SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A munkanélküliségről

Kókai Kata [cikkei] - 2006-07-24
A munkanélküliség szinte az egész világon problémát jelent. Hazánkban pedig az átlagosnál is többen maradnak munka nélkül.

Hazánkban hosszú évek óta jelent problémát a munkanélküliség. Az utóbbi egy-két évtizedben teljesen megváltozott a munkaerőpiac, magasabbak lettek az elvárások, s főként a versenyszférában dolgozók életét nehezítik meg a farkastörvények, melyek nem kedveznek a családi életnek. Korábban bárki nyugodtan vállalhatott gyermeket annak tudatában, hogy munkahelyén a GYESt követően is tárt karokkal fogadják, s ha úgy látja jónak, egészen az első nyugdíjig ugyanott dolgozhat.

Nem kifizetődő a munkahelyi ragaszkodás

Szüleinktől, nagyszüleinktől gyakran hallhatjuk, korábban mennyivel könnyebb volt az élet. A középkorúak közül sokan még mindig ragaszkodnak régi munkahelyükhöz, hiszen korábban természetes volt a fejlődési lehetőség, a fizetésemelés, a biztos munkahelyi háttér. Ma már azonban nem alapozhatjuk jövőnket egyetlen munkahelyre, hiszen az elvárások egyre nőnek, s egyre nehezebb új munkahelyet szerezni, vagy megtartani a régit.

Napjainkban a munkavállalók többsége nem egyszer vált munkahelyet. Ez nem a munkavállalók természetét, inkább a munkahelyek minőségét, változását mutatja meg. A számtalan törvényváltoztatás, a kisvállalatok ellehetetlenítése miatt egyre több munkáltató kénytelen megválni alkalmazottjától, vagy ha képes másokat foglalkoztatni, akkor sem tud fizetésemelést, biztos megélhetést garantálni. Az alkalmazottak pedig igyekeznek jobban fizető munkahelyet találni, hogy az állandó áremelések mellett is biztosítsák megélhetésüket.

Statisztikák, adatok

A Központi Statisztikai Hivatal felmérései alapján 2006 február-április közötti időszakban mintegy 7,5-7,7 százalékos volt a munkanélküliségi ráta. Előző év ezen időszakában mintegy 18 ezerrel kevesebb munkanélküli volt hazánkban. A munkanélküliek mintegy fele(!) egy éve, vagy annál régebben keresett állást.

Bár több a munkanélküli férfi, mint nő, a nők körében az utóbbi néhány évben megnövekedett a munkanélküliség aránya. Ennek oka sokszor a gyermekvállalási szándék, a fiatalabb nőket kevésbé alkalmazzák, mivel előbb-utóbb gyermeket szeretnének, a negyven év feletti nők pedig még nehezebben találnak állást. A képzettség is fontos szereppel bír a munkanélküliek körében. Az alacsonyabb képzettséggel rendelkezők körében nagyobb a munkanélküliség aránya.

Életkorfüggő a munkanélküliség

A munkanélküliek életkorát tekintve nagy különbségek figyelhetők meg a néhány évvel korábbi adatokhoz képest. Mivel napjainkban hosszabb ideig tartanak a tanulmányok, s a nyugdíj korhatár is emelkedett, a fiatal korú munkanélküliek aránya csökkent, az idősebben körében azonban többek váltak munkanélkülivé. Főként az idősebb korosztály talál nehezen munkát, mely a képzettség hiányának köszönhető.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja