SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Növekedési hormont túltermelő adenóma

Családinet [cikkei] - 2008-03-10
Hová nő ez a gyerek?

A növekedés természetes folyamat, de van amikor egy hormon túltermelődése miatt már betegség.

Agyunk „karmestere” a hipofízis, azaz az agyalapi mirigy, mely belső elválasztású mirigyeink működését szabályozza. Az általa termelt növekedési hormon révén  a növekedésért is  felelős.

Ha gyermeknél termelődik túlzott mértékben a növekedési hormon a gyermek nagyon magas lesz. Szembeötlően nagyobbá válik kortársaihoz képest, ráadásul ezt a látványos növekedést viszonylag rövid idő alatt éri el. Gyakori, hogy a fejét előrehajtja úgy kell rászólni, hogy húzza ki magát.

A gyerek végtagjai, meg térde fájdalmaira és ujjai zsibbadására sokszor panaszkodik. Hátfájdalom, esetleg gerincferdülés jelentkezik nála. Erőteljesebben szőrösödik, gyakran és rendkívül kellemetlen, „orrfacsaró” testszaggal izzad,  akkor is ha nincs fokozott fizikai igénybevételnek kitéve. Küzdhet alvászavarral, gyakori fáradékonysággal. Kéz- valamint testmozdulatai durvák, ügyetlenek lehetnek. Némely esetben késik a pubertás kor, van hogy a nemiszervek fejlődése elmarad. Szintén ritkán, de a mellkas hordó alakot vehet fel, s a hibás hormonális folyamatok miatt lila foltok tarkíthatják, mintha megverték volna, vagy nagyon beütötte volna magát. A fogak szétállhatnak, köztük pedig tágak lehetnek a rések. Gyakori, erős fejfájás valamint homályos illetve „kettőslátás” szintén tünet lehet.

 Felnőtteknél már lezárult a csontképződés szakasza, ezért ők nem lesznek magasabbak, mivel a csontjaik a gyermekekével szemben már nem képesek nyúlni. A hormonhatásnak kitett csontozat deformálódni kezd. Főleg az arcon lesz látványos: Torz arcvonás, nagyobb orr, előreugró áll alakul ki. Felnőtteknél a fej, a kéz és a láb méretének hirtelen növekedése lehet figyelmeztető jel. (Nagyobb méretű kalap, kesztyű, gyűrű, cipő és zokni kell.) Mivel a gégeporc, meg a nyelv szintén nagyobb lesz a hang elmélyül. Férfiaknál potenciazavarok, nőknél a ciklus akadozása vagy megszűnése, illetve meddőség lép fel.

A növekedési hormon túltermelődését gyermekkorban gigantizmusnak (óriásnövésnek) hívjuk, felnőttkorban az akromegália kifejezéssel illetjük. Akromegália esetén bizonyos betegségekre való hajlam növekszik. Pl: magas vérnyomás, cukorbetegség, pajzsmirigybaj, szívprobléma.

A betegség diagnosztizálását és kezelését endokrinológus orvos végzi. A növekedési hormon túltermelődését legtöbb esetben az agyalapi mirigy jóindulatú daganata (hipofízis adenóma) okozza, mely szakszerű orvosi ellátást igényel. Kezelés nélkül a beteg életkora az átlagosnál rövidebb lesz. Viszont megfelelő ellátással hosszabbodik a beteg élethossza és az életminősége is jobbá válik.

 További információk: http://hipofizis.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja