SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Változott a családi modell a technológia hatására?

Családinet [cikkei] - 2022-09-14
A technológia, a digitalizáció - csakúgy, mint az élet minden területén - a családi életben is egyre nagyobb teret kap. Azonban azt, hogy milyen irányba és milyen területeken érinti a technológiai fejlődés a családmodell változásait, már nehezebb megítélni. A technológia a sok előnye mellett természetesen hátrányokkal is szolgálhat a társas kapcsolatokban, azonban, ha tudatosan használjunk a környezetünkben megtalálható digitális eszközöket, úgy a 21. század technológia központú világa a javunkra is válhat.

Digitalizáció – híd vagy szakadék a generációk között?

Kétségkívül a család az egyik legszorosabban összetartozó közösség a társadalomban, napjainkban mégis egyre több esettel találkozhatunk, amikor a szűk közösségen belül olyannyira eltér a kommunikáció, hogy nehéz megtalálni a közös nyelvet. A folyamatosan változó és megújuló digitális platformok és nyelvek új kommunikációs csatornákat teremtenek – mint például a Snapchat, a Tiktok vagy az Instagram –, melyeket a fiatalabb generációk tanulás nélkül, azonnal ismernek és értenek, míg az idősebb korosztály számára kihívásként jelenik meg az új felületek megismerése és kezelése.

2019-ben az eNET által végzett kutatás eredményeképp kiderült, hogy a magyar felnőtt internetfelhasználók 60%-a szerint a digitális megoldások képesek erősíteni a családi összetartozást. Ugyanezen felmérésből fény derült azonban arra is, hogy a válaszadó netezők több mint 75%-a érezte már úgy, a digitális eszközök, valamint az internet csökkenti a családdal eltölthető szabadidőt.

Mit tehetünk azért, hogy a technológia velünk legyen, ne ellenünk?

A legtöbb szülő a kérdés felmerülését követően azonnal bosszankodni, majd aggódni kezd gyermeke online jelenlétével kapcsolatban. Azonban első körben szülőként nem árt a saját digitális szokásainkat megvizsgálni, hiszen akarva akaratlanul is a gyermekek online szokásait befolyásolják a szülői minták.

Emellett természetesen fontos az is, hogy a szülők tisztában legyenek gyermekeik online médiahasználati szokásaival a nyílt és őszinte kommunikáció érdekében. Éppúgy, mint az élet más területén, úgy az internetes világgal kapcsolatban is merülhetnek fel a gyermekekben szenzitív vagy kétséget keltő kérdések. A legjobb, ha a gyermek nem érez nyomást az interneten látott és tapasztalt dolgok megemlítésével kapcsolatban, és azt érzi, a családi közegben erről nyíltan beszélhet.

Út a digitális családmodell felé

A digitalizáció – csakúgy, mint a gazdaság, a politika vagy a közélet területén – a családi minőségben is pozitív irányú változást hozhat. A technológiai megoldások és az okos eszközök segítségünkre lehetnek például a belső munkamegosztás kialakításában, a mindennapi kommunikáció fenntartásában helytől és időtől függetlenül, egy szóval összetartani és szervezni a család mindennapi életét. De miért fontos ez a mai világban?  Ha a család, mint alapvető társadalmi modell alkalmazkodni tud a felgyorsult világhoz, számos előnyét élvezheti korunk technológiai lehetőségeinek.

Forrás: Rackhost.hu

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja