SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Váljunk, vagy menjünk inkább nyaralni?

S. Tóth Márta [cikkei] - 2011-09-16
Lehet hogy közhelynek tűnik, de tényleg néha el kell távolodni a problémáktól, az otthontól és a megszokott mókuskeréktől, hogy az egész összképet jobban láthassuk, átértékelhessük életünk kereszteződési pontjait.

Ezt fogadta meg Mária és István is. Először válni szerettek volna. Nem tudták eldönteni coach-ot, vagy mediátort keressenek fel, de egyet biztosan tudtak, nem akarják a problémákat a nyilvánosság előtt megoldani.  

Mária elhidegült, tizenegy év házasság után beállt a rutin, a mély csend és az eltávolodás. Nem látott kiutat, reményt, csak az ujrakezdésben, valahol máshol, valaki mással.  Hiányzott az életéből az az érzés, amely felébreszti a gyomorban a gombócokat  és az egész testet kellemes bizsergés járja át. Kellett a várakozás és az ismeretlen izgalma.

István nem értette az egészet. Számára minden úgy tűnt, hogy rendben van, csak a munka sok, a fáradtság kéri a jogait. Nem fogta fel, hogy valami  elszakadt, nagyon nagy lett a távolság... Meglepődött Mária kérésén, váljanak békésen...

Meghallgatva mindegyiküket külön-külön, a coach végig azt érzi, nincs itt minden remény elveszve, ezen dolgozni lehet és kell. De hát a coach nem ad tanácsot soha semmilyen körülmények között, nem vájkál a múltban és persze, nem ítélkezik. Azonban kérdez,  ezzel próbál irányt mutatni, segít felszínre hozni kompetenciákat és a jövőkép épitésében másodhegedűs. Nem könnyű, de nem is nehéz. Ez is egy szakma.

Mária, a coaching gyakorlathoz használt fabábuval megmutatja mennyire boldog szeretne lenni. Mennyire szüksége van figyelemre, szeretetre és a régen elfelejtett gesztusok újjáélesztésére. De nem épít közös jövőképet a férjével, általánosságokról beszél. Tudja mi hiányzik, tudja mennyire szükséges ez, de nem tudja, István képes-e még megadni mindezt. Már nem épít reményvárat.

István nyitott, nem akar válni, szereti Máriát, nem tudja elképzelni az életet nélküle. Nem akar lemondani róla, amúgy meg boldog apának érzi magát.

Úgy fest, a coachból hamarosan mediátor lesz. A válás gondalata Máriánál makacs, és már a vagyonmegosztásról esik szó.

Feladat Máriának: írja le hogyan képzeli el az első hat hónapját István nélkül. Irja le, hogyan kerül sor a vagyonelosztásra, ki mit visz és ki mivel marad. Azt is le kell írnia, miből fog élni, hogyan tartja el majd a gyerekeket, hogyan látja el az otthoni teendőit és hogyan tud egyensúlyt teremteni a munkahely és a magánélet között. Egy második szcenárió az lenne, hogy ha az egyik gyermeke megbetegedik, mik lesznek a teendők és hogyan oldja meg ezeket. Figyelembe kell vennie, hogy István lehet, hogy hamarosan egy másik párkapcsolatban él, esetleg mér nem is lakik ugyanabban a városban. Két hetet kap a két szcenárió elkészítéséhez.

A két hét eltelte után Mária telefonon jelezte, még nem végzett a feladattal, mert nagyon nehéz és halasztást kér, még egy hetet.


Eltelt a harmadik hét, Mária megjelent a coach irodájában és kétségek között kijelentette, nem tudja mitévő legyen, hiszen egyelőre még csak papíron, de több mint tízéves közös munkát, a házasságát, azt az alapot  kell szétosztania apró darabokra, amely most örömforrás a gyerekeknek és anyagi biztonság minden családtag számára. Tovább fenntartja azt a döntését is, hogy a válás a megoldás, így kér még egy hét gondolkodási időt.

István továbbra is elzárkózik a válás gondolata elől, de egyre nyitottabb a megoldásokat megtalálni, a kompetenciáit felszínre hozni Mária visszaszerzése érdekében.

Kértem Máriát, legközelebb már hozza magával a vagyonelosztásról szóló döntését, elkészítjük a már hivatalos jegyzőkönyvet és aztán megtörténhet az, amit annyira akar, a válás.

A coach már biztos mediátor ebben a helyzetben és nincs más hátra mint elfogadni a házaspár döntését.

Eltelt két hét, csak egy e-mail érkezett, Mária és István nem akarnak semmilyen jegyzőkönyvet, mert elutaztak külföldre. Új kezdetet akarnak, új alapokat akarnak együtt és az ehhez szükséges lelkierőt együtt fogják összegyűjteni. Az élet úgy szép, ha rombolás helyett építünk, írta Mária.

A válasz e-mailben pedig az, hogy egy lezáró beszélgetésre várja őket a coach.

Az élet átértékelten és sokkal pozitívabban megy tovább, nem? Egy válással biztos, hogy kevesebb van már.

S.Tóth Márta life-,business coach, mediátor

Fotó:
Nils Mehlhorn: Brown Eyed Girl 2
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja