SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kismamák is vállalkozhatnak?

Családinet [cikkei] - 2009-01-17
A legtöbb család anyagilag megérzi, amikor egy - vagy több - tüneményes "fővel" gyarapodik a létszám, hiszen a babának babakelengyét vásárolni, a babaszobát berendezni anyagi szempontból sem kis feladat. Arról nem is beszélve, hogy az eddigi kettő helyett átmenetileg egy kereső lesz a családban.

Ilyenkor sok kismamának forog a gondolata akörül, hogyan tudna a gyermeknevelési ellátásoknál nagyobb mértékben hozzájárulni a családi költségvetéshez. Ilyenkor felmerülhet a vállalkozás, a társaságalapítás gondolata is. Esetenként a kismama a baba születése előtt már meglévő vállalkozását szeretné folytatni.

A különböző ellátásokban részesülő kismamáknak eltérő lehetőségeik vannak. Vegyük most sorra ezeket.

Terhességi-gyermekágyi segély (tgyás), valamint gyermekgondozási díj (gyed) mellett díjazás ellenében munkát végezni nem lehet, kivéve gyed alatt a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást.
Ha egyéni vállalkozó vagy, és nincsen alkalmazottad, ez alatt az időszak alatt bevételed nem lehet, ha viszont van alkalmazott, akkor a vállalkozás tovább folytatható, természetesen a gyeden lévő vállalkozónak vállalkozói jövedelemkivétje nem lehet. A társasági (kft-beli, bt-beli) tagsági jogviszonyokkal kapcsolatban pedig a következőket kell szem előtt tartani: a gyeden, tgyáson lévő kismama nyugodtan lehet egy társaság tagja, ha személyes közreműködésre nincsen kötelezve (ezt alapításkor a társasági szerződésben kötik ki). Nem minősül személyes közreműködésnek az üzletvezetés és a képviselet ellátása.

Gyermekgondozási segélyen (gyes) lévő kismamák a baba egy éves koráig nem folytathatnak keresőtevékenységet. A kicsi egy éves kora után viszont időkorlátozás nélkül, bármilyen jogviszonyban dolgozhatnak. Tehát ekkor visszamehetnek dolgozni, vagy egyéni vállalkozásban, társaságban is közreműködhetnek úgy, hogy amellett még a gyermek 3 éves koráig a gyest is folyósítja nekik az állam. A gyesen lévő vállalkozó kismamának - ha személyesen is közreműködik a vállalkozásában - azonban a minimálbér után meg kell fizetnie a TB járulékokat! A pontos járulékösszegek itt találhatók.

(Gyesen lévő nagyszülő esetén más a helyzet. Ilyenkor a nagyi keresőtevékenységet csak a gyermek 3 éves kora után végezhet, és akkor is csak napi max. 4 órában. Azonban ha a munkavégzés otthon történik, akkor időkorlátozás nélkül)

Ha az anyuka gyermeknevelési támogatásban (gyet) részesül, a gyesen lévő nagymamikhoz hasonlóan napi legfeljebb 4 órában folytathatnak keresőtevékenységet, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.

 www.onlineadozas.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja