SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A meddőség

Kókai Kata [cikkei] - 2004-03-15
Magyarországon a párok 18%-a gyermektelen, melynek leggyakoribb oka a meddőség. De mit is nevezünk meddőségnek? És mit tehetünk ellene? Van rá gyógymód?

Mit nevezünk meddőségnek?

 Ha valaki rendszeres, fogamzásgátlástól mentes nemi életet él, s egy éven belül nem esik teherbe, akkor már meddőségről beszélhetünk. Az emberi szaporodással foglalkozó orvostudomány az elmúlt két évtizedben elképesztő méretű fejlődésen ment keresztül. Ennek eredménye, hogy ma már a meddő párok is jó eséllyel számíthatnak gyermekáldásra.

A világon évente több millió pár szembesül evvel a problémával, de csak mintegy 20 százalékuk fordul orvoshoz, pedig, ha valaki időben kezelteti a problémát, akkor mintegy 80-90%-os eséllyel indulhat el a szülővé válás útján. Magyarországon mintegy 15 000 gyermektelen pár él. De mi is okozza a meddőséget? A válasz nagyon egyszerű:

  • Abortuszok nagy száma
  • Nemi úton terjedő betegsége
  • Kitolódik a szülés anyai életkor
  • Környezetszennyezés
  • Higiénés viszonyok

És még sokáig sorolhatnánk a modern, rohanó világ által okozott problémákat.

Meddő vagyok, most mit tegyek?

Az első, és legfontosabb lépés: mindenféleképpen orvoshoz kell fordulni. Sokakat annyira megvisel már a meddőség lehetősége is, hogy saját maguknak sem ismerik be a problémát. Nagyon fontos, hogy ettől ne érezzük magunkat kevesebbnek, hiszen ez egy állapot, amiről senki sem tehet, és ha mindig elhalasztjuk a vizsgálatokat, akkor talán már késő lesz. Jó azonban tudni, hogy a meddőség nem csak nőknél, hanem férfiaknál is előfordulhat. Ezért első lépésben látogassunk el háziorvosunkhoz, aki a megfelelő szakrendelésekre irányít minket.

A leggyakoribb vizsgálatok:

  • Általános nőgyógyászati vizsgálat
  • Laborvizsgálat
  • Ultrahangos szűrés
  • Méhtükrözés
  • Andrológia (férfi meddőség esetén)

Van gyógymód a meddőségre?

Természetesen az orvostudomány rengeteget fejlődött az utóbbi évtizedekben, s folyamatosan fejlődésben áll. A mesterséges megtermékenyítés többféle módja is ismert, így ma már a meddő párok számára nem az adoptálás az egyetlen gyermekvállalási módszer.

Ez az állapot mindenféleképpen próbára teszi a párkapcsolatot, hiszen hosszú, és sokszor kellemetlen vizsgálatok sorozatán kell átesnie mindkét félnek, s leggyakrabb a fogamzás nem következik be az első beavatkozást követően.

Hasznos tanácsok

Mindenképpen keressünk fel egy megbízható nőgyógyászt, s végeztessünk teljes vizsgálatot. Igyunk gyógyteákat, hiszen egyetlen gyógytea sem rendelkezik mellékhatásokkal. Beszéljük meg párunkkal a problémát, hiszen az elfogadás az egyetlen módszer, hogy elinduljunk a megoldás felé vezető úton.

Fotó:
naliha: Zitrone 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja