SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így kerek egész

Dr. Vereczkey Attila [cikkei] - 2012-12-11
Közhely, de igaz, egy nő bármit megtenne azért, hogy ne legyen gyermeke és azért is, hogy legyen. Szakértőnk, Schmidt Judit - a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet dietetikusának - segítségével bemutatjuk, hogy az étkezés terén mi mindent tehet meg egy tudatos nő a gyermekáldásért...
Így kerek egész

Az egészséges táplálkozással a gyermekáldásért

Bár nem az étrend ez egyetlen tényező a sikeres családalapításhoz, de sokat hozzátehet és sajnos, el is vehet. Mielőtt csak a nőkre hárítanánk a felelősséget a helyes étrend összeállításában, fontos megemlíteni, hogy az egészséges gyermek megszületésében a férfi életmódja, ezáltal étrendje is szerepet játszik. Az emberi test mindig az egyensúlyra törekszik és bizonyos határokon belül képes helyrehozni a kisebb-nagyobb károkat, amiket a nem megfelelő életmóddal elkövetünk, de nem a végtelenségig. Ha a családalapítás nyelvére fordítjuk le ezt a mondatot, úgy is hangozhatna, hogy akkor lehet anya egy nőből, ha testileg (és lelkileg is) abban a tökéletes vagy ahhoz igen közeli állapotban van, ami egy gyermek kihordásához és megszüléséhez szükséges.

 

Az arany középút mindig jó irányadó

Sem az nem kedvez a termékenységnek, ha egy nő túl sovány, sem az, ha túlsúlyos, elhízott, vagyis a kettő közötti, normál, egészséges állapot elérése lenne a cél. A többnyire lelki okokra visszavezethető anorexia is egyike a(z akár csak átmeneti) meddőséget okozó problémáknak, ez esetben a testzsírszázalék annyira lecsökkenhet, hogy maga a menstruáció is elmarad, vagyis peteérés (ovuláció) sem következik be, enélkül maga a fogantatás sem jöhet szóba. Persze a másik véglet szintén gyakori probléma, vagyis amikor egy túlsúlyos, elhízott nő vágyik az anyaságra, de a teste, képletesen a további súlygyarapodástól is megőrizve őt, „megakadályozza” a fogamzást. Élettanilag ennek persze nemcsak ez áll a hátterében, hanem számos endokrinológiai probléma, krónikus betegség is felsorolható, amelyek esetében nehéz lenne már megállapítani, hogy mi is okozza magát a terméketlenséget, a túlsúly vagy az abból eredő betegség (esetleg a mostanában egyre gyakrabban diagnosztizált PCOS), netán a kettő egyszerre. A jó hír az, hogy életmódváltással és egészséges mértékű fogyással az esetek nagy részében a termékenység is visszanyerhető. Sosem késő felvenni tehát a sportcipőt és áttérni az egészséges, a nagy mennyiségű állati eredetű zsírokat, finomított cukrot nélkülöző, természetes, friss, szezonális élelmiszerekben, ételekben gazdag étrendre.

A változatosság gyönyörködtet

Az étkezés terén is. Mind az élelmiszerek, nyersanyagok típusát, mind az elkészítési módját tekintve, de minden esetben a lehető legtermészetesebb irány felé közelítve. Ne hagyjunk ki egyetlen főbb táplálékcsoportot sem ezek közül: teljes kiőrlésű gabonafélék és –termékek, idényjellegű zöldségek, gyümölcsök, tej és tejtermékek (hacsak nem küzdünk tejfehérje-allergiával vagy tejcukor-érzékenységgel), tojás, sovány fehérhúsok (időnként a sovány vöröshús is belefér, de ne az legyen a domináns), tengeri halak, sózatlan olajos magvak, hidegen sajtolt növényi olajok. Megfigyelések szerint a túl aszketikus, vegán jellegű étkezés inkább rontja a termékenység esélyét, ezért ha eddig mellőztük az állati fehérjéket, pár hónappal a tervezett fogamzást megelőzően fokozatosan kezdjük visszaépíteni ezeket is. Persze ne a párizsit, szalámit, hurkát, hanem a jó minőségű húsokat, halakat, tojást, végül a tejet és tejtermékeket.

Nemcsak a mennyiség, a minőség is fontos

Ahhoz, hogy az étrendünkkel a legjobb egészségi állapotba kerüljünk, és ezzel megalapozzuk egy új élet megfoganását, fontos, hogy minden, amit megeszünk, -iszunk, a lehető legtermészetesebb, legfrissebb, legkockázatmentesebb legyen. A kockázatokat ez esetben érthetjük úgyis, hogy kerülünk minden olyan élelmiszert, ételt, aminél fennáll a veszélye a romlásnak, penészedésnek vagy bármiféle szennyezésnek, fertőzésnek. Így kerüljük a nyers tej, nyers tojás, a penésszel érő sajtok, a nyers hús és hal fogyasztását, hogy megelőzzük az esetleges ételfertőzést, -mérgezést. Tartsuk tisztán a konyhát, a hűtőszekrényt, akadályozzuk meg, hogy a nyers és a félkész, kész ételek érintkezzenek egymással, akár a kezünk, az evőeszközök vagy a konyharuha útján. Halak esetében – amelyek egyébiránt a többszörösen telítetlen zsírsavak kiváló forrásai – kerüljük a nagyobb méretűre megnövő fajtákat, ezáltal a tengerekből, óceánokból származó higanyt és egyéb nehézfémmaradványokat tartalmazhatnak. A nehézfémszennyezés miatt érzett aggodalom és óvatosság miatt „kieső” omega-3 zsírsavmennyiséget a kisebb méretű halfélék, a hidegen sajtolt növényi olajok, az olajos magvak, szükség esetén jó minőségű étrend-kiegészítő szedésével pótolhatjuk.

Összességében elmondható, hogy a termékenységet meghatározó számos tényező mellett a táplálkozás szerepe sem elhanyagolható, mivel ez is hozzájárulhat a sikeres fogamzáshoz és egy egészséges gyermek világra jöttéhez, ezért sosem késő jobban szemügyre venni, mi kerül a tányérunkra.

Forrás: www.versysclinics.com

Schmidt Judit a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet dietetikus szakértője. Munkája, amely egyben hivatása is, középpontjában a táplálkozással összefüggő megbetegedések megelőzése áll. Vallja, hogy az egészséges táplálkozás nem a lemondásokról, hanem az életörömről szól. Célja, hogy ez az üzenet minél több emberhez eljusson és mindenki átérezze a saját egészsége feletti döntés súlyát és annak lehetőségeit is. Személyes példamutatása mellett mintaétrendek tervezésével, betegség- specifikus receptgyűjtemények összeállításával segíti az egészség visszaszerzését, megőrzését.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja