SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rendrakási gyorstrükkök (nem csak) anyukáknak

Pálné Zavanyi Éva [cikkei] - 2020-01-30
Egy édesanya számára egy gyerekzsivajtól hangos házban a rend megteremtése és megtartása vágyálomnak tűnhet. Rendet tenni gyerek mellett: mintha csokit ennél fogmosás közben. Mégis van pár alapelv és trükk, amely segít enyhíteni a káoszon, a délutánra bejelentkező vendégeket pedig segít egy élhető közegben fogadnod.

Mire figyelj, hogy felszámold a káoszt? Íme néhány rendrakási gyorstrükk!


1. Legyen meg az alaprend a fejedben, mint egy igazodási pont

Mi számít elfogadható rendnek? A cipők az előszobában letéve, vagy azt is be a cipős szekrénybe? Beágyazol vagy sem, a konyhaasztal üresen marad vagy az üdítők, poharak rajta szoktak maradni? Legyen egy megvalósítható kép a fejedben arról, hogy mi az, ami már rendnek számít.


2. Tartsd tisztán, üresen a nagy felületeket!

A szem általában a nagy felületeket látja meg először, ide irányul a figyelem: az egyszínű szőnyegen 2 db játék eldobva már „rendetlenség” érzetet kelt, miközben 10 mp felszedni őket és bedobni egy játékkosárba. A hálószobai ágy bevetése szintén rendezett összhatást kelt. Az ágyazás után legjobb, ha ide nem kerül vagy nem marad itt semmi: ha átöltözöl, mert pl. takarítasz, de majd visszaveszed utána az előző ruhád, akkor azt ne dobd ide, inkább a székre tedd, vagy szobainasra, és máris rendezett marad a szoba. Dohányzó asztal, konyhaasztal szintén jó, ha szabadon marad, illetve 1-1 megszokott dolog van rajta: például egy dekoráció, vagy a konyhaasztalon a frissítők, gyümölcskosár. Ha egyszerre több pár cipőt használ a család minden tagja, az épp nem aktuálisakat érdemes visszatenni a cipős szekrénybe: sokkal rendezettebbnek fog hatni (még akkor is, ha csak gyorsan bedobálod).


3. A zárt helyeknek jótékony hatása van

Míg a nyitott, nagy felületek szabadon hagyása rendezettséget sugall, a zárt helyek jól segítik a holmik elnyelését. Legjobb persze, ha mindennek megvan a helye és rögtön oda pakolsz, de érdemes szabadon hagyni egy szekrényben egy polcot vagy fiókot, esetleg egy nagyobb zárt kosarat, amiben alapjáraton semmit sem pakolsz. Ha SOS kell rendet raknod, a nagy felületek „kallódó” holmijait ide helyezheted, aztán amint tudod, innen majd szortírozod a dolgokat a saját helyükre. Ezzel pár perc alatt rendet rakhatsz. Viszont csak 2 esetben működik: ha előzetesen fel volt állítva az alaprend, és ha mihamarabb helyükre teszed a dolgokat (különben csak egy lomtárat fogsz üzemeltetni ilyen módon).


4. Kosarak és dobozok: ápol és eltakar

Alapjáraton is alkalmazhatsz dobozokat és kosarakat a tárolásra: nálam például úgy néz ki az íróasztalom rendezett alaphelyzete, hogy a laptopomon kívül néhány füzet és könyv található meg rajta, illetve egy dekoratív zárt kosár, amelybe az apróságokat tárolom. Ha nincs időm, akkor csak bedobálok ide mindent, ami zavarja a rendezettséget, időként pedig ebben is selejtezek, rendet rakok. A nappaliban a dohányzó asztal alsó részében van egy kosár, amelybe azokat a játékokat szoktam bedobálni, amelyek épp a kanapén vagy azalatt maradtak. Pár naponta ürítem, helyre teszem.


5. A kevesebb néha több

Nem annyira „gyorstrükk”, inkább alapelv: ha kevesebb dísztárgy és egyéb mindenféle van alapból a háztartásban, vagy legalábbis jól látható helyen, annál rendezettebbnek fog tűnni a lakás: még ha kallódik is egy-két mindenféle, az összkép nem lesz annyira zavaros, mintha még a dísztárgyak is növelnék a vizuális ingereket.

Forrás: Anyu Tervez
Kép: kirkandmimi / pixabay

Anyu tervez

Kapcsolódó cikkeink:

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja