennyiségétől, hanem a köztük lévő kapcsolatok, úgynevezett szinapszisok kialakulásától, azaz a minőségtől is függ. Minden tanulási és tapasztalási folyamat ilyen kapcsolatokat hoz létre a kisbabák idegrendszerében, és minél több szinapszis alakul ki, annál összetettebb dolgokra lesz képes, új készségei és képességei fejlődnek ki.
Az első években a gyerekek agya akár másodpercenként 1.000 ilyen kapcsolat kialakítására is képes!
Veszélyben a jövőjük
Nem minden gyerek kap azonban lehetőséget arra, hogy első éveitől kezdve kibontakoztathassa a benne rejlő lehetőségeket. A gyermek optimális fejlődését hátráltatja, ha nem kapnak megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot, ha nem érik őket megfelelő ingerek, ha erőszakos környezetben nőnek fel, vagy ha szennyezett levegőnek és más környezeti károknak vannak kitéve.
Azok a gyerekek, akik az első években nem kapnak meg mindent testi, lelki, idegrendszeri fejlődésük érdekében, behozhatatlan hátrányba kerülnek. Rosszabbul teljesítenek majd az iskolában, és a lassabban vagy akadályozottan fejlődő készségeik és képességeik rontják a helyzetüket az élet minden területén, így később a munka világában is - miközben minden gyereknek joga van ahhoz, hogy boldog és egészséges gyermekkora legyen, ami megfelelően felkészíti őt arra, hogy felelős résztvevője és alakítója legyen a jövő társadalmának.
Mit tehetnek az apák?
Szülőként az apáknak is ugyanolyan komoly szerepük van abban, hogy elősegítsék gyermekeik fejlődését, mint az anyáknak.
Már az újszülött gyermeket érintő hatások, a minél több testi kontaktus, a ringatás, a gyengéd simogatás, az ölelések, valamint az éneklés és a beszéd meghatározóak a gyermek fejlődése szempontjából. Egyhetes kortól már körül lehet venni színes, figyelemfelkeltő tárgyakkal, és lehetőséget biztosítani arra, hogy lássa, hallja, érezze a szüleit minél gyakrabban. A mosolygás, beszéd, ének, mondókázás is elősegíti a kapcsolatok kialakulását. Ahogy a kisgyerek nő, egyre aktívabban vesz részt a környezete életében, a szülők feladata pedig az, hogy támogassák és segítsék őt a felfedezésekben.
Kép: wikimedia.org
A szülők közös felelőssége
2018. június 17-én a Marczibányi téri Sportcentrumban az apákat köszöntjük, akik mára már felismerték, hogy nem csupán vendégek, hanem teljes jogú gondviselők gyermekeik életében. Hangjukkal, jelenlétükkel megnyugtatják a kisbabáikat, vigyáznak rájuk, és segítik őket abban, hogy minél teljesebb életet élhessenek, és hogy ehhez születésük pillanatától mindent meg is kapjanak.
"A gyerekek tükröt tartanak a szülőknek, az ő mentális és pszichés állapotuk gyakran leképezi a családban zajló folyamatokat. A gyerekek életére ezért közvetlen hatással van az, ha a szülők közösen vesznek részt a mindennapi élethelyzetekben, ha az anya nincs magára hagyva a gyermek körüli teendőkkel. A kisgyerekek fejlődésében meghatározó szerepe van az apa minőségi jelenlétének", mondta el Czeizel Barbara, a Budapesti Korai Fejlesztő Központ igazgatója, aki szintén részt vesz június 17-én az UNICEF Apák napi rendezvényének kerekasztal-beszélgetésén.
Indexkép: pixabay - robertwaghorn
Közösségi hozzászólások: