SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért kellene tiszteletre tanítanunk a gyerekeinket?

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2021-11-09
Egy megfoghatatlan, láthatatlan viszonyulásra gondolok, aminek a hiánya romba dönt minket, amire óriási szükségünk van, és mégsem tudjuk igazán kifejezni, hogy milyen módon kellene megnyilvánulnia. Ha nincs, az mélyen érint és sért minket. Vitázunk róla, hogy kinek és miért jár egyáltalán, hogyan lehet ezt kiérdemelni és milyen teljesítmény kell az eléréséhez. Vitázunk arról is, hogy miért pont az időseknek járjon több belőle, és mennyire fontos, hogy a gyerekek személyiségét és határait is tiszteljük.

Tisztelet: hiányzó árucikk, vagy értékvesztett termék?

A tisztelet tulajdonképpen az a viselkedés, amely a másik ember méltóságát biztosítja, legyen az gyerek, vagy felnőtt. A méltóság pedig olyan alapvető emberi jog, amihez a legvégletesebb helyzetben is ragaszkodunk, még a betegágyban, szüléskor, haldokláskor is, a legvégsőkig. Még a halott is… A méltósághoz való jogunkat a legmagasabb jogszabályaink is biztosítják. Csak tiszteletben élve tudunk teljes és alkotó módon létezni.

Ha a tiszteletről beszélünk, könnyen az lesz belőle, hogy régen minden jó volt, most meg már nem jó semmi: „Fiatalságunk rosszul nevelt, fittyet hány a tekintélyre és semmiféle tiszteletet nem tanúsít az idősek iránt. (…) Egyszerűen kiállhatatlanok”  - írta Szókratész. Már kétezer évvel ezelőtt is keveselltük a tiszteletet… A téma azzal a kísértéssel is járhat, hogy parázs vitát szítson a nemzedékek között, vagy didaktikus fejtegetésbe menjen, ami felett csak az unalom szárnyal.

Mert nem jól tesszük fel a kérdést.

A jó kérdés szerintem valójában ez: a tisztelet érdem, vagy szükséglet alapú viszonyulás?
 

Tiszteletet vajon azért tanúsítunk felnőttek, idősek, gyerekek, fiatalok, alacsonyak, magasak, vékony emberek, testesek, szeplősök, szemüvegesek, Nobel-díjasok, és hétköznapi munkákat végzők felé, mert ők valamit kivívtak, felmutattak, mert elértek egy meghatározott életkort - vagy azért, mert a tiszteletre mindenkinek végtelenül nagy szüksége van?

Változtatna-e valamin, ha elfogadnánk azt, hogy a tisztelet alapja nem az érdem, hanem a szükséglet? Hogy azért adjuk meg valakinek, mert kell?

tisztelet az idősekkel szemben

Kép: Depositphotos.com


A tisztelet egy evolúciós termék, melyhez a társadalmi túlélésünk miatt van szükségünk

A tisztelet a maga külsőségeivel: „Köszönd meg!”, „Köszönj!”, „Ne vágj bele a másik szavába!”, „Ne lógj át a melletted lévő székére!”, „Kérj bocsánatot!” csak közvetítő közeg, és nem is elég a méltóságunkhoz.

A valódi tisztelet az, amikor az udvarias viselkedés és kommunikáció ahhoz a tapasztalathoz juttat minket, hogy olyasmit nyújtottunk a másik ember számára, amire olyan szüksége van, mint a falat kenyérre. És mivel megkapta, teljes értékű emberként tud működni, felszabadul arra, hogy adni tudjon, és így tudunk egymás javára lenni.

A tisztelet nem csak illemszabály és fegyelem. Ezek eszközök, melyeknek a segítségével egy evolúciós szükségszerűséget éltetünk, és adunk tovább.
 

„Tisztelet nélkül csak legázolni tudjuk a másikat” – írta Müller Péter. Egymás legázolása viszont nem szolgálja a túlélésünket. A családi kapcsolatokban, és a társadalomban is csak akkor van stabilitás, ha jelen van a tiszteletadás.

Nem azért kell tisztelnünk egymást, mert valamit elértünk, felmutattunk, kivívtunk: hanem azért, mert a tisztelet létszükségletünk. A világ szinte összes vitája, háborúja határátlépésről, vagyis a tisztelet hiányáról szól. Ádáz válóperek valódi hajtóereje sokszor nem is az anyagi kérdés, hanem az, hogy a felek tisztelet iránti szükséglete nem elégül ki. Mediátorok gyakori élménye, hogy a haragot a másik ember iránt a tiszteletlen viselkedés, és az e mögött húzódó közöny táplálta. A tisztelet iránti vágyunk nem is igény, hanem erős szükséglet!

A Maslow-féle szükséglethierarchia piramisában a tisztelet az előkelő negyedik helyet foglalja el. Az elmélet szerint a fizikai szükségleteink kielégítésétől az önmegvalósításig vezető úton a tisztelet és elismerés az, ami átvezet minket, tehát ezek nélkül nincs út a teljes emberré váláshoz.

Aki ezzel tisztában van, és elfogadja a tisztelet hatalmát, könnyebben boldogul a kapcsolatok útvesztőjében. Ezért kell tiszteletre tanítani a gyerekeinket, és elsősorban példamutatással.

Tiszteletet mutatni valaki felé azt jelenti, hogy megbecsüljük, értékeljük őt. Azért értékeljük, mert ember, és azért tiszteljük, mert emberek vagyunk mi is. Nem kell hozzá teljesítmény, nem kell kor, nem kell magas állás, gazdagság, karrier. Saját jogon jár mindannyiunknak.

A tisztelet mögött nem az a jó kérdés, hogy tiszteletreméltó-e, aki kapja.

Az a kérdés, kinek tekinti magát az, aki adja.

Tisztelet a kivételnek.

Is.

Kép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja