SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A meddőség

Kókai Kata [cikkei] - 2004-03-15
Magyarországon a párok 18%-a gyermektelen, melynek leggyakoribb oka a meddőség. De mit is nevezünk meddőségnek? És mit tehetünk ellene? Van rá gyógymód?
A meddőség

Mit nevezünk meddőségnek?

 Ha valaki rendszeres, fogamzásgátlástól mentes nemi életet él, s egy éven belül nem esik teherbe, akkor már meddőségről beszélhetünk. Az emberi szaporodással foglalkozó orvostudomány az elmúlt két évtizedben elképesztő méretű fejlődésen ment keresztül. Ennek eredménye, hogy ma már a meddő párok is jó eséllyel számíthatnak gyermekáldásra.

A világon évente több millió pár szembesül evvel a problémával, de csak mintegy 20 százalékuk fordul orvoshoz, pedig, ha valaki időben kezelteti a problémát, akkor mintegy 80-90%-os eséllyel indulhat el a szülővé válás útján. Magyarországon mintegy 15 000 gyermektelen pár él. De mi is okozza a meddőséget? A válasz nagyon egyszerű:

  • Abortuszok nagy száma
  • Nemi úton terjedő betegsége
  • Kitolódik a szülés anyai életkor
  • Környezetszennyezés
  • Higiénés viszonyok

És még sokáig sorolhatnánk a modern, rohanó világ által okozott problémákat.

Meddő vagyok, most mit tegyek?

Az első, és legfontosabb lépés: mindenféleképpen orvoshoz kell fordulni. Sokakat annyira megvisel már a meddőség lehetősége is, hogy saját maguknak sem ismerik be a problémát. Nagyon fontos, hogy ettől ne érezzük magunkat kevesebbnek, hiszen ez egy állapot, amiről senki sem tehet, és ha mindig elhalasztjuk a vizsgálatokat, akkor talán már késő lesz. Jó azonban tudni, hogy a meddőség nem csak nőknél, hanem férfiaknál is előfordulhat. Ezért első lépésben látogassunk el háziorvosunkhoz, aki a megfelelő szakrendelésekre irányít minket.

A leggyakoribb vizsgálatok:

  • Általános nőgyógyászati vizsgálat
  • Laborvizsgálat
  • Ultrahangos szűrés
  • Méhtükrözés
  • Andrológia (férfi meddőség esetén)

Van gyógymód a meddőségre?

Természetesen az orvostudomány rengeteget fejlődött az utóbbi évtizedekben, s folyamatosan fejlődésben áll. A mesterséges megtermékenyítés többféle módja is ismert, így ma már a meddő párok számára nem az adoptálás az egyetlen gyermekvállalási módszer.

Ez az állapot mindenféleképpen próbára teszi a párkapcsolatot, hiszen hosszú, és sokszor kellemetlen vizsgálatok sorozatán kell átesnie mindkét félnek, s leggyakrabb a fogamzás nem következik be az első beavatkozást követően.

Hasznos tanácsok

Mindenképpen keressünk fel egy megbízható nőgyógyászt, s végeztessünk teljes vizsgálatot. Igyunk gyógyteákat, hiszen egyetlen gyógytea sem rendelkezik mellékhatásokkal. Beszéljük meg párunkkal a problémát, hiszen az elfogadás az egyetlen módszer, hogy elinduljunk a megoldás felé vezető úton.

Fotó:
naliha: Zitrone 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja