SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Családon belüli erőszak

Hangya Gábor [cikkei] - 2011-09-23
A családon belüli erőszak fogalma alatt azokat az eseteket értjük, amikor az egyik családtag, házastárs, élettárs vagy ex-partner kísérletet tesz, vagy meg is valósít olyan magatartásokat, amelyekkel a másik fél (családtag, élettárs stb.) fölött hatalmat - testi, anyagi vagy jogi dominanciát - tud gyakorolni.

Magyarországon évente átlagosan száz nő és gyermek hal meg családon belül elkövetett erőszak következtében. Ez a szám az elmúlt évekhez képest nemhogy csökkenne, hanem egyre inkább növekszik. Nyilvánvalóvá vált, hogy nincsenek olyan törvények, amelyek hatékonyan megvédhetnék az ilyen helyzetben lévő nőket, gyerekeket, ritka esetben férfiakat. Törvények persze léteznek, de azok alkalmazásával komoly gondok vannak. Tapasztalataim szerint a különböző távoltartások is csak azt eredményezik, hogy még jobban eldurvul a helyzet. Ha egy bántalmazott nő feljelentést tesz a férje ellen a rendőrségen, akkor hónapok, rosszabb esetben évek telnek el, mire elmarasztaló ítélet születik. Ezalatt az idő alatt általában ugyanúgy együtt kell élniük a férjükkel, és nagyon sokszor ilyenkor szokott még jobban eldurvulni a helyzet, mindennapossá válik a tettlegesség és ebből az ördögi körből nagyon nehéz kiszabadulni.

Az ilyen esetek még mindig tabunak számítanak. A szomszédok hallgatnak, mondván "ez nem a mi dolgunk", a nők nem mernek vagy nem tudnak kiszabadulni a kapcsolatból, mert nagy az anyagi vagy érzelmi függés, és az egésznek a gyerekek isszák meg a levét. 

Mit tegyünk ha szomszédunk, ismerősünk, rokonunk családjában mindennapossá vált a családon belüli erőszak?

Én azt javasolnám, hogy minden esetben hívjuk ki a rendőrséget, akármennyire is kényelmetlen. Hetente egy nő meghal ilyen jellegű erőszak következtében, így lehet, hogy éppen egy ilyen esetet tudunk megelőzni, és adott esetben a rendőrség állandó jelenléte egy idő után jobb belátásra bírhatja az erőszak elkövetőjét. Amit semmi féle képpen ne tegyünk: ne tegyünk úgy mintha süketek és vakok lennénk, a családon belüli erőszak NEM MAGÁNÜGY!

Segíthet-e valamilyen módon egy magánnyomozó?

Igen. A szomszédok, ismerősök kikérdezésével információkat, bizonyítékokat gyűjthet, segítheti meggyőzni a tanúkat hogy aktívan részt vegyenek a büntető ügyben, egy-egy bántalmazásnál - ha személyesen a helyszínen van -, szándékosan törekedhet arra, hogy maga is tanúvá váljon, továbbá tanácsokat, instrukciókat adhat a sértett(ek)nek.

Hova fordulhatok, ha családon belüli erőszak áldozatává váltam?

Először is mindenképpen tegyünk feljelentést a rendőrségen, mert kell, hogy legyen hivatalos nyoma az esetnek. 

Magyarországon a legnagyobb, bántalmazott nőket és gyerekeket segítő alapítvány a NANE (Nők a Nőkért együtt az Erőszak ellen Egyesület): 06-80-505-101 (este 6 és 10 között). Javaslom, hogy velük vegyék fel a kapcsolatot!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja