SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Veszélyek a levegőben 2.

Családinet [cikkei] - 2007-09-13
Az örökletes tényezők mellett az asztmás betegség kockázatát tovább növeljük, ha gyermekeink nap, mint nap szennyezett, kipufogó gázokkal teli levegőt lélegeznek be.
Veszélyek a levegőben 2.

Korábbi kutatások olyan gén variációk létezését igazolták, melyek a belélegzett káros anyagok eltávolításáért felelős enzimeket irányítják. A szervezetben betöltött méregtelenítő feladatukon kívül azonban fontos szerepet játszanak az asztma és más légúti betegségek kialakulásában is.

A Thorax folyóiratban megjelent kutatás során 3,000 asztmás gyermeket vizsgáltak. Az EPHX1 és GSTP1 enzimek segítik a szervezetet megtisztítani a méreganyagoktól, beleértve a kipufogógázok égéstermékeit is.

A vizsgálatok alapján jól látható, hogy az EPHX1 túlzott aktivitása 1.5-szeresére növelte az asztma kockázatát, s amennyiben ez bizonyos GSTP1 variációval párosult, úgy a betegség kialakulásának esélye négyszeresére nőtt.

Az eredmények igazolták, hogy az örökletes tényezők és a forgalmas közlekedési útvonalakhoz való közelség egyaránt fontos szerepet játszanak az asztma kialakulásában. Amennyiben azonban a gyermek esetében az öröklött hajlam által már eleve nagyobb a betegség kockázata, azt a kedvezőtlen környezet tényezők, ez esetben a légszennyezettség akár kilencszeresére is növelheti.

www.orvostkeresek.hu

Veszélyek a levegőben 1.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja