SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Összefüggés a szójafogyasztás és földimogyoró-túlérzékenység között

Családinet [cikkei] - 2014-02-02
A kérdéses tanulmány nem hozott új bizonyítékot arra nézve, hogy a szójafogyasztás földimogyoró-túlérzékenységhez vezetne. Noha, a Journal of Allergy and Clinical Immunology tudósai találtak összefüggést a szójatermék fogyasztása és a földimogyoró-túlérzékenység között, ezt a kapcsolatot arra vezették vissza, hogy azok a gyermekek, akiknek a családjában valaki tehéntejre allergiás vagy saját maga is tehéntejre túlérzékeny, az hajlamosabbak szójaterméket fogyasztani és amerikai mogyoróra túlérzékennyé válni. A vizsgálatot két éves korig folytatták.
Összefüggés a szójafogyasztás és földimogyoró-túlérzékenység között

Ennek a tanulmánynak határai is vannak. A kutatók nem tudták a földimogyoróra adott klinikai reakciókat megvizsgálni, mivel az amerikai mogyoró fogyasztását nem ajánlják 12 hónapos korig. A földimogyoró-túlérzékenység igazolására szolgáló bőrtesztet 6-12 és 24 hónapos korban végezték el. Azoknak a 12 hónapos gyermekeknek, akiknél a bőrteszt pozitívnak bizonyult földimogyoróra nézve, azoknak két éves korig nem ajánlották az amerikai mogyoró fogyasztását. Így a gyermekek többségé pozitív bőrpróbával nem fogyasztott amerikai mogyorót kétéves korig. Gyermekeknél, akiknél a tűszúrásos bőrpróba foltjának az átmérője 3 mm-nél kisebb volt, csekélyebb volt annak valószínűsége, hogy náluk földimogyoró-allergia alakul ki. A tanulmány további kompromisszuma, hogy olyan gyermekeket vizsgáltak, akiknek a kórtörténetében részben szülői vagy testvéri részről valamilyen allergia szerepelt.

Egy korábbi, átfogó, nagy létszámú tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy összefüggés van a szójatápszer/szójatej és az amerikai mogyoró allergia között. Ebben a tanulmányban nem figyeltek fel a tehéntej-allergia és a földimogyoró-allergia közötti összefüggésre.

A jelenlegi tanulmányban kapcsolatot találtak az allergiák más formájára, mint például a tojásallergia vagy ekcéma és a földimogyoró túlérzékenység között. Ezen állapotok megléte azokat a csecsemőket identifikálhatja, akiknek magas a rizikójuk a földimogyoró-allergiára, és ezen állapotok növelhetik a genetikai rizikóval terhelt betegek megbetegedésének az esélyét. Az allergiáknak és egyéb betegségeknek közös mechanizmusuk lehet, például a tehéntej-allergia a gyomor-bélrendszer károsodásához, és antigén proteinek áteresztéséhez vezethet.

Összefoglalásképpen elmondható, hogy nincs bizonyíték arra nézve, hogy ok-okozati összefüggés lenne a szójatápszer és az amerikai mogyoró allergia között olyan gyermekeknél, akiknek a családi vagy saját kórtörténetében allergia szerepel. A kutatók eredményei azt sugallják, hogy a földimogyoró allergia rizikója nagyobb, ha tehéntej-allergia van a háttérben. A szója termékek kerülése nem vezet az amerikai mogyoró allergia megelőzéséhez.

Forrás: Journal of Allergy and Clinical Immunology
Fotó: zole4 - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.

A szerkesztő ajánlja