SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan alakítsunk ki jó szokásokat?

Családinet [cikkei] - 2015-02-02
Ahhoz, hogy rendszeresen jó és hasznos dolgokat tegyünk bizony kemény erőfeszítés szükséges. Van azonban néhány tanácsunk, ami segíthet ebben.
Hogyan alakítsunk ki jó szokásokat?

Kérdés: Miért nem aggódnak az apácák a divat miatt?
Válasz: Mert van egy jó szokásuk: mindig tudják, mit vegyenek fel…

A szokások bizonyos értelemben megkönnyítik az életünket, hiszen nem kell felesleges energiákat fektetnünk számos dolog kitalálására. Mentálisan igen fárasztó tevékenység örökösen azon agyalni, mit tegyünk, hogyan, és új helyzetekben hogyan viselkedjünk. Ha egy hétre vetítve mondjuk, legalább 2-3 alkalommal hosszasan kell ilyen problémákon gondolkodni, az már jelentős mennyiségű elvesztegetett idő és energia.

Ez az a pont, ahol felmerül a szokások – a jó szokások kiépítésének igénye és lehetősége. Két egyszerű példa: a reggeli újságolvasás, vagy az autónkban uralkodó zűrzavar megszüntetése. Ha nincs ilyen szokásunk, akkor bizony érdemes elgondolkodni rajta…

Napi "menetrendünk" általában háromféle tevékenységből áll össze:
1. találkozók
2. teendők
3. szokások

A találkozó elkötelezettséget jelent egy másik emberrel (szerelmünk, barátunk, üzleti partnerünk, szüleink, beteglátogatás stb.).

A teendők listája végtelen: ez tulajdonképpen egy "kívánságlista" arról, mi mindent kellene elintéznünk, van, akinél az egész konyha stickerekkel felragasztva áll, úristen… ezer dolog, és még mindig nem értem a végére…

A szokások képezik a harmadik döntő csoportot. A fogmosás, a reggeli indulás körüli szertartások, vagy az, hogyan készítjük el ebédünket a munkahelyen, hogyan viselkedünk ismerőseinkkel, kollégáinkkal, ezek általában rögzülnek, automatikussá válnak.

Lássuk, hogyan is építhető ki egy (jó) szokás! Milyen tényezőket kell egymásra építenünk?

1. Alakítsd ki a stratégiát 2. erre épül a szabály, és 3. ebből lesz a szokás maga.

Lássunk egy konkrét példát!

Valaki állandóan keresgéli a kulcsait, mert folyton elhagyogatja. Mi lehet itt a helyes stratégia? "Ha belépek a házba, akkor leteszem a kulcsaimat az ajtó melletti polcra." Hogyan épül ki ebből a szabály? A naptárunkba be kell írni egy emlékeztetőt (kulcsokat hazaérkezés után az ajtó melletti polcra!). Ránézünk, és ha nem így történt előzőleg – akkor bizony korrigálunk. Felmegyünk az emeletre, lehozzuk a kulcsokat, és helyére tesszük. Akár 4-5 alkalommal is, hogy ez rutinná váljon. Ez fárasztónak tűnhet, de ha már új szokássá rögzült, megoldódik egy probléma, és nyugodtan túlléphetünk rajta.
A második lépés a szabályok kiépítése. Az előző esetben ez így zajlik: "Ha beléptem az ajtón, a kulcsokat egyenest a polcra teszem."
Harmadik lépésként már csak az ellenőrzés marad: a nap végén meg kell nézni, ellenőrizni, hogy valóban végrehajtottuk-e, amit akartunk az új szokással kapcsolatosan. Ha jó volt az első lépés, a stratégia, akkor a szokás gyorsan kialakítható. Ha viszont úgy találjuk, hogy nehezen épül ki az új szokás, érdemes visszalépni, és egy új stratégiát kialakítani…

Próbáljuk ki magunkat!

Lássuk ezeket a ha – akkor gyakorlatokat!

Pl.: "Ha elhagyom az irodát, akkor egyenesen az edzőterembe megyek." "Ha salátát rendelek, akkor mindig dresszinget is kérek hozzá." "Ha a főnököm nyersen és durván utasít valamire, akkor visszaszólás helyett tízig számolok, és nem mondok semmit…"

Vágjunk neki! Ha valahol útközben elakadnánk, néhány kreatív barát segíthet a továbblépésben. Bízzunk benne, hogy stratégiánk helyes, ez vezet el a szabály kiépítéséhez. Használjuk a naptárunkat is az önellenőrzésre.

Stratégia – szabály – szokás. Tessék hozzálátni, gyakorolni. Mindehhez sok sikert…

Forrás: http://www.psychologytoday.com/blog/intrinsic-motivation-and-magical-unicorns/201412/how-develop-good-habit
http://www.egeszsegkalauz.hu/lelki-egeszseg/hogyan-alakitsunk-ki-jo-szokasokat-113975.html

Fotó: Pezibear/Pixabay.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja