SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 dolog, amivel egy bátortalan gyermeknek segíthetsz!

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-10-20
Vannak olyan gyermekek, akik nem szeretnek középpontban lenni. Nem élvezik a figyelmet. Tökéletesen elvannak a saját kis világukban, és akkor érzik biztonságban magukat, ha az édesanyjuk társaságában lehetnek. Baj, ha ilyen a gyermek? Kell-e noszogatni, hogy változzon meg?

Szülőként néha kerülhetsz olyan helyzetbe, hogy a gyermeked viselkedése eltér a nagy átlagtól. Számodra ez nem okoz gondot, de a kívülállók gyakran bírálnak téged, mint szülőt és akár a gyermekedet is. Ilyen gyermek édesanyjaként biztosan hallottad már azt, hogy miért nem bátorítod a gyermeket, vagy miért nem ösztönzöd, hogy ne legyen olyan kis bátortalan.

Ezek a gyermekek azonban nem biztos, hogy erre vágynak. Ők egy kicsit mások, de ettől még minden rendben van velük. Egyszerűen csak érzékenyebbek. Érzékenyebbek a te reakcióidra, a külvilágra és minden másra.

A visszahúzódó gyermekek szeretik a csendet, a nyugalmat és általában otthon érzik magukat a legjobban. Az én kislányaim is ilyenek voltak. Nagyon szeretik a nagyszüleiket, de nem szerettek ott aludni. Ha ott voltunk mindannyian, akkor jól érezték magukat, de ha egyedül kellett ottmaradniuk, akkor azt már nem fogadták olyan szívesen.

Ha szülőként te is ilyen helyzetben vagy, akkor figyelj oda a következő 5 dologra, hogy segíthess gyermekednek!

 

1. Ne aggódj a félénksége miatt!

Talán ez a legfontosabb! Ne aggódj, és ne gondold, hogy a te gyermekeddel valami probléma van! Nincs vele semmi baj, csupán ő egy kicsit érzékenyebb. Sokkal jobban ragaszkodik a saját kis dolgaihoz, a megszokott környezetéhez és nem szívesen mozdul ki. Ne okold magad, ne gondold, hogy nem jól nevelted! Nálunk előfordult, hogy azt mondták, hogy én vagyok a hibás, mert rájuk telepszem és nem hagyom őket kibontakozni. Ne foglalkozz ilyennel! Te ismered a gyermekedet, ha tudod, hogy neki arra van szüksége, hogy otthon legyen, veled legyen, akkor add meg neki, amíg tudod.

2. Fogadd el, hogy ő félénk, bátortalan típus!

Ez a legfontosabb! Ha te el tudod fogadni, akkor a gyermek számára továbbra is te jelented a biztonságot. Éppen eleget fogja hallani az óvodában, iskolában, hogy ne legyen ilyen félénk, lépjen ki ebből és tegyen ellene. Ha te támogatod, akkor magabiztos lesz. Ne siettesd, ne mondogasd neki, hogy ezt vagy azt már tudnia kellene. Hagyd, hogy a saját ütemében fejlődjön.

3. Ne szabadkozz miatta mások előtt!

A gyermeked feltétel nélkül megbízik benned és figyeli minden rezgésedet. Ha egy társaságban rajta kívül minden gyermek önfeledten játszik, akkor se kezdj el mentegetőzni. Ha mégis mondanál valamit, akkor nagyon figyelj oda arra, hogy fogalmazol. Ne ítélkezz! Vannak olyan kifejezések, amik az amúgy félénk kisgyermeket még félénkebbé teszik.

4. Beszélgess vele sokat!

A félénk, visszahúzódó gyermekhez sok türelem kell. Ha egy rendezvényen nem tudott önfeledten játszani, akkor ne szegezd neki egyből a kérdést, amint hazaindultok, hogy mi volt a baja. Várj egy kicsit. Otthon, a biztonságos környezetében már kezdeményezhetsz vele beszélgetést a témáról. Nekünk mindig az esti mese utáni percek voltak a legértékesebbek. Elalvás előtt szinte megeredt a nyelvük és sok mindent elmeséltek. Akkor térj rá ezekre a kényes kérdésekre, amikor úgy érzed, hogy nyitott a beszélgetésre.  Figyelj, hogy ne te add a szájába a szavakat, hanem próbálj úgy kérdezni, hogy ő mesélje el, hogy mi volt kellemetlen neki egy-egy szituációban, vagy miért gondolta, hogy nem száll be a játékba.

5. Modellezzétek le az egyes helyzeteket!

Egy idő után már tudni fogod, hogy milyen helyzetektől fél a gyermeked. Nem szeret verset mondani? Nem szeret hangos zajban játszani? Nem mer ismeretleneknek köszönni vagy a boltban vásárolni?
Rendezzetek be otthon olyan környezetet, amivel gyakorolhattok! Ha van a gyermeknek háziállata, akkor mondjon neki egy rövid történetet. Hallottam már olyan kutatásról, ahol beszédhibás gyermekeket ösztönöztek, hogy kutyusoknak olvassanak fel meséket és így gyakoroljanak. A kutyusok szeretettel fordulnak a gyerekekhez, nem ítélkeznek, nem nevetik ki, ezért sikerélményt szerez.
Ugyanígy eljátszhattok egy bevásárlást vagy versmondást is.

A lényeg, hogy ismerd meg őt! Tudd meg, hogy mitől fél, miről milyen gondolatai vannak és beszélgess vele nagyon sokat. Dicsérd meg, ha félelmét legyőzve köszön a szomszéd bácsinak, vagy ügyesen felel az iskolában. A pozitív visszajelzés nagyon fontos a számára. Apró lépésenként erősítheted meg az önbizalmát, így legközelebb már bátrabban néz szembe az új kihívásokkal.  

Kép forrása: Pixabay fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja