SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 tévhit a fogamzásgátló tablettákról

Családinet [cikkei] - 2017-11-11
A nem kívánt teherbeesés ellen igen sokan nyúlnak fogamzásgátló tablettákhoz, melyek csaknem 100%-os védelmet nyújtanak. Bár már jó ideje forgalomban vannak ezek a készítmények, még így is számos tévhit kering a köztudatban velük kapcsolatban. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza a leggyakoribbakat szedte össze.

Túl sok hormont tartalmaznak

A fogamzásgátlóknak ma már igen sok fajtájuk ismert, melyek több, illetve kevesebb hormont tartalmaznak. Vannak ugyanis egy- és több fázisú készítmények, ráadásul olyanokat is piacra dobtak már, melyek csupán progeszteront tartalmaznak (minipill). Tévhit tehát, hogy az összes tabletta magas hormontartalommal bír, ezért ha mást szeretnénk, úgy orvosunkkal egyeztetve van rá lehetőség.
 

Szünetet kell hagyni a fogamzásgátló tabletta szedés során

Régebben sokáig tartotta magát az a nézet, miszerint ha már sok éve alkalmazza az adott készítményt az illető, úgy érdemes olykor kis szünetet tartani, hogy a szervezet „pihenjen”. Azonban ma már ezt a tévhitet próbálják eloszlatni az orvosok, ugyanis nincs bebizonyítva, hogy bármilyen káros hatással jár az, ha valaki nem tart szünetet.
 

Trombózisom lesz

Bár sokat hallani arról, hogy a fogamzásgátlók miatt szenvedett az illető mélyvénás trombózist, ám akinek nincs rá hajlama, annak nincs mitől félnie. Hogy kiderüljön, hogy kinél áll fenn fokozott trombózishajlam, azt egyszerű vérvétellel meg lehet állapítani (trombofília szűrés). Ha fokozott a trombózis-készség, úgy más fogamzásgátló módszert szükséges választani- figyelmeztet dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.
 

Meghízom a tablettáktól

Az egyik legfőbb tévhit az, hogy a fogamzásgátló tablettáktól meg lehet hízni. Pedig számtalan tanulmány bebizonyította már, hogy egyedül a készítménytől nem következhet be változás a testsúlyban. Ha mégis, az vagy az életmódnak tudható be, vagy pedig annak, hogy a magasabb ösztrogéntartalmú szerek vízvisszatartást okozhatnak - ebben az esetben konzultáljunk orvosunkkal, és ha lehetséges, térjünk át egy másik tablettára!
 

Szoptatás során nincs szükség fogamzásgátlásra

Általános tévhit, miszerint a szoptatás időszaka alatt nem lehet teherbe esni. Pedig ugyanúgy megtörténhet (főleg, ha már kevesebbet szoptatunk), éppen ezért ekkor is szükség van fogamzásgátlásra. Azonban a nőgyógyász felhívja a figyelmet arra, hogy nem mindegy, ki mit szed, mivel szoptatás alatt csak gesztagént tartalmazó fogamzásgátló tabletta szedhető, mivel az semmilyen káros hatással nem bír.

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Fotó: BruceBlaus / https://commons.wikimedia.org

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja