Ne legyél mártír anya!
Mártír anya színre lép
Anyaként sajnos nagyon könnyű belesodródni a mártír szerepbe, mert a gyerek születése után a nőnek hosszú hónapokra le kell mondania a saját igényeiről a baba kedvéért, és sajnos nagyon sokan évekre a gyerek és a család szolgálatában ragadnak. Erejükön felül dolgoznak, ellátják a gyereket, a háztartást, gályáznak a munkahelyükön összeszorított foggal még akkor is, ha beleszakadnak. Erősnek mutatják magukat, és nem kérnek segítséget. Vagy ha mégis, akkor az sehogy se jó nekik.
Tetézi a problémákat, hogy a mártír anyák a gyerekük köré építik fel az életüket, az ő kedvéért mondanak le szinte mindenről. Cserébe viszont „csak” annyit várnak el, hogy a gyerek legyen hálás, és mindenben azt tegye, amit ők kérnek. Ha a hálátlan kölyök jobban érzi magát a barátaival, akkor a mártír anya összeomlik, mert úgy érzi, hogy rá már nincs is szükség.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a gyerekével érzelmi függőséget alakít ki, mert tudattalanul tőle várja mindazt a közelséget, biztonságot, megbecsülést, amit a párkapcsolatában vagy a munkahelyén nem kap meg.
A mártír anya igyekszik mindenkiben lelkiismeret-furdalást kelteni. Szemrehányóan hallgat, sértetten elvonul, duzzog, látványosan sír. A gyereke leválási, elszakadási kísérleteit hálátlanságként éli meg, látványosan szenved tőle, rendszerint testi tüneteket produkál.
Miért teszi mindezt?
A mártír anya a gyerekétől kapott szeretettel akarja bepótolni mindazt, amit a saját szüleitől nem kapott meg: közelséget, biztonságot, elfogadást, megbecsülést.
Az a hiedelme, hogy a gyerekének élete végéig hálásnak kell lennie azért, mert ő annyi mindenről lemondott a kedvéért. Sőt, a hála azt is jelenti számára, hogy a gyerekének felnőttként is úgy kell élnie, ahogy azt ő kigondolta számára.
A mártír anya folyamatos odafigyelést vár el a családja összes tagjától. A figyelmet szenvedő arccal, néma, csendes elfordulással vagy éppen hangos edénycsörömpöléssel próbálja kivívni, ugyanakkor ezzel egyidejűleg azt is kommunikálja, hogy rá senki nem figyel, és neki senki nem segít. A segítségkérésbe, figyelem-keresésbe többnyire agresszió is vegyül.
Lelkifurdalást ébreszt
Sajnos a mártír anya nem csak a saját életét, hanem a családjáét is megkeseríti. A lelkifurdalás mázsás szikláit helyezi családtagjai vállára.
Mivel ellentétes elvárásokat támaszt a többiekkel szemben, ők nem tudják, mit is csináljanak. Egyrészt bántják őket a szemrehányó szavak, gesztusok, igyekeznek a maguk módján segíteni, mire kiderül, hogy amit tesznek az nem jó. Egy idő után megértik, hogy bármit is csinálnak, képtelenek megfelelni.
A mártír anya gyerekének mindig erős bűntudata van. Féltik anyjukat, szoronganak miatta, de ezzel a félelemmel még véletlenül sem akarják az amúgy is túlterhelt anyjuk helyzetét tovább nehezíteni. A mártír anya gyereke soha nem meri igazán elengedni magát, nem meri élvezni az elfoglaltságait, a hobbiját, a barátai társaságát. Hogyan is tehetné ezt, hiszen tudja, hogy amíg ő bulizik, az anyja otthon szenved.
Ezek a gyerekek megtanulják elfojtani a saját igényeiket, mert folyamatosan azt figyelik, nem bántják-e meg vele az anyjukat. Kamaszkorban kifejezetten nehezen válnak le az anyjukról, ha ugyan egyáltalán sikerül nekik.
Kilépés a mártír szerepből
Már az nagy dolog, ha egy mártír anya egyáltalán felismeri, hogy belecsúszott ebbe a szerepbe. Sajnos az a gyakoribb inkább, hogy azt mondják: „de hát én tényleg feláldoztam magamat a gyerekeimért”. „Nekem tényleg soha senki nem segít.” Ha mégis felismered magadon a mártírság jegyeit, nagyot léptél előre az önismeretben.
Fontos, hogy tudatosítsd magadban: amikor lemondasz valamiről a gyereked kedvéért, az nem az ő hibája, nem miatta hozol áldozatot, hanem te magad döntöttél így, és általában lehetőséged van másként is dönteni.
Tanulj meg nemet mondani a családod, környezeted kéréseire! Lehet, hogy eleinte meglepődnek, sőt ki is fognak akadni, hogy nem leszel továbbra is az ingyen cselédjük, de állj a sarkadra!
Figyeld meg, hogy miért nehéz nemet mondanod! Félsz attól, hogy csalódnak benned? Vagy inkább attól, hogy nem fognak szeretni, ha nemet mondasz? A nemet mondás megtanulása nem két pillanat, készülj fel rá, hogy akár hónapokig is eltarthat, esetleg még segítő szakemberhez is fordulhatsz, ha végképp elakadsz.
Figyelj egy kicsit befelé! Mi az, ami irigységet vált ki belőled? Ha pihenő, fecserésző anyukákat látsz? Vagy olyan férjet, aki besegít a háztartásban? Az irigykedés mindig az elfojtott vágyainkról árulkodik, és jó jelzője annak, hogy mik is a legmélyebb szükségleteink. Eredj a nyomába, és próbáld elérni mindazt, amire vágysz. Keress hobbit, társaságot, javítsd a párkapcsolatodat! Óriási terhet veszel le a gyereked válláról, ha nem tőle vársz mindent.
Figyelj egy kicsit arra is, hogy miről szólnak a beszélgetéseid! Panaszkodsz, dühöngsz, sopánkodsz? Próbáld leállítani, és másféle módon keress figyelmet! Például érdeklődj mások iránt, hallgasd meg őket!
Sajnos ezeket a lépéseket nem hagyhatod ki, ha meg akarsz szabadulni a mártíromságtól. Ha nem akarod, hogy a gyereked bűntudattal, szorongással teli életet éljen, akkor elkezdesz dolgozni magadon. És persze az sem egy utolsó szempont, hogy megpróbálhatsz kialakítani egy olyan életet, amely nem a szenvedésről, hanem az örömről és a boldogságról szól. Hidd el, hogy ez nem lehetetlen!
Párkapcsolati coach, válási és kamasz mediátor, mentálhigiénés szakember
Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/622-67-99
E-mail: valijanosi@gmail.com
Honlap: https://mukodoparkapcsolat.hu/
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: