SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mustár allergia

Családinet [cikkei] - 2014-01-07
A mustár évszázadok óta használt, közismert fűszernövény, Dél-Európában és Délnyugat-Ázsiában őshonos, Európában, Indiában és Amerikában termesztett egyéves kultúrnövény. A mustár a keresztesvirágúak családjába tartozik, Rómából eredeztethető növény.

A mustármag illóolajtartalmánál fogva elsősorban fűszer, azonban nagy fehérje- és olajtartalmánál fogva táplálkozási szempontból élelmiszer, élelmiszer adalékanyag, valamint takarmány is.

Az élelmiszerek jelöléséről szóló rendelet értelmében a mustár és abból készült termékek (pl. mustármagolaj) allergén jelölés kötelesek.
"Az orvostudomány allergiának nevezi a szervezetnek azt a tulajdonságát, hogy nem saját anyagra (allergénre) túlérzékennyé válhat, allergizálódhat és az anyag ismételt behatására jellegzetes allergiás tünetcsoporttal válaszol."

Manapság egyre több gyermeknél figyelhető meg a mustár allergia. Az allergia tünetei a következők lehetnek: kólika, ekcéma, urticaria, fejfájás, migrén, hiperaktivitás, álmatlanság, ágybavizelés, folytonos hasmenés, közép-fülgyulladás, orrfolyás.

A tünetek egyedül vagy csoportosan is jelentkezhetnek, érdemes ilyenkor orvoshoz fordulni, allergia tesztet végezni.

A mustár számtalan élelmiszerben előfordul ma már adalékanyagként is (felvágottakban pl. nagyon gyakori!), tehát vigyázni kell arra, hogy nem elég csak a mustárt kihagyni az életünkből. Olvasni kell folyamatosan az élelmiszereken található címkéket, hiszen ott kötelesek feltüntetni, hogy mit tartalmaz.

A jó hír, hogy a mustár allergia kinőhető.

Fotó: TheBusyBrain - Free Stock Photo.biz

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja