SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Irányított szabadidő, avagy a párom irányítja az életem

Kovács Ildikó [cikkei] - 2010-09-01
Erről a jelenségről már sokat hallottunk, előfordult már több ismerősünkkel, de vajon észrevesszük-e, ha mi kerülünk hasonló helyzetbe?
Mikor válhat a szabadidőnk a párunk által irányítottá?

Íme, néhány példa:

  • ha munka után egy perc szabadidőnk sem lehet,
  • ha nem sétálgathatunk kirakatokat nézegetve,
  • ha nem ülhetünk be egy sörre a haverokkal,
  • ha nem járhatunk el heti rendszerességgel edzésre.
Sokszor évek telnek el, mire rádöbbenünk, hogy a családi béke kedvéért mi mindenről mondtunk le az utóbbi időben.
Nézzük, hogyan alakul ki egy kapcsolatban az „irányított” szabadidő.
A párválasztás és egymás megismerése, hasonlít egy felvételi interjú sorozathoz. A kapcsolat elején komoly hangsúlyt fektetünk a megfelelő társ kiválasztására, majd az első egy-két évben egymás megismerésére. Ahogy telnek az évek egyre kevesebb kérdést teszünk fel egymásnak, úgy gondoljuk már kiismertük párunkat. Egyre több elvárást támasztunk, megpróbáljuk saját igényeinknek megfelelően alakítani társunkat. Ebben az időszakban kerülnek felszínre a munkához, a család elvárásaihoz, a szabadidőhöz való hozzáállásunk, ilyenkor kezdődik meg a párkapcsolat finomhangolása. Ebben az egymásra hangolódásban minkét félnek részt kell vennie, ha csak az egyik fél alkalmazkodik, bizony számolnia kell azzal, hogy párja átveszi az irányítást. Feltételeket szab, feladatokat ad, számon kér és irányít. Ne lepődjünk meg, ha életünk kényszer pályára kerül, ha olyan dolgokat teszünk, melyek nem a saját döntéseink eredménye. Nehéz ugyanis meghúzni a határokat, nehéz nemet mondani az imádott kedvesnek. Mégis néha érdemes a sarkunkra állni és „kiharcolni” egy kis szabadidőt.
Miért fontos, hogy önálló szabadidővel is rendelkezzünk?
A munka, a tanulás és a környezetünk (család, barátok) által támasztott feladatok elvégzése után, időt kell szakítanunk saját magunkra is. Meg kell találnunk azokat a tevékenységeket, melyek kikapcsolnak, feltöltenek bennünket. A szabadidőnket mi alakítjuk, mi töltjük meg tartalommal, fontos, hogy olyan tevékenységet találjunk, melyek fizikálisan és mentálisan is feltöltik szervezetünket. Az energia, ami egy ilyen tevékenység után átjár bennünket, befolyásolja munkahelyi teljesítőképességünket, párkapcsolatunk minőségét, viselkedésünket. Kiegyensúlyozottak, nyugodtak, boldogok lehetünk, ha megtaláljuk az egyensúlyt munka, család és szabadidő között.
Azok a párok, akik belátják az önálló szabadidős tevékenységek szükségességét, harmonikus, hosszú párkapcsolatnak lehetnek részesei.
Kovács Ildikó, magánéleti coach a fenti problémakörrel kapcsolatban több coaching folyamatot kísért végig az utóbbi években. Tapasztalatai alapján, ha az érintett felek megértik, hogy a szabadidő önálló eltöltése építő jelleggel hat a kapcsolatukra, megszűnnek a féltékenységből, birtoklásból adódó attitűdök. A felek önállóan kezdenek el dolgozni saját életcéljaikon, tanulással, sportolással, önfejlesztéssel töltik szabadidejüket, ezáltal minőségi változás következik be életükben, párkapcsolatukban.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja