SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Veszekedj okosan! - Az indulatkezelés művészete a párkapcsolatban

E. Tóbiás Sára [cikkei] - 2015-10-22
Az indulatkezelés megfelelő technikáinak elsajátítása nemcsak saját dühkitöréseink kordában tartásában segít. Megtanulhatunk hatékonyan kommunikálni kapcsolatainkban, így partnerünk is befogadóvá válik jogos, ám rosszul megfogalmazott, vagy korábban kimondatlan igényeinkre.

„Minden apróságon felhúzom magam, pillanatok alatt elveszítem a fejem. Ilyenkor magamból kikelve kiabálok, a párom szó szerint fél tőlem ilyenkor. Igazából nincs rá különösebb okom, hogy bántsam őt, de egyszerűen képtelen vagyok elviselni, amikor nem érti, amit mondani akarok. Néha az az érzésem, hogy nem is akarja megérteni. Azt várja, hogy neki adjak igazat mindenben, és állandóan a fejemhez vágja, hogy én nem tudok uralkodni magamon. Erre különösen érzékeny vagyok, és azonnal támadni kezdek.” Sokszor hallani az egyéni, illetve párterápiás, sőt csoportos tréningek alkalmával is hasonló önvallomásokat. A dühkitörések gyakran válnak fojtogatóvá az otthoni veszekedések alkalmával, mintha nem lenne kiút az ismétlődő veszekedések ördögi köréből.
 

Mi jelenthet megoldást ezekben a helyzetekben?

Legjobb elkerülni, amikor a szenvedő fél már nemcsak fenyegetőzik a szakítással, hanem lépésre szántja el magát. Az első és legfontosabb, hogy a dühkitörések kezelésében legyen változás, ha ez megtörténik, akkor a másik fél is belátóbb tud lenni azzal kapcsolatban, amiben neki szükséges változni. A dühös kirohanásokért igenis felelősek vagyunk, de az ok, ami kiváltja, és amiben gyakran a párunk is hibás, szintén figyelmet érdemel. Gyakran történik, hogy a hevesség, szélsőséges esetben a tettlegesség felháborítja a szenvedő partnert. Ilyenkor nehezen várhatjuk el, hogy belátó legyen azzal kapcsolatban, amit adott esetben jogosan, ám vállalhatatlan módon kérünk számon tőle.

Az indulatkezelési technikák már néhány alkalom után működni kezdenek, a partner ilyenkor látja az erőfeszítéseket és azt is, hogy a másik igenis dolgozik a kapcsolatért. Ha ez megtörténik, ő is könnyebben fogadja a jogos kritikát, ami az oldottabb beszélgetések alkalmával már nem hangzik bántóan, így könnyebb elfogadni a másik igazságát is.

A csoportos tréningen látványos felszabadultság érzést szokott jelenteni, amikor a párok meghallgatják egymás problémáit, és magukra ismernek. Az indulatkezelésben fontos odafigyelni arra, hogy a partnerek kölcsönösen jelezni tudják egymásnak, hogy időt kérnek, mielőtt az indulatok túlzottan elragadnák őket, és fölösleges veszekedésbe torkollana a konfliktus. Ilyenkor fontos, hogy erre kölcsönösen odafigyeljen mindkét fél, engedjük kilépni párunkat a helyzetből! Amikor a temperamentumos fél visszavonulót fúj, és tudatossá válik abban, hogyan oldja fel a romboló hatású dühös érzéseket, el tud töprengeni a megoldásokon is. Később könnyebben ki tudja mondani, mi esett rosszul, hol hibázott, és lehetőség nyílik építő módon megbeszélni a történteket.

Ezeket a tisztázó beszélgetéseket a párterápiás konzultációk nagymértékben segítik, néhány alkalom is elegendő lehet, hogy a kommunikáció megváltozzon és építkezés induljon el a kapcsolatban. Megfogalmazódnak az igények, és a szükségletek, amire mindkét fél befogadóvá válik, a rossz szokások változni kezdenek, kialakulnak a jól működő megoldások. Semmi másra nincs szükség, mint tudatosságra, elfogadásra, kölcsönös figyelemre, és a megfelelő kommunikáció kialakítására.

Fotó: smarnad/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A férjem könyörgött egy fiúgyermekért, majd azt akarta, hogy adjam fel a karrierem

Amikor a férjem megkért, hogy vállaljunk gyermeket, azt ígérte, hogy ő marad otthon vele, mivel tudta, milyen keményen dolgoztam az ügyvédi karrieremért. De amikor a baba megszületett, teljesen megváltozott a hozzáállása, és rá akart venni, hogy adjam fel mindazt, amit felépítettem.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja