SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alkalmas-e fogamzásgátlásra a hőmérő módszer? Mire használhatjuk még?

Lakatos Dóra [cikkei] - 2021-10-15
Az utóbbi években rengeteget hallhattunk a hőmérő módszerről a fogamzásgátlás témájában, de ha máskor nem is, legkésőbb babatervezéskor feltétlenül találkozunk vele. Mire való a "hőmérőzés", és mennyire hatásos?

Fogamzásgátlás hőmérő módszerrel


Mit állapítunk meg a hőmérő módszerrel?

A módszer lényege, hogy kideríthessük, hozzávetőlegesen mikor van peteérésünk, így megtudhatjuk, melyik napon vagyunk a legtermékenyebbek, és melyek azok a napok, amelyeken a legkisebb az esélye annak, hogy teherbe eshetünk. A menstruációnk közeledtét is elárulja a hőmérőnk, feltéve, hogy helyesen használjuk.
 

Mit és mikor kell mérnünk?

A módszer használata során az ébredési hőmérsékletünket kell megmérnünk. Fontos, hogy éjszaka legalább 5-6 órát aludjunk. Az ébredési hőmérsékletet mindig nyugalmi állapotban kell mérnünk, tehát amint kinyitjuk a szemünket, rögtön a hőmérőért kell nyúlnunk. A mérés előtt és alatt kerülnünk kell a mozgást annak érdekében, hogy az eredmény pontos legyen.

A mérést testüregben kell végezni, nem pedig hónaljban, tehát szájban, hüvelyben vagy végbélben kell történnie. Mindig a ciklusunk első napján, tehát a menstruáció első napján kell elkezdenünk a mérést, és a kapott hőmérsékletet fel kell jegyeznünk, hogy később összehasonlíthassuk a többivel.

Ha csak pár napig vagy egy-két hétig mérjük a hőmérsékletet, abból önmagában semmilyen eredményt nem tudunk majd kiszűrni, a mérést hetekig kell folytatnunk.


Hogyan tudjuk megállapítani a peteérést a testhőmérsékletből?

A nők ciklusa két fázisra osztható. Az első a follikuláris szakasz, ami az ovuláció előtti napokat foglalja magában. Ebben a szakaszban az ösztrogénhormon dominál, ami befolyásolja a méhnyakat és a méhnyaknyákot, a hőmérsékletet viszont nem, ilyenkor tehát az ébredési hőmérsékletünk nagyjából ugyanolyan marad az ovuláció napjáig.

A második szakasz a luterális szakasz, ami a ciklus ovuláció utáni részét foglalja magában. A sárgatest, ami ovuláció után az üres tüszőből kialakul, progeszteronhormont termel, ami megemeli a hőmérsékletet, tehát a hőmérséklet növekedése azt jelzi, hogy már túlvagyunk az ovuláción.

Néhány nőnél az ovuláció napján hőmérsékletesés következik be, majd a következő nap látványosan megugrik, másoknál fokozatosan emelkedik a hőmérséklet.

A legfontosabb dolog, amit érdemes észben tartanunk ennek a módszernek a kapcsán, hogy kizárólag a testhő mérésével nem tudjuk pontosan megállapítani az ovuláció napját, és nem fogjuk pontosan tudni, hogy melyik napon kell összebújnunk a párunkkal, ha babát szeretnénk. Amire jó lehet ez a módszer, az az, hogy utólag meg tudjuk állapítani, volt-e egyáltalán peteérésünk, és melyek azok a napok, amikor már biztosan túlestünk rajta.


Milyen hőmérőt használjunk?

A sima digitális hőmérők nem elég érzékenyek ennek a fajta mérésnek az elvégzéséhez, így hagyományos, vagy minimum 2 tizedesjegyig mérő hőmérőt kell használnunk. Ha mindenféleképpen pontos eredményeket szeretnénk, érdemes lehet beszereznünk egy ovulációs hőmérőt, amit pontosan erre a célra fejlesztettek ki. A legfontosabb, hogy mindig ugyanazt a hőmérőt használjuk, hőmérőváltásnál ugyanis változóak lehetnek az értékek, ami a kiértékeléskor megtévesztő lehet.


Az eredményeket számtalan dolog befolyásolhatja

A hőmérséklet változását szinte bármi befolyásolhatja: ha kicsivel később fekszünk le, ha betegek vagyunk, ha gyógyszert szedünk, ha megiszunk egy pohár bort, ha stresszesek vagyunk, de akár egy kiadósabb vacsora is. Ez is azt jelzi, hogy a módszer önmagában egyáltalán nem megbízható.
 

Hogyan használható a hőmérőzés fogamzásgátlásra?

A hőmérő módszer nem tartozik a legmegbízhatóbb fogamzásgátló módszerek közé, azonban ha mindenáron szeretnénk fogamzásgátlásra használni, érdemes egy másik módszert is használni mellé.

A szimptotermális módszer lényege, hogy a hőmérő módszert társítjuk a nyák vizsgálatával, és a két tényező együttes vizsgálatából kiderül, melyek a termékeny és terméketlen napok. Ha a terméketlen napokra szeretnénk időzíteni a védekezés nélküli együttléteket, akkor a 6 alacsonyabb hőmérsékletű nap után 3-4 nappal lehetünk biztosak abban, hogy már nem vagyunk termékenyek.

A szakemberek egyáltalán nem ajánlják fogamzásgátlásra a hőmérőzést, és csak azoknak ajánlott a védekezés nélküli együttlét a terméketlen napokon, akik alaposan tanulmányozták a szimptotermális módszert. Az időben lefekvés, elegendő alvás és a reggeli testhőmérséklet nyugalmi állapotban történő mérése mellett is rengeteg a befolyásoló tényező, ez pedig a legtöbb ember számára túl nagy fáradtságot és túl csekély biztonságot nyújt egy-egy védekezés nélküli együttlét érdekében, a módszer ráadásul a nemi betegségek vagy fertőzések ellen nem véd, így érdemes lehet valamilyen biztonságosabb módot keresnünk.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja