SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nem fura ez a gyerek, csak introvertált!

Demkó Katalin [cikkei] - 2017-10-09
Mi is az az introvertált? Sokat hallani ezt a szót, de csak kevesen vannak tisztában azzal, mit is jelent.

Mit jelent az, hogy introvertált?

A kifejezés Carl Gustav Jung nevéhez fűződik, aki munkássága során úgy vélte felfedezni, hogy kétféle személyiségtípus van: az úgynevezett extrovertált és az introvertált. Ezek olyan személyiségtípusok, melyek velünk születettek és megváltoztathatatlanok.

Jung szerint az extrovertált személyiség kifelé forduló típus, könnyen kapcsolatot teremt a külvilággal, és szüksége is van rá. Ezzel ellentétben az introvertált befelé fordul, zárkózott, nehezen alakít kapcsolatokat, ám azok nagyon bensőségesek. Ő az extrovertálttal szemben nem képes felületes kapcsolatok fenntartására.

Annak ellenére, hogy két nagyban különböző személyiségtípusról van szó, fontos tudni, hogy ezek a jegyek mindenkiben jelen vannak, de nem mindenkinél dominál ugyanaz a személyiségjegy. Jung szerint az emberiség nagy többsége az ambivertált, azaz kettős, vagy kevert csoportba tartozik, és csak nagyon kis százalékban ismerhetünk introvertált, és extrovertált embereket.
 

Honnan tudhatom, hogy a gyerekem introvertált?

Az introvertált személyiség nehezebben boldogul a társas kapcsolatok világában, alapvető tulajdonsága, hogy nem szereti a nagy társaságot. Érzékeny, félénkebb, nem kedveli az új helyzeteket, lehetőség szerint semmilyen nyilvános szereplést nem vállal, óvatos, élénk fantáziájú, és ha teheti, akkor legszívesebben egyedül, vagy legfeljebb egy játszótárssal tölti a szabadidejét. A befelé forduló gyereket minden olyan dolog, amit nehezen visel, teljesen kimerít, ám egy kevés szabad játék, vagy önállóan eltöltött idő szárnyakat ad neki, energiával tölti fel.
 

Hogyan könnyítheted meg gyermeked életét?

  • A te gyereked is a nyakadba mászik, és egy anya/aparagacs lesz belőle idegenek előtt? Ne erőltesd rá, hogy új emberekkel ismerkedjen, ha nem akar! Hagyd, hogy feloldódjon a társaságban, és lehetőség szerint ne vidd olyan társaságba, ahol sok ismeretlennel is meg kell barátkoznia. Ha ez mégsem oldható meg, akkor légy vele türelemmel. Idővel ő is feloldódik majd, csak szemlélődnie kell előtte egy keveset.
  • Nem szereti az új helyzeteket? Ha előre tudod, hogy valami számára váratlan dolog közeleg, például orvoshoz kell menned, ezért nem te vigyázol rá aznap délután, hasznos, ha előre szólsz neki. Legalább két nappal, de akár egy héttel hamarabb is lehet. A lényeg, hogy ne aznap tudja meg! Ha előre számít rá, könnyebben veszi az akadályt.
  • Mivel az introvertált személyiségű gyerekek minden nemű nyilvánosságtól rettegnek, soha ne teremtsd le mások társaságában. Ha valami rosszat csinált, vonulj el egy kicsit távolabb a "közönségtől", és kettesben, nyugodtan beszéljétek meg, mit kellett volna másképp tennie. A nyilvános megszégyenítés egyébként is kerülendő, minden gyermek esetében!
  • A pozitív megerősítés százszor többet ér minden szónál! Ha valamit jól csinált, dicsérd meg. Ha pedig el szeretnél nála érni valamit (például, hogy rakjon rendet a szobájában), ösztönözd valami számára is kedvező dologgal.
  • Az ilyen személyiségű gyerek óvatos. Néha már-már annyira, hogy inkább nem csinál valamit, nehogy történjen vele bármi kellemetlen. A legtöbb, amit tehetsz érte, hogy tudást adsz neki. Beszélgess vele sokat, és próbáljatok ki együtt dolgokat, hogy magabiztosabbá váljon.
  • Ha teheti, legszívesebben egyedül  tölti a szabadidejét? Vagy legfeljebb egy ember társaságában? Az introvertált személyiséget igen kimeríti a társadalmunk normális hétköznapja. Egy ilyen személyiségtípus iskola után biztosan nem akar még plázázni, bevásárolni, csakis haza menni, feltöltődni. Őket az egyedüllét és a csend tölti fel energiával. Ha cinkosa vagy ebben, és kicsit hagyod, hadd pihenjen meg a lelke a napközben kapott ingerektől, biztos lehetsz benne, hogy ez a kis befektetés hamar megtérül.
  • Nem telik el nap, hogy legalább fél órát ne panaszkodna? Nem kell megijedni, nincs világvége! Az introvertált gyerek így vezeti le a napi feszültséget. Elég, ha csak egyszerűen meghallgatod.


A cikket lektorálta:
 

Frank Orsolya

Frank Orsolya

 

Pszichológus, családi kommunikációs szakértő


Pszichológus, Gordon-instruktor
CSALÁDI KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÁS ÉS TRÉNING

Miért nem értek szót a gyerekemmel? Miként őrizhetnénk meg a családi békét és a párkapcsolatunkat? Hogyan csinálhatnám másként, mint a szüleim? És mi az a Gordon-módszer?

Egyéni tanácsadás igény szerint, felmérő beszélgetéssel.
Érdeklődjön, tájékozódjon, jelentkezzen itt:
Elérhetőségeim:
E-mail: posta@arete.hu
Honlap: http://www.szeresdjol.hu
 
 

Kép: civilhetes / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja