SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Nem kellene ennyire félni a fogamzásgátló tablettáktól

- 2017-09-15
A hagyományos fogamzásgátló módszerek mellett számos más lehetőség is adott a védekezésre, megbízható nőgyógyász segítségével mindenki megtalálhatja azt, ami számára a legmegfelelőbb. Minél fiatalabb egy nő, annál fontosabb, hogy elkerülje a nem kívánt terhességet, és ma már a húsz év alattiak is védekezhetnek méhen belüli eszközzel, illetve nekik is készül alacsony hormontartalmú tabletta - többek közt ezekről mesél Dr. Melczer Zsolt, a Budai Magánorvosi Centrum nőgyógyásza.

A szakember szerint Magyarországon indokolatlanul sokan rettegnek a hormontartalmú fogamzásgátló tablettáktól, noha a mai napig ezek számítanak a legmegbízhatóbbnak világszerte. „Nem szabadna a tablettáktól ennyire tartani, hisz ezek a leghatékonyabbak, száz nőből egy év alatt egy sem esik teherbe mellette, ami nagyon jó aránynak számít. A fogamzásgátló módszerek célja, akármelyiket is választjuk, a nem kívánt terhesség elkerülése. A kérdés az, hogy vállalja-e a nő, hogy nem megy biztosra, és egy másik módszer mellett esetleg teherbe eshet” – mondja a szakorvos.

Dr. Melczer úgy látja, mivel sokan tartanak a tablettáktól, a hormonmentes megoldásokat is egyre többen választják. „A naptármódszer, a női és férfi óvszer, a spermicid anyagot tartalmazó hüvelyi készítmények, melyek spermaölő anyaggal vannak átitatva, mind hormonmentes módszerek. Ma már vannak méhen belüli, nem hormonális eszközök, mint a spirál, és szintén fogamzásgátló módszer, de az végleges, mikor mindkét nem nemnél a sebészi sterilizálás történik, a nőknél a petevezetékek, a férfiaknál az ondóvezeték lekötése.”

A hormonmentes készítmények közül a méhen belüli eszközök a leghatékonyabbak, a többinél magasabb a kockázati esély. „Az óvszer a mai napig sláger, és a nem kívánt terhesség mellett a nemi betegségektől is véd, de sokan alkalmazzák a naptármódszert is, amiről fontos tudni, hogy hosszú távon nem hatékony. Egyre több helyen reklámozzák a hormonmentes géleket, szivacsokat, krémeket, kúpokat, ezek is működhetnek, de ezeknél a termékeknél a nőnek kell eldönteni, hogy melyikkel tudja jól érezni magát. Ezeket a spermicid anyagot tartalmazó hüvelyi készítményeket a nő magának helyezi fel, és csak bizonyos ideig használnak. A kérdés az, hogy ez mennyire illúzióromboló” – mondja a Budai Magánorvosi Centrum nőgyógyásza.

(Milyen lehetőségek között választhatsz? Olvasd el >> Hormonmentes védekezés - a hormonmentes fogamzásgátlás lehetőségei)

Dr. Melczer nem beszél le senkit semmiről, a pácienseknek mindig széleskörű felvilágosítást ad, ha fogamzásgátló módszerekről kérdezik. „Minden nő maga dönti el, hogy neki melyik a legszimpatikusabb. Szakemberként elmondom, hogy melyiknek mi az előnye, mi a hátránya. Egyénre szabott orvoslással kell meghozni ezt a döntést, de fontos a konzultáció, mert úgy látom, sok helytelen információ kering ellenőrizetlenül az interneten. Úgy látom, hogy egy nőnek, aki nem akar gyermeket, a leghatékonyabb valamilyen hormonális fogamzásgátló, ez a világon mindenhol így van. A fiatal lányoknak mindig a legbiztonságosabbat javaslom, nagyon széles a paletta, mindenkinek meg lehet találni a megfelelő tablettát.”

Már a húsz év alatti lányok is választhatják a hüvelygyűrűt, és készült kifejezetten nem szült nőknek, méhen belüli eszköz is. „Volt, hogy egy 19 éves páciens kért ilyet, felhelyeztük, és minden a legnagyobb rendben működik. A legmodernebb módszer a világon manapság a méhen belüli hormonális spirál, ami öt év alatt ad le progeszteront. Ezt főleg 35 fölötti nőknek ajánlják, akiknél megvannak a gyerekek, de a bő vérzést is remekül orvosolja. Hangsúlyozni kell, hogy a lényeg a terhesség elkerülése, és minél biztosabbra kell menni.”

Fotó: Monica Myers / FREEIMAGES

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Újszülött kisbabát hagytak a tűzoltóságon: a megmentő tűzoltó lett az édesapja

Megható történet bontakozott ki Louisianában, ahol egy kétségbeesett anya a "Safe Haven" törvényre hivatkozva egy újszülöttet hagyott egy tűzoltóállomáson. A történetet a LittleThings osztotta meg, amely gyorsan bejárta a világot.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja