SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hagymatea, vagy torta?

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-10-09
Ki ne emlékezne a nagymama hagymateájára, amit meg kellett inni, ha nagyon megfáztunk a hideg őszi időben? Nem kell megijedni, most nem az a recept következik, hanem néhány hagymás étel, saláta, szósz és még torta is!
Hagymatea, vagy torta?

 

A hagyma a honfoglalástól kezdve ismert, széles körben elterjedt. Nagyon sok fajtája van, de a nálunk és az egész világon is híres "makói" vöröshagyma, kellemes aromája és kevésbé csípős íze miatt kedvelt. Ennek a hatóanyagnak baktériumölő hatása van, ezért meghűléses időben a fertőzések megelőzésére is használják. 150 növény közül a fokhagyma és a vöröshagyma bizonyult a leghatásosabb baktériumölőnek. 


Bolognai töltött hagyma

Hozzávalók:

40 dkg darált hús,
8 db nagyobb vöröshagyma,

A szószhoz:

1 gerezd fokhagyma,
1 db közepes sárgarépa,
1 db kisebb zeller,
2 ek olívaolaj,
1 doboz paradicsomkonzerv,
2 dl vörösbor vagy húsleves,
1 evők. oregano, 1 evők. bazsalikom,
1 evők. petrezselyem, 
só és őrölt bors

A hagymák tetejét levágjuk, a belsejüket kivájjuk és finomra vágjuk. A fokhagymát szintén megpucoljuk és apróra vágjuk.
A forró olajon először a hagymát, majd a fokhagymát dinszteljük meg, majd tegyük bele a lereszelt sárgarépát és zellert. Pár perc múlva adjuk hozzá a darált húst, addig  pirítsuk, amíg kifehéredik.
Ezután öntsük bele a paradicsomkonzervet, vörösbort vagy húslevest. Adjuk hozzá az oreganót, sót és borsot. Lefedve kb. fél órát főzzük közepes tűzön, kevergetve, hogy  oda ne égjen.
A kivájt hagymákat helyezzük kiolajozott tepsibe, töltsük bele a bolognai szószos darált húst és tegyük rá a korábban levágott kalapokat. Alufóliával letakarjuk, és  előmelegített sütőben addig sütjük, amíg egy hústűvel könnyen bele tudunk szúrni a hagymák oldalába.


Párolt csirkemell hagymamártással

Hozzávalók:

4 db filézett csirkemell,
2 fej vöröshagyma,
2 gerezd fokhagyma,
2 dl száraz vörösbor,
1 dl étolaj, húsleves,
1 evőkanál kukoricakeményítő,
őrölt fehérbors

A megtisztított hagyma harmadát finomra vágjuk, a többi részt vékonyan felkarikázzuk.
A csirkemell oldalait a forró olajon megpirítjuk, rászórjuk a finomra vágott hagymát és tovább pirítjuk. Rászórjuk a kukoricakeményítőt, majd felöntjük annyi húslevessel  hogy ellepje, hozzáadjuk az őrölt borsot, áttört fokhagymát, és lassú tűzön pároljuk. A száraz vörösborral pótoljuk az elpárolgott folyadékot. Ha a hús már elég puha, hozzáadjuk a hagymakarikákat és készre pároljuk.


Hagymás krumplisaláta

Hozzávalók: 

5 db közepes vöröshagyma,
8-10 db közepes krumpli,
ecet,  5 evők. cukor,
fél liter víz, tárkony,
pirospaprika, őrölt fehér bors

A krumplit meghámozzuk, olyan puhára főzzük hogy tojásszeletelőn tudjuk szeletelni, de ne morzsálódjon.
A hagymát nagyon vékony szeletekre karikázzuk, majd váltakozó rétegben lefektetjük a hagymát és a szeletelt krumplit egy edényben, amit le tudunk zárni. A rétegek közé  szórhatunk egy kevés tárkonyt, pikánssá teszi.
Elkészítjük a salátalevet, a fél liter vízben elkeverjük a cukrot, ízlés szerinti ecetet adunk hozzá, jobb ha kicsit ecetesebb, mert a hagymát kiszívja. Ráöntjük a rétegesen lerakott hagymára és krumplira, hogy ellepje. A tetejét megszórjuk egy kis pirospaprikával és őrölt fehérborssal, egy napig hagyjuk állni a hűtőben. Másnap akár át is tehetjük tartármártásba, úgy még finomabb.

Hagymás-szalonnás torta

Hozzávalók:

4-5 fej lilahagyma,
50 dkg mirelit leveles tészta,
20 dkg füstölt húsos szalonna,
4 dl sűrű tejszín,
só, bors


A szalonnát apróra vágva megpirítjuk a szeletekre vágott hagymával. Felöntjük a tejszínnel, ízlés szerint sózzuk és  borsozzuk, majd 10 percig kis lángon főzzük.
Egy kerek tortaformába beletesszük a kiengedett és kinyújtott tésztát, ráöntjük a krémet, előmelegített sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük.
A tetejére szórhatunk szezámmagot, finom ízt ad neki.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja