SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A férfi termékenységet befolyásoló tényezők - ezekre figyelj, ha babát szeretnétek!

Családinet [cikkei] - 2024-01-08
Általában csak a nők egészségi állapotát szokás termékenységi kérdések kapcsán elemezni, pedig a férfiak esetében is számtalan olyan tényező akad, ami befolyásolhatja a reproduktív képességeket. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, melyek ezek a tényezők, és milyen életmódbeli, valamint egészségügyi lépéseket tehetünk a termékenység javítása érdekében.
A férfi termékenységet befolyásoló tényezők - ezekre figyelj, ha babát szeretnétek!

A termékenységet befolyásoló fő tényezők

A termékenység egy komplex dolog és számos tényezőtől függ. Ezek között vannak olyanok, amelyeket nem igazán tudunk befolyásolni, de akadnak olyanok is, amelyeken tudatosan javíthatunk.
 

Genetikai hajlam

A genetika olyan, mint egy előre megírt forgatókönyv, amit az őseinktől kaptunk. Ha a családban előfordultak termékenységi problémák, érdemes lehet genetikai tanácsadáson részt venni. Ez segíthet felkészülni és esetlegesen megelőzni a hasonló problémákat.
 

Hormonális egyensúly

A hormonok irányítják testünk reproduktív rendszerét. A tesztoszteron és egyéb hormonok egyensúlya elengedhetetlen a termékeny spermiumok termelődéséhez. Hormonális egyensúlyhiány esetén orvosi segítséggel és életmódváltással sokat lehet javítani a helyzeten.
 

Egészségi állapot

Az egészségünk általános állapota közvetlenül befolyásolja a termékenységünket. A krónikus betegségek, mint a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás, ronthatnak a spermiumok minőségén, ezért fontos az egészséges életvitel és a rendszeres orvosi ellenőrzés.


A férfi termékenység növelése
 

Életmód és termékenység

Az életvitelünk, a mindennapi szokásaink nagy hatással vannak a reproduktív egészségünkre. Szerencsére ezeken tudunk változtatni.


Táplálkozás

A helyes táplálkozás alapköve az egészséges életmódnak. A megfelelő tápanyagok, vitaminok létfontosságúak a termékenység szempontjából. Kiegyensúlyozott étrenddel hosszú távon javítható a spermiumok minősége és mennyisége.


Testmozgás

A rendszeres mozgás nemcsak az alakunkra van jó hatással, de a termékenységet is növelheti. A fizikai aktivitás javítja a vérkeringést és segít fenntartani a hormonális egyensúlyt, ami pozitív hatással van a spermiumtermelésre.


Stressz

A stressz az egész szervezetünket megviseli, beleértve a termékenységünket is. A feszültség csökkentése érdekében érdemes relaxációs technikákat alkalmazni, mint a jóga vagy a meditáció. A stresszkezelés javíthatja a reproduktív funkciókat és az általános közérzetet is.
 

Egészségügyi lépések a termékenység megőrzéséért

Az egészségügyi megelőzés éppolyan fontos, mint az életmódunk megváltoztatása. A rendszeres orvosi ellenőrzés kulcsfontosságú a potenciális problémák korai felismerésében.
 

Szűrővizsgálatok

A rendszeres szűrővizsgálatok lehetővé teszik, hogy időben észrevegyük azokat a problémákat, amelyek befolyásolhatják a termékenységet. Az ajánlott gyakoriság függ az egyéni egészségi állapottól, de általánosságban legalább évente egyszer javasolt.
 

Nemi úton terjedő betegségek megelőzése

A biztonságos szexuális élet nemcsak a fertőzések elkerülése, hanem a termékenység védelme szempontjából is fontos. A nemi úton terjedő betegségek elleni védekezés segít megőrizni a reproduktív egészséget.
 

Környezeti ártalmak

A munkahelyi és otthoni környezetünk is tartalmazhat káros anyagokat, amelyek befolyásolhatják a termékenységet. Oda kell figyelni, hogy minimalizáljuk a vegyszerekkel, nehézfémekkel és sugárzással való érintkezést.
 

Életmódbeli változtatások és tippek

Néhány egyszerű lépés, amit megtehetünk a termékenység javítása érdekében.


Dohányzás és alkoholfogyasztás csökkentése

A dohányzás és az alkoholfogyasztás csökkentése már önmagában is hatalmas lépést jelent a termékenység javítása felé. Ezek a szokások közvetlenül károsíthatják a spermiumokat és csökkenthetik számukat.
 

Optimális testsúly fenntartása

A túlsúly vagy alultápláltság hormonális egyensúlyhiányt okozhat, ami ronthatja a spermiumok minőségét. Az egészséges testsúly elérésével és megtartásával javíthatjuk a termékenységi rátánkat.
 

Egyensúlyi állapot elérése a munka és a pihenés között

A munkahelyi stressz és a túlhajszoltság negatív hatással van a termékenységre. Fontos, hogy legyen időnk kikapcsolódni és feltöltődni, ezáltal megőrizve testi-lelki egyensúlyunkat, ami hozzájárul a jobb termékenységi értékekhez.


Férfi termékenység teszt

Ha nem jön a baba, orvosi segítséget kell kérni, hogy fény derüljön az okokra. Emellett ma már léteznek otthon elvégezhető tesztek is, melyekkel le lehet ellenőrizni a termelt spermiumok számát, és így a megtermékenyítő képességet. 

A spermiumok mennyiségének és minőségének pontos megítéléséhez azonban érdemes andrológus szakorvosnál ondóvizsgálatot végeztetni.


A cikket lektorálta Dr. Tidrenczel Zsolt szakértőnk:

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Megváltozik a hiányzások igazolásának rendszere szeptember 1-től, megszűnik a papír alapú orvosi igazolás

Megváltozik a hiányzások igazolásának rendszere szeptember 1-től, megszűnik a papír alapú orvosi igazolás

"Nincs többé trükközés" - írja a Medicalonline.
Vízbe esett egy 5 éves, úszni nem tudó kisfiú egy zalai fürdőben - mire kimentették, már nem lélegzett

Vízbe esett egy 5 éves, úszni nem tudó kisfiú egy zalai fürdőben - mire kimentették, már nem lélegzett

Egy Zala vármegyei fürdőben történt meg minden szülő rémálma.
Mintegy negyed évszázad elteltével mérték fel ismét a hazai lakosság egészséggel összefüggő életminőségét

Mintegy negyed évszázad elteltével mérték fel ismét a hazai lakosság egészséggel összefüggő életminőségét

A képzettebbek, a gazdaságilag aktívak, illetve az egy háztartásban többen együtt élők jobb egészséggel összefüggő életminőségre számíthatnak, mint az alacsonyabb iskolai végzettségűek, vagy az egyedül élők. Többek között ez derült ki abból a kutatásból, amelyet a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központja készített csaknem 12 ezer résztvevő kérdőíves felmérésével. Hazánkban hasonló kutatás utoljára 2000-ben mérte fel a lakosság egészséggel összefüggő életminőségét, így a vizsgálat abból a szempontból is egyedülálló, hogy az eredmények két évtized távlatából összevethetők, elsősorban a középkorúaknál jelentős javulást mutatva. Eredményeiket a neves Quality of Life Research című lapban publikálták az egyetem kutatói.
Akadozó és véres vizelet a hólyagrák tünete lehet

Akadozó és véres vizelet a hólyagrák tünete lehet

A gyakori vizelési inger, az akadozó vizelet meglehetősen sokakat érintő tünet, a véres vizelet azonban olyasmi, ami jóval ijesztőbbnek tűnik és hamarabb orvoshoz fordul miatta a beteg. Nagyon fontos felhívni a figyelmet arra, hogy urológus szakorvoshoz kell fordulni még a kevésbé fenyegető tünetekkel is, mivel a hólyagrák tüneteként megjelenő vérvizelés sokszor csak a laborelemzés során mutatható ki. Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa a daganatos betegség további lehetséges tüneteire, valamint a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Félelem, ami életet követelt: nem merte magának beadni az injekciót, meghalt a családapa

Félelem, ami életet követelt: nem merte magának beadni az injekciót, meghalt a családapa

Egy 37 éves családapa, aki tudta, hogy allergiás a darázscsípésre, életét vesztette, miután nem merte beadni magának az életmentő adrenalininjekciót. Két gyermeke maradt félárván.
A szerkesztő ajánlja