SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az apák is szenvedhetnek szülés utáni depressziótól

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-01-10
Miközben egyre többen ismerik el, hogy a frissen szült édesanyák bizony komoly szülés utáni depresszióban szenvedhetnek, a mai napig tabunak számít, hogy a kellemetlen tünetek olykor a kispapákat sem kerülik el. Pedig ha az apa panaszait elhanyagolják, az ugyanígy negatívan befolyásolja a gyermek fejlődését és a kettejük közötti kapcsolatot is - írja az Independent.

Felmérések alapján az újdonsült anyukák 6-13 százaléka szenved szülés utáni depressziótól. A tünetegyüttes jellemzően az első együtt töltött hetekben, de mindenképp a csecsemő 6 hónapos kora előtt jelentkezik, az ebben szenvedők folyamatos

  • szomorúságról és nyomott hangulatról,
  • a kilátástalanság érzéséről,
  • önmaguk értéktelennek tartásáról,
  • érdektelenségről
  • és akár öngyilkossági gondolatokról

is beszámolnak. Mindezek eredménye gyakran az anya-gyermek közti kapcsolat sérülése, a szoptatás idő előtti abbahagyása és a gyermek fejlődésének lelassulása is.

A legutóbbi időkig a szakértők az anya szervezetében beálló hormonális változásokat tették felelőssé a szülés utáni depresszióért. A legújabb vizsgálatok szerint azonban az újdonsült apákat az anyákéhoz hasonló arányban fenyegeti a betegség. Esetükben a következmények szinte megegyeznek azzal, mint amikor az édesanya az érintett: sérülő apa-gyermek kapcsolat, ennek folyamán pedig magatartási és érzelmi problémák fellépése a gyermek későbbi éveikben.

Mivel a depressziós apák kétharmadának a párja is ettől a betegségtől szenved, a brit egészségbiztosító, az NHS már külön programot indított szülés utáni depresszióban szenvedő nők társainak. Ez mindenképp dicséretes kezdeményezés, nem segít azonban azon az egyharmadon, aki a családban egymaga küzd a tünetekkel – férfiként. Társadalmunk férfiképébe a mai napig nehezen fér bele az érzelmi sérülékenység, így az érintettek segítséget sem igazán mernek kérni, mivel úgy érzik, társként és apaként megbuktak.

Apának lenni ma egyébként is nehezebb feladat, mint néhány évtizeddel ezelőtt volt. Miközben – helyesen – a család és a társadalom egyre inkább elvárja tőlük, hogy a gyereknevelésből aktívan vegyék ki a részüket, továbbra is az ő vállukat nyomja a házon kívüli munka nagy része, és a mai napig jelentős azok száma is, akik szerint egy férfinak képesnek kell lennie arra, hogy egymaga eltartsa a családját. Az egymásnak ellentmondó elvárások kereszttüzében pedig egyre több apa érzi alkalmatlannak magát a feladatra.

A család, az egész társadalom és végső soron a jövő generáció érdekében azonban célszerű lenne lassan hivatalosan is elismerni, hogy a férfiak is érző lények, akiknek olykor a nőkhöz hasonlóan segítségre lehet szükségük, hogy megbirkózhassanak az eléjük tornyosuló feladatokkal.

Kép: StockSnap / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja