SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Agresszió vs. Empátia - Értünk vagy ellenünk?

- 2017-10-26
Agresszió vs. Empátia. Valóban itt tartunk? Az egyre fiatalabb korban megjelenő agresszió, teljesen háttérbe szorítja az empátiát? Az egymást kirekesztő, csúfoló gyermekek vajon felnőttként is együttérzés nélkül cselekednek majd? Vagy visszafordítható a folyamat, melyet a média és a körülöttünk lévő rohanó világ ragaszt gyermekeink lelkébe? Mit tehet a szülő, a pedagógus? Cikkemben erre keresem a választ!
Agresszió vs. Empátia - Értünk vagy ellenünk?

Az agresszió jelenléte elkerülhetetlen a napjainkban. Már jelen van a kisgyermekkorban, és végig kíséri a gyermek életét egészen a felnőttkorig. Az agresszió már-már népbetegséggé vált, mely egyre változatosabb teret és formát választ magának. Bármerre nézünk, szinte mindenhol agresszióval találkozunk, így gyermekeinket szinte lehetetlen megvédi ezektől a hatásoktól. A média ontja magából az erőszakra irányuló tartalmakat, melyeket sokszor fő műsoridőben kínál, így védtelenné válik a fiatal korosztály. A kisgyermekkor egyik tanulási formája, az utánzás. Gyakran megfigyelhető iskolás gyermekeknél, hogy csaknem leutánozza a médiában látottakat. Így lassan élete részévé válik, hétköznapi cselekvéssé, mely látszólagos eredményekhez vezet. Az agresszió mellett, egyre gyakoribb jelenség az empátia hiánya, sőt, sokszor egymás gyengeségeit kihasználva okoznak mély sebeket egymásnak a gyermekek.

De valóban ennyire súlyos a helyzet? Kell-e vészharangot kongatnunk, vagy kellő figyelemmel és megfelelő módszerekkel az agresszió romboló hatása visszafordítható, jó irányba terelhető? A pedagógus pályán eltöltött éveim alatt, nap mint nap szembesülök egymást bántó, csúfoló gyermekekkel. A csoportos játékukat is figyelve nem egyszer kapom rajta őket agresszív megjegyzéseken, cselekedeteken. Sok helyzetben pont az egymás megértése az, mely hiányzik a gyermekekből. Megtalálják, és kiközösítik gyengébb, „furcsább” társaikat, akiknek bántó szavaikkal, tetteikkel akár begyógyíthatatlan sebeket okoznak. Éppen ez sarkalt arra, hogy komolyabban foglalkozzak az agresszív magatartásmód megfelelő irányba terelésével, és az empátia elmélyítésében. Hiszek abban, hogy együttérző képesség fejlesztésével, háttérbe szorul az agresszió. A gyermek megtanulja mások érzéseit, gondolatait megérteni, ezáltal felmérni saját viselkedésének következményeit. Ez nem megy egyik napról a másikra, de kellő kitartással hihetetlen dolgokat érhetünk el.

Pozitív eredmények eléréséhez nélkülözhetetlen, az agresszió gyökerének megvizsgálása, illetve a  különféle szakirodalmak, írások  tanulmányozása, hogy ezáltal a gyermekben élő természetes agressziót- mely szükséges a célok eléréséhez, személyiség védelméhez,- ne kioltsuk, hanem olyan erővé kovácsoljuk, mely gyümölcsözővé válik önmaga és a közösség számára. Tehát, arra biztatnék mindenkit, hogy ne tekintsen az agresszióra úgy, mint valami szörnyű jellembeli hibára, melyet már csírájában el kell folytani, hiszen léteznek olyan módszerek, technikák, játékok melyek alkalmazásával hatékony eredményeket érhetünk el.

Pedagógusként az egyik legfontosabb dolognak a közösségépítést tartom. Úgy gondolom csakis a közösségben tanulja meg az ember, belső törekvéseit, agresszióit helyes mederbe terelni, valamint ezáltal az empatikus képességét növelni. A közösség fejlesztésére számos módszert, játékot használhatunk. Összegyűjtöttem párat, melyek munkám során leghatékonyabbnak bizonyultak:

Szerepjáték

Segítségével eljátszhatjuk az adott konfliktushelyzetet, vagy más hasonló szituációt. Ez a gyermeket állásfoglalásra készteti, valamint lehetőséget ad a probléma közös megbeszélésére, illetve a megfelelő megoldás kivitelezésére. Így, a gyermek alternatívákat tanul meg, mely segíthet az agresszió megfelelő kezelésében.

Sziget

Ez a játék segíthet abban, hogy megtanuljon a gyermek a csoporton belül együttműködni, alkalmazkodni, valamint a közösségi összetartozást is erősíti. A gyermekek kis csoportokat alakítanak ki, a játék során el kell képzelniük, hogy hajótörést szenvedtek és egy lakatlan szigetre kerültek, hogy mennyi időre, azt nem lehet tudni. Feladatuk, hogy írjanak össze 5 olyan tárgyat, melyet mindenképp magukkal vinnének. Ez a feladat egyrészt, kiváló képet ad arról, hogy a gyermek, hogy képviseli álláspontját, illetve segít megtanulni, a közösségben való együttműködést, melynek hiánya gyakran vezet agresszióhoz.

Szívosztás

A csapatok 3 szívet kapnak, valamint 5 emberi történetet, melyben az emberek szíve    megbetegedett (elhagyatottság, rossz anyagi körülmény, testi betegség miatt). A csoportoknak el kell dönteniük, kinek adnák oda a szívet, és miért. Ez a játék segít a gyermek empátiájának fejlesztésében, megértővé válni  az emberi gyengeséggel, elesettséggel szemben.

Miért szeretlek?

Ez a játék kiváló az agresszió csökkentésére, egymás elfogadására. A gyermekek egymással szemben felsorakoznak, két sorban. A kiválasztott gyermek középen, csukott szemmel végig sétál közöttük. Aki mellett elhalad, az megsimogatja, és elmondja neki, miért szereti, vagy valamilyen pozitív megerősítést mondd neki. Pl.: Nagyon szépen rajzolsz! Csinos vagy ma! stb. A gyerekek szívesen játsszák, és nagyon eredményes. Pár alkalom után a gyermekek sokkal nyitottabban, őszintébben mondanak ki pozitív dolgokat egymásnak.

Mi van a csomagban?

Egy csomagba összekészítünk tárgyakat, fotókat. (pl.: síró kisgyermek, szomorú tolókocsis gyermek, eltört kisautó) Egyesével elővesszük a csomag tartalmát, mely kiválóan alkalmas egy beszélgetés indítására:
Kié lehet a kisautó? Mi történehetett vele? Mit érezhet a gazdája?
Miért szomorú a kisgyermek? Mit történt vele?
Ezzel a játékkal segíthetjük a gyermeket, abban, hogy megtanuljon másokkal együtt érezni, más fájdalmát megérteni.

Ez csak néhány azok közül az együttműködést, toleranciát fejlesztő játékok közül, melyek segítségével a gyermek megtanulja más érzéseit figyelembe venni.  Kutatások bizonyítják, hogy azokban a közösségekben, ahol az empátia növekszik, ott csökken az agresszió. Mit tehetünk tehát? Igyekezzünk a gyermekeknek lehetőséget teremteni a játékok, feladatok és mindennapi rohanás során, hogy észre- és figyelembe vegyék a másik embert, valamint a „másságra”, mint egyediségre tekintsenek, nem pedig valamilyen gyengeségre, melyet mások bántására használhatnak fel.

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja