SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Cushing-szindróma

Családinet [cikkei] - 2008-03-17
Súlyos és nehezen diagnosztizált baj: Cushing-kór

A betegség nevét a kiváló idegsebészről Harvey Williams Cushingról kapta, aki elősször jegyezte le a kór tüneteit. A Cushing-szindróma a mellékvese kóros túlműködése.

A Cushing-szindróma a mellékvese kóros túlműködése. Leggyakrabban a mellékvese, vagy a mellékvesét ACTH hormonjával befolyásoló agyalapi mirigy daganata okozza.

Fő tünetei: A beteg hirtelen nagymértékű hízásnak indul. Arca kikerekedik, főleg törzsére rakódik a zsírpárna. Jellegzetes, hogy a beteg végtagjai lecsüngő nagy hasához képest feltűnően vékonyak maradnak. Azt, hogy a hízás kiváltója betegség, beszédes jelek mutatják: A Cushing-kór jeleként  főként a törzsön elhelyezkedő lila csíkok, valamint az  úgynevezett „bölénypúp”, melyen a nyak alatt a lapockák között elhelyezkedő zsírpúpot értünk.

 A Cushing-kórban szenvedő ember krónikus fáradtsággal, gyengeség érzetével, táplálkozási- és alvászavarokkal küzd. Súlyos depresszió, erős stressz, meg hangulatváltozások vagy dühkitörések jellemzik. Bőre nemcsak a lila csíkoktól erezett, hanem gyakran pattanásos. Hámrétege könnyen sérül, de nehezen gyógyul. Míg testén fokozott a szőrnövekedés, a haja erőteljesen ritkul, hullik. Magas vérnyomás, vesekő, visszér, csontritkulás,  cukorbetegség a Cushing-szindómás betegek jórészénél tapasztalható. Nőknél a menstruációs ciklus kitolódhat, vagy teljesen elmaradhat, meddőség lép fel. Férfiaknál potenciaproblémák jelentkeznek, míg a Cushing-kóros gyermek jóval alacsonyabb marad egészséges kortársainál. Árulkodó lehet a fokozott vízvisszatartás, és a homályos látás. A gyengébb immunrendszer miatt a fertőzésekkel szembeni ellenállóképesség csökken. A Cushing-kórban szenvedő szervezete az átlagosnál nagyobb magnézium, s kálium bevitelt igényel.

A mellékvese fokozott működésével járó állapotokban a beteg csak korlátozottan terhelhető. Tapasztalatok azt mutatják, hogy a Cushing-szindrómában szenvedők előbb főként bizonyos tünetjelekkel (pl: magas vérnyomás, diabétesz) vannak kezelve, s gyakran nehezen veszik észre a kiváltó okot, a mellékvesék túlműködését. A Cushing-kórra jellemző testalkat, kerek arc, s lilás csíkok esetén érdemes endokrinológust felkeresni, majd javaslatainak betartása szükséges.

További információk: http://hipofizis.hu

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja