SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A várandósság nem várt következményei

Családinet [cikkei] - 2007-03-18
A terhesség első időszakának természetes velejárója a reggeli émelygés. A növekvő méretek, a testsúly változása sem ér váratlanul egy kismamát sem. Vannak azonban meglepő tünetek, melyekre nem lehetünk eléggé felkészülve.

Miközben az izgatottság és az örömteli várakozás hónapjait éljük, akarva-akaratlanul is egy-egy kellemetlen, nem várt jelenség zavarhatja meg boldogságunkat. Sokszor magunk is meglepetten veszünk tudomást olyan testrészeinkről, melyekről várandósságunk előtt nem sokat tudtunk.

Így történhet meg, hogy magzatunk elhelyezkedése által tapasztaljuk meg például ez ideáig észrevétlenül működő ülőidegünk létezését. Valljuk be, talán soha nem gondoltuk volna - különösen a terhesség utolsó trimeszterét megelőzően -, hogy egy egyszerű felálláshoz ennyi apró csont és ideg összehangolt működése szükségeltetik.

Szintén meglepetésszerű élmény lehet az éjszaka folyamán a lábainkban jelentkező kellemetlen görcs, vagy a teljes elnehezülés érzése. A váratlan helyeken és időpontokban fellépő fájdalmak mellett azonban már meglévő tüneteink változására is számíthatunk.

Az allergiás betegek például sokszor tüneteik rosszabbodását élhetik át. Megeshet, hogy egészen enyhe macskaszőr allergiánkból akár az összes szőrös élőlény közelében tüsszöggési rohamok törhetnek ránk. A tünetek súlyosbodása, a fokozódó légzési nehézségek akár a kedvencünktől való megválásra is kényszeríthetnek bennünket.

A várandósság időszakában a meglepetés erejével érhet bennünket, ha összeszámláljuk az egy nap alatt a mellékhelységben tett látogatások számát. Azelőtt talán soha nem gondoltuk volna, hogy egy apró kis könyök, vagy térd jól irányzott ütése mikre képes.

A terhesség alatt jelentkező fáradékonyságról, különösen az első időszak fokozott alvás igényéről is sokat olvashatunk a várandósság témakörével foglalkozó szakirodalmakból. Gyakran még a napi tevékenységek végrehajtásához is erőtlennek érezzük magunkat, hogyan is gondolnánk rendszeres mozgásra. Higgyük el azonban, hogy nem megerőltető, kellemes ütemben végzett testmozgás energiával fog feltölteni bennünket, melynek a mindennapokban, s a szülés óráiban is nagy hasznát vesszük majd.

A terhességi amnézia kiváló ellenszerei a kisméretű papírokra felírt jegyzetek. Valóban, a fizikai változásokon túl sokan tapasztaljuk a "halmozott feledékenység" érzését. A várandósság nem csak testi, de lelki változásokkal is jár, ne aggódjunk, szülés után visszanyerjük régi önmagunkat.

Nincs két egyforma terhesség. A tünetek egyénenként épp úgy váltakoznak, mint akár az első, vagy későbbi várandósság alkalmával. Amire figyelnünk kell, hogy ha egy tartósan fennálló korábbi tünetünk hirtelen megszűnik. Ez különösen a terhesség első időszakában jelezhet problémát.

Természetesen nem minden változás negatív irányú. Sokan valóban kivirulnak a terhesség alatt. Fogadjuk el testünket olyannak, amilyen, élvezzük ezt a csodát, az átalakulás érzését, s elégedettségünket, boldogságunkat gyermekünk is velünk együtt éli majd át.

www.orvostkeresek.hu
Fotó: adamr - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja