SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így befolyásolja a párkapcsolatunkat a szüleinkkel való kapcsolatunk

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-04-25
Akik meleg, szeretetteljes családi légkörben nevelkedtek, azoknak nagy valószínűséggel boldog és biztos házasságuk lesz - állítják a kutatók.
A gyerekkori hatások még a nyolcvanas éveinkben is visszaköszönnek. Akit azonban hagytak sírni, akit nem szerettek-szeretgettek, elhanyagoltak vagy bántalmaztak, az nem élhette meg az édesanyjával a biztonságos kötődést. Előfordul, hogy az ilyen ember felnőttkorban nem lesz képes szeretni a másikat, vagy éppen túlszereti, esetleg szeretői viszonyokba is belemegy, ahol mindig csak a második marad.
Így befolyásolja a párkapcsolatunkat a szüleinkkel való kapcsolatunk

Stabilabb a házasságuk azoknak, akik szerető családban nevelkedtek

Robert Waldinger, a bostoni Harvard Egyetem tanára a Psychological Science című lapban írt arról, milyen hatással van a felnőttkorunkra az, hogy hogyan viszonyultak hozzánk a szüleink gyerekkorunkban. A vizsgálat alatt a személyeket hosszú távú adatgyűjtéssel kísérték figyelemmel, már tinédzserkortól kezdve. A vizsgált emberek fele a Harvardra járt, a másik fele pedig Boston szegényebb környékeiről származott.

A szerzők azt figyelték meg, hogy még az időskorunkra is hatással vannak a gyerekkori élményeink. Akik meleg, szeretetteljes családi környezetben nőttek fel, azoknak nagyobb a stressztűrő képességük, és ez lehet a magyarázata annak is, hogy a házasságuk sokkal stabilabb, mint azoké, akik bizonytalan, kevésbé szerető és elfogadó családból származnak.

Olvasd el ezt is: Ezt tanítjuk tudtunk nélkül gyerekeinknek a szerelemről


Akit nem szerettek, az nehezen fog tudni szeretni

Az, hogy milyen párt választunk, és a párkapcsolatainkban mennyire tudunk kiteljesedni, nagyon is függ attól, hogy - már csecsemőkorunktól kezdve - hogyan bántak velünk a szüleink.

  • Aki sok szeretetet kapott, az sok szeretetet fog adni a kapcsolatában.
  • Akit nem szerettek, elhanyagoltak, az általában nehezen fog tudni szeretni, furcsa lesz neki az állandó simogatás, ölelés, hiszen nem ehhez volt szokva.
  • Akit bántalmaztak, abból nagyon gyakran ugyanolyan bántalmazó szülő lesz, ám aki mégis ki tud lépni ebből, az sokszor nehezen bízik meg az emberekben, nehezen alakít ki kapcsolatokat.
  • Akit hagytak sírni, aki nem érezhette magát biztonságban a szülői házban, akinek a jelzéseire nem reagált jól vagy egyáltalán nem reagált az édesanyja, annak felnőttkorában önbizalom problémái lehetnek, gyakran szeretői kapcsolatba bonyolódik, ahol mindig jobban fogja szeretni a másikat, mint amennyire őt szeretik.

”A szülők óriási hatással vannak a gyerek sorsára” – vallja Czink Tomi párkapcsolati szakértő.
 

Vekerdy Tamás: Jól kell szeretni a gyereket!

Vekerdy Tamás úgy fogalmazott:

”A szülőknek egy dolguk van: az elképzelhető legnagyobb pozitív elfogultsággal kell a saját gyerekükre tekinteniük. Az lát jól, aki szeret!”
 

Ha csak teheted:

  • Beszélgess vele!
  • Figyelmesen hallgasd, amikor mesél!
  • Öleled át!
  • Babusgasd, szeretgesd, simogasd, amíg még engedi!
  • Nevessetek sokat együtt!

Olvasd el ezt is: A dédelgetés és simogatás az egész életünkre kihat - ilyen felnőtt válik abból, aki gyerekkorában nem kapott belőle

Sok gyereket már kiskorától kezdve arra nevelnek, hogy az élet kemény, csak az marad talpon, aki küzd és versenyez a végsőkig, hogy bírni kell a taposómalmot. Már nagyon fiatalon versenyhelyzetbe kényszerítik őket: sportversenyeken, szépségversenyeken indulnak, ha pedig nem ők nyernek, az hatalmas csalódás számukra.

Pedig: ”Nem az teljesít majd igazán jól a ”kemény, versengő, taposó” felnőttéletben, akit már gyerekkorában is ”kemény, versengő, taposó” körülmények között neveltek. Éppen ellenkezőleg.

Az fogja jól bírni az élet megpróbáltatásait és az lesz eredményes, aki gyerekkorában jól érezhette magát a bőrében, érzelmi biztonságban nevelkedett, önbizalmát megerősítették, nem hagyva, hogy a külvilág (esetleg az iskola) tévesen értelmezett fölösleges követelményekkel túl korán megtörje. Akit megvédtek a külvilággal, igen, ha kell, az iskolával szemben is” - vallotta Vekerdy Tamás.

Ha bántják az iskolában, akkor azonnal kell cselekedni. A gyereknek folyamatosan éreznie kell, hogy számíthat ránk, megbízhat bennünk, vigyázunk rá, és segítjük őt a nehéz helyzetekben - ha kell, kiemeljük onnan. Nem attól lesz sikeres az életben, hogy magára hagyjuk a problémájával, mondván, oldja meg egyedül, találja fel magát. Mindebből csak azt fogja érezni, hogy nem állunk mellette, nem nyújtunk számára érzelmi biztonságot.

Indexkép: Владимир Васильев fotója a Pexels oldaláról

Idézetek: Vekerdy Tamás: Jól szeretni c. könyv

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.

A szerkesztő ajánlja