Változott a családi modell a technológia hatására?
Digitalizáció – híd vagy szakadék a generációk között?
Kétségkívül a család az egyik legszorosabban összetartozó közösség a társadalomban, napjainkban mégis egyre több esettel találkozhatunk, amikor a szűk közösségen belül olyannyira eltér a kommunikáció, hogy nehéz megtalálni a közös nyelvet. A folyamatosan változó és megújuló digitális platformok és nyelvek új kommunikációs csatornákat teremtenek – mint például a Snapchat, a Tiktok vagy az Instagram –, melyeket a fiatalabb generációk tanulás nélkül, azonnal ismernek és értenek, míg az idősebb korosztály számára kihívásként jelenik meg az új felületek megismerése és kezelése.
2019-ben az eNET által végzett kutatás eredményeképp kiderült, hogy a magyar felnőtt internetfelhasználók 60%-a szerint a digitális megoldások képesek erősíteni a családi összetartozást. Ugyanezen felmérésből fény derült azonban arra is, hogy a válaszadó netezők több mint 75%-a érezte már úgy, a digitális eszközök, valamint az internet csökkenti a családdal eltölthető szabadidőt.
Mit tehetünk azért, hogy a technológia velünk legyen, ne ellenünk?
A legtöbb szülő a kérdés felmerülését követően azonnal bosszankodni, majd aggódni kezd gyermeke online jelenlétével kapcsolatban. Azonban első körben szülőként nem árt a saját digitális szokásainkat megvizsgálni, hiszen akarva akaratlanul is a gyermekek online szokásait befolyásolják a szülői minták.
Emellett természetesen fontos az is, hogy a szülők tisztában legyenek gyermekeik online médiahasználati szokásaival a nyílt és őszinte kommunikáció érdekében. Éppúgy, mint az élet más területén, úgy az internetes világgal kapcsolatban is merülhetnek fel a gyermekekben szenzitív vagy kétséget keltő kérdések. A legjobb, ha a gyermek nem érez nyomást az interneten látott és tapasztalt dolgok megemlítésével kapcsolatban, és azt érzi, a családi közegben erről nyíltan beszélhet.
Út a digitális családmodell felé
A digitalizáció – csakúgy, mint a gazdaság, a politika vagy a közélet területén – a családi minőségben is pozitív irányú változást hozhat. A technológiai megoldások és az okos eszközök segítségünkre lehetnek például a belső munkamegosztás kialakításában, a mindennapi kommunikáció fenntartásában helytől és időtől függetlenül, egy szóval összetartani és szervezni a család mindennapi életét. De miért fontos ez a mai világban? Ha a család, mint alapvető társadalmi modell alkalmazkodni tud a felgyorsult világhoz, számos előnyét élvezheti korunk technológiai lehetőségeinek.
Forrás: Rackhost.hu
Nyitókép: depositphotos
Közösségi hozzászólások: